Liście pomidorów się zwijają? Oto najczęstszy powód

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-06-06

Najsmaczniejsze i najzdrowsze pomidory, to te zebrane we własnym ogrodzie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie ogródka warzywnego, a w nim na posadzenie pomidorów. Tak jak wszystkie inne rośliny i one narażone są na choroby, pasożyty, a także błędy w uprawie. Jednym objawów, który często martwi właścicieli przydomowych upraw są zwijające się do środka liście.

Dlaczego liście pomidorów się zwijają?

Zwijanie się liści jest odpowiedzią rośliny na stres. To naturalny mechanizm obronny, który pomaga pomidorom radzić sobie z ekstremalnymi warunkami, takimi jak wysoka temperatura i intensywne światło słoneczne, które padając na liście, mogłoby uszkodzić tkanki rośliny. Liście są niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, dlatego roślina stara się je chronić.

Niestety, to oznacza dla nas problemy. Zwinięte liście zmniejszają produktywność rośliny, a to oznacza dla nas mniejsze zbiory. Dlatego musimy wyeliminować problem, tak by pomidory mogły swobodnie się rozwijać i owocować.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Oczywiście, przyczyn może być więcej. Nadmiar ilości azotu w glebie czy choroba bakteryjna lub grzybicza, również mogą powodować takie objawy. Jeśli jednak nasze uprawy znajdują się w ostrym słońcu, to postarajmy się najpierw wyeliminować ten czynnik.

Co zrobić, gdy pomidory zwijają liście?

To, co musimy zrobić, to zacienić miejsce, w którym rosną pomidory. Skorzystać możemy z kilku różnych sposobów. Pierwszym, który skuteczny jest zarówno w szklarni, jak i na zewnątrz są specjalne siatki zacieniające. Wykonane są one z tworzywa sztucznego. Wystarczy solidnie je zamontować, a te stworzą cień odpowiedni dla naszych pomidorów.

Jeśli jesteś zwolennikiem recyklingu i rozwiązań, które nie wymagają dodatkowych inwestycji, to ten pomysł powinien przypaść Ci do gustu. Wystarczą stare firanki, które należy zawiesić pod sufitem szklarni na rurkach lub innej konstrukcji nośnej, z której wykonana została szklarnia. Zamiast firanek możemy również wykorzystać pozostałe nam fragmenty agrowłókniny lub stare prześcieradła.

Jeśli macie szklarnię, to możecie wykorzystać stary i dobrze znany działkowcom sposób. Spryskanie szklarni od wewnątrz kredą. To tani i skuteczny sposób na zacienienie szklarni. Potrzebujemy do tego kredy malarskiej oraz pojemnika z wodą, w którym ja rozpuścimy.

Jak dbać o pomidory?

Wybierz odpowiednią odmianę.

Istnieje wiele odmian pomidorów, które różnią się rozmiarem, kształtem, kolorem i smakiem. Wybieraj odmiany, które są dobrze przystosowane do warunków, jakie panują na twojej działce.

Pamiętaj o nawodnieniu.

Pomidory potrzebują regularnego i obfitego nawadniania, szczególnie podczas upałów. Nawadnianie powinno być głębokie i regularne, aby zapewnić, że korzenie roślin mają dostęp do wystarczającej ilości wody.

Zadbaj o odpowiednią ziemię.

Pomidory nie lubią stania w wodzie. Dlatego gleba powinna być dobrze przepuszczalna, aby zapewnić odpowiedni drenaż. Potas jest szczególnie ważny dla pomidorów, ponieważ pomaga w produkcji owoców. Możesz zwiększyć zawartość potasu w glebie, dodając kompost lub nawóz bogaty w potas.

Chroń je przed słońcem.

W szczególnie gorące dni warto zasłonić rośliny. Można to zrobić za pomocą specjalnych tkanin ochronnych, które zatrzymują część promieni słonecznych, ale jednocześnie umożliwiają przepływ powietrza.

Zwalczaj choroby i szkodniki.

Regularnie sprawdzaj swoje pomidory pod kątem oznak szkodników i chorób. W przypadku wykrycia problemu, szybko zastosuj odpowiednie środki.

Podobne artykuły