Rolety zewnętrzne to dobry sposób na dodatkowe zabezpieczenie domu przed włamaniem. Często stosowane są tam, gdzie znajdują się duże przeszklenia na parterze. Zapobiegają także nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczeń w upalne dni. Rolety zlokalizowane na zewnątrz budynku narażone są na wpływ czynników atmosferycznych i zabrudzenia. Zobacz, jak prawidłowo je czyścić, by znów wyglądały jak nowe!
Na pancerzu i kasecie rolet osiada kurz i brud. Podczas opadów deszczu i śniegu są one narażone na zabrudzenia. Często znajdują się na nich odchody ptaków i owadów, a także opadłe liście. W związku z tym wielu użytkowników zastanawia się, jak umyć rolety, które znajdują się na zewnątrz. Rolety należy myć roztworem wody i płynu do mycia. Nie należy używać szczoteczki ani preparatów wybielających. Do czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej, zwracając uwagę na to, by strumień wody był bardzo delikatny.
Mycie rolet najlepiej jest zaplanować na pogodny dzień. Dobrze jest zrobić to późną wiosną lub latem. Aby zachować bezpieczeństwo, należy odłączyć od zasilania mechanizm otwierający rolety, zanim rozpoczniesz prace konserwacyjne. Pancerz rolety należy przedtem rozwinąć i sprawdzić jego stan. Potem wystarczy opłukać go wodą z większych zanieczyszczeń i piasku, a następnie przetrzeć miękką szmatką namoczoną w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem. Przy tych czynnościach zachowaj ostrożność, gdyż czyszczenie rolet, na których znajdują się drobinki piasku, może doprowadzić do zarysowania ich powierzchni. Po umyciu lamele trzeba osuszyć suchą ścierką. Można je dodatkowo zaimpregnować środkiem antystatycznym, co przedłuży efekt czystości. Jeśli Twoje rolety są regulowane mechanicznie, pamiętaj o wyczyszczeniu linek i pasków.
Warto co jakiś czas sprawdzać stan techniczny elementów ruchomych rolet zewnętrznych. Podczas konserwacji prowadnic, skrzynek i uszczelek szczotkowych dobrze jest odnotować stopień ich zużycia. Prowadnice należy przecierać wilgotną ścierką, unikając silnych środków czyszczących i mocnego pocierania. Jeśli uszczelki parcieją lub pękają, należy je wymienić na nowe. Gdy są one w dobrym stanie, wystarczy je umyć ścierką zamoczoną w wodzie z delikatnym detergentem, potem wysuszyć i posmarować specjalnym środkiem do uszczelek. Smarowanie rolet zewnętrznych preparatem konserwującym gumę sprawia, że mechanizm lepiej działa i jest bardziej odporny na zanieczyszczenia.
Do częstych usterek odkrywanych podczas czynności konserwacyjnych należy zużycie uszczelek, uszkodzenie lameli i naderwanie sznurka. Uszczelki należy wymienić na nowe, uszkodzone lamele zaimpregnować lub wstawić nowe. W związku z długim użytkowaniem może się uszkodzić zwijacz, taśma lub linka. Czasami psują się uchwyty mocujące roletę lub mechanizm sterujący stopniem jej otwarcia.
Jak wymienić sznurek w rolecie zewnętrznej? Zacznij od rozebrania skrzynki. W tym celu musisz ją roznitować. Roletę natynkową można zdjąć z okna, by ułatwić sobie pracę. Upewnij się, że roleta jest rozwinięta i zdejmij ją z wału. Zdemontuj wieszak znajdujący się wewnątrz kasety. Zdejmuj wał wraz z adapterem. Ze znajdującego się w kasecie koła nawojowego należy zdjąć stary sznurek, a w jego miejsce wstawić nowy. Na koniec trzeba przymierzyć długość sznurka, regulując stopień rozwinięcia rolety. Potem wystarczy odciąć sznurek na pożądaną długość i nałożyć na koło nawojowe. Na koniec wszystkie elementy muszą trafić z powrotem na swoje miejsce. Przy okazji warto przyjrzeć się częściom znajdującym się w kasecie. Jeśli widać na nich ślady zużycia, można wymienić je na nowe.
Regularna konserwacja i czyszczenie rolet zewnętrznych pozwala na zachowanie ich estetycznego wyglądu i bezawaryjnego funkcjonowania. Zapamiętaj nasze podpowiedzi i zadbaj o swoje rolety, aby przez kolejne sezony zachowały swoje walory.