W ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia i powinniśmy o tym pamiętać przez cały rok, ale maj w ogrodzie jest wyjątkowo intensywnym miesiącem. Prace ogrodowe w maju zajmą nam sporo czasu. Już od połowy miesiąca możemy sadzić i wystawiać na tarasy rośliny wrażliwe na przymrozki. Warto zadbać też o trawnik, oczko wodne i wszystkie inne rośliny w naszym ogrodzie. Jeśli nie wiesz, jakie prace należy wykonać, to zapraszamy do przeczytania artykułu.
Wiele osób zastanawia się, co sadzić w maju w ogrodzie. Jest to idealny miesiąc na sadzenie krzewów i drzew. Musimy jednak pamiętać, że muszą to być rośliny, które wcześniej uprawialiśmy w pojemnikach. Zawsze musimy najpierw obficie je podlać, ponieważ w przeciwnym razie rozpadnie się cała bryła korzeniowa. Po posadzeniu również obficie podlewamy. W maju warto sadzić rododendrony, azalie i iglaki.
Nie możemy zapominać o krzewach i drzewach, które już były posadzone w naszym ogrodzie. Warto je dokładnie obejrzeć, pozbyć się suchych części, a pod koniec miesiąca usuwamy część związków owoców. Powinniśmy też zasilić je nawozami lub kompostem. Pamiętamy też o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresie suszy. Prace ogrodowe w maju przyniosą nam wiele radości.
Już na początku miesiąca możemy siać rośliny w naszym ogrodzie. Przede wszystkim będzie to fasola wielokwiatowa, nasturcja, łubin, wilec, portulaka, kosmos. Można też siać nagietek, groszek pachnący czy słoneczniki, ale zakwitną one nieco później. Pod koniec miesiąca siejemy rośliny dwuletnie, takie jak bratek ogrodowy, dzwonek ogrodowy, prawoślaz czy naparstnicę purpurową.
Co siać w ogrodzie w maju, to nie jedyna zagwozdka ogrodników. Wielu z nich zastanawia się też, co sadzić w maju w ogrodzie. Z roślin jednorocznych i dwuletnich będą to na pewno bratki czy kocanek, ale je sadzimy w pierwszej połowie miesiąca. Druga połowa maja to z kolei czas na sadzenie petunii, żeniszka, werbeny, szałwii, begonii, cynii czy ślazówki.
Maj to idealny miesiąc na pierwsze koszenie trawników. Trawa powinna mieć przynajmniej 6 cm wysokości. Każde kolejne koszenie powinniśmy przeprowadzać co około 10 dni. Podczas upałów kosiarkę wyciągajmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ale tylko jeśli trawa jest sucha. Przed każdym koszeniem warto upewnić się, że noże są wciąż wystarczająco ostre.
Jeżeli trawnik jest intensywnie deptany, to nie powinniśmy kosić go krócej niż na 3 cm. W przeciwnym razie będzie szybko wysychał. Ważne jest oczywiście regularne podlewanie, ale wiele osób zastanawia się też, czy nawozić trawnik w maju. Oczywiście powinniśmy to robić, najlepiej przystosowanymi do tego nawozami. Maj to też dobry moment na zakładanie nowych trawników.
Maj to najlepszy miesiąc na zadbanie o oczka wodne i stawy. Przede wszystkim powinniśmy oczyścić je z resztek gnijących roślin i innych zanieczyszczeń. Rośliny przeglądamy i usuwamy uszkodzone pędy oraz liście. Warto też przynajmniej częściowo wymienić wodę. Oczywiście karmimy rybki, ale wsypujemy tyle pokarmu, żeby nie osadzał się on na dnie.
Na stałe usuwamy siatkę ochronną, która zimą zabezpieczała rybki przed ptakami. Jeśli temperatura nie spada już poniżej 10 stopni, to możemy wystawić rośliny wodne, które zimowały w domu. W połowie miesiąca umieszczamy też w oczku wodnym lub stawie rośliny egzotyczne. Jeżeli w wodzie rozwinęły się glony, to usuwamy je za pomocą grabi.
W maju warto wziąć się za porządki na balkonie oraz tarasie. Można już wystawiać meble ogrodowe i grilla, ponieważ dni są coraz cieplejsze i warto z tego korzystać. W połowie miesiąca warto też wysadzać do pojemników i skrzynek petunie, pelargonie, fuksje, szałwie czy begonie bulwiaste. Można też zacząć siać pnącza, na przykład powój trójbarwny czy fasole wielokwiatową. Jeśli w nocy nie ma już przymrozków, to możemy wystawić rośliny doniczkowe.
Z powodzeniem możemy już siać do gruntu pietruszkę naciową, rzodkiewkę, koper, buraka ćwikłowego i niektóre odmiany marchwi. Po 16 maja warto wysiać groszek, nasiona fasoli, cukinie, dynie i kabaczki. Z początkiem miesiąca też będziemy mieli sporo pracy. W tunelach umieszczamy rozsady pomidorów i ogórków. Oczywiście musimy też pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu i usuwaniu chwastów.
Maj to też dobry czas na zadbanie o nasze rośliny doniczkowe. Warto je dokładnie obejrzeć, sprawdzić na obecność szkodników i usunąć suche oraz zgniłe części. Jeżeli roślina ma rozbudowany system korzeniowy i nie mieści się w dotychczasowej donicy, to należy ją przesadzić. W maju zwiększamy częstotliwość podlewanie oraz rozpoczynamy intensywniejsze nawożenie. Jeśli zależy nam na wystawianiu roślin doniczkowych na balkon, to musimy robić to bardzo stopniowo. Najpierw tylko na kilka godzin i tak powoli coraz dłużej.