Lampa sufitowa w Twoim salonie – zakup krok po kroku

Wnętrza Data publikacji: 06 grudnia 2022

Lampa to istotny element wyposażenia, któremu warto dokładnie przyjrzeć się z bliska. Rozmaite aspekty i cechy decydują o przydatności danej lampy. Kluczowy jest między innymi jej kształt, rozmiar, walory estetyczne i aranżacyjne. Poniżej przyglądamy się różnym systemom oświetlenia sufitowego oraz podpowiadamy, które z nich warto wybrać do swojego mieszkania.

Oświetlenie sufitowe – od strony praktycznej

Wybór lampy powinien być dopasowany do wymogów i oczekiwań użytkowników salonu. Kluczowa jest moc żarówek i temperatura emitowanego przez nie światła. Zdecydowanie chętniej sięgamy po żarówki modele emitujące ciepłe światło, na poziomie mniejszej niż 3900 K. Światło zimne ma temperaturę powyżej 4600 K i nie zawsze jest trafionym wyborem do wnętrz mieszkalnych. Neutralne światło mieści się w przedziale od 4000-4500 K.

Inny istotny parametr to sama moc żarówek, która może znacząco różnić się pomiędzy różnymi systemami. Najlepiej wypadają świetlówki LED i halogenowe, o dużych walorach aranżacyjnych. Standardowe żarówki zużywają nieco więcej watów. By lampa sufitowa była systemem oszczędnym, warto upewnić się co do klasy efektywności energetycznej w stosowanych żarówkach. Najniższa klasa to F. Najwyższa klasa to A+++, której wybór polecamy.

Lampy dopasowane do salonu 

Lampa powinna być ulokowana w centralnym punkcie sufitu, nieco poniżej jego poziomu. W przypadku salonów pełniących również funkcję jadalni, warto pomyśleć o ulokowaniu lampy nad blatem stołu. Na sklepowych półkach znajdziesz także modele do pomieszczeń o niskim stropie oraz te o regulowanej długości. 

Warto zainteresować się lampami wyposażonymi w przynajmniej 3 punkty emitujące światło. Mogą być ulokowane na regulowanych ramiączkach, które będziesz ustawiał zgodnie ze swoimi potrzebami. Mogą także tworzyć klasyczne, rozłożyste konstrukcje z ramionami rozchodzącymi się w różnych stronach. Do wnętrz wymagających elastycznego systemu oświetleniowego polecamy listwy z regulowanymi reflektorami.

Dodatkowe systemy świetlne w salonie

Lampy sufitowe warto uzupełnić o ich podłogowe i ścienne odpowiedniki (nazywane kinkietami). lampy podłogowe warto ustawiać w strefie, w której najczęściej przebywają domownicy i ich goście. Ich zadaniem będzie oświetlanie bezpośredniej okolicy oraz dodawanie pomieszczeniu uroku i typowo domowej atmosfery.

Kinkiety możesz dobrać w tym samym stylu co lampy sufitowe. Mogą mieć wysoce estetyczną formę, wykorzystującą motywy nowoczesne i minimalistyczne, lub klasyczne i retro. Warto zamontować je zwłaszcza w okolicy stołu lub ławy, drzwi i okien.

Estetyczne pomysły dla samodzielnych aranżerów

Stworzenie nastrojowego i przytulnego salonu nie wymaga stosowania drogich systemów oświetleniowych. Niemal każdy efekt aranżacyjny możesz uzyskać za kwotę kilkuset złotych. Wnętrza nowoczesne i minimalistyczne możesz uzupełnić korzystając z taśm LEDowych. Są wyjątkowo tanie, a przy tym oferują niesamowite możliwości w zakresie emisji światła kolorowego. Dla fanów stylizacji epokowych polecamy rozważyć zakup lamp ozdobnych wyposażonych w duże edisonówki oraz ornamentalne zdobienia umieszczone na obudowie. Pomysłem wartym rozważenia w przypadku wszystkich aranżacji są lampy sufitowe o rozłożystej budowie.

Podobne artykuły