Co to jest LACOBEL? Czyli szkło na ścianie!

Wnętrza Data publikacji: 12 listopada 2017

Co to jest lacobel? Lakobel to panele szklane, które możemy umieścić na ścianie. Są one coraz bardziej popularne i często goszczą w naszych kuchniach zamiast płytek pomiędzy blatem, a szafkami wiszącymi. Jakie zalety ma lacobel i gdzie można go zastosować? Przybliżymy Wam ten temat!

Co to jest lacobel

Lacobel (lakobel) to szklane panele dekoracyjne. Szkło tego typu wykonać można z dowolnym nadrukiem. Dlatego też cieszą się one dużym zainteresowaniem bo możemy dowolnie dostosować je do naszego wnętrza i naszej wizji. Nic więc dziwnego, że w kuchniach znajdziemy wydrukowane na nich ziarna kawy, czerwone papryczki lub inne wzory, które tylko sobie zażyczycie.

Panele szklane lacobel mogą również mieć formę jednolitej barwy. Wielkość tafli szkła, jaką różne firmy mogą wykonać często się od siebie różni. Najczęściej spotykanym rozmiarem jest jednak 250 x 125 cm. Większe tafle szkła są dzielone, a następnie naklejane na ścianę wedle uzgodnionego z klientem schematu. Dlatego można to zawsze dostosować w ten sposób by łączenia były jak najmniej widoczne.

Wewnętrzna strona szkła może być przyklejona tak samo jak lustro na klej do ściany. Dobrej jakości firma produkuje lacobel, w którym nadruk jest dobrze zabezpieczony więc można go przyklejać zarówno białym jak i bezbarwnym klejem do ściany.

Zalety lacobelu

Jedną z niewątpliwych zalet jest wygląd. Lacobel wygląda po prostu bardzo efektownie i przykuwa uwagę we wnętrzu, w którym się znajduje. Możliwość spersonalizowania dodatkowych nadruków na szkle daje duże pole do popisu podczas aranżacji przestrzeni w mieszkaniu.

Lacobel jest również bardzo prosty w utrzymaniu. Nie zawiera fug, powierzchnia jest gładka, dlatego bardzo łatwo się ją czyści zwykłym płynem do mycia szyb. Dzięki temu utrzymanie porządku np. w kuchni staje się łatwiejsze. Dlatego też wiele osób robi panel lakobelu choćby tylko za kuchenką by z łatwością usuwać plamy z pryskającego podczas gotowania tłuszczu. Świetnym środkiem, do czyszczenia szkła jest również aceton lub nawet zwykły ocet.

Wady lacobelu

Niestety uszkodzenie tak dużej tafli szkła wiąże się z dużym wydatkiem jeśli chodzi o jej naprawę, zwłaszcza gdy konieczne będzie wymienienie płyty na nową. Jedną kafelkę jeszcze jesteśmy w stanie wymienić, tutaj niestety musimy zrobić to z cała płytą.

Dodatkowo ściana, na której montujemy lacobel musi być odpowiednio przygotowana, jest to jednolita płyta, która nie toleruje naprężeń. Dlatego ściana musi być pod nią idealnie równa, w przeciwnym wypadku płyta pęknie od razu lub po krótkim czasie użytkowania.

Dużo trudniejsze i wymagające odpowiednich narzędzi jest również wycięcie w niej otworów pod gniazdka. Dlatego od razu najlepiej skonsultować to i oddać do pomiarów firmie, która przygotuje lacobel. Tak by to już ona przygotowała odpowiednie otwory. Jednak przy samym montażu kontaktów i gniazdek musimy być bardzo ostrożni bo z łatwością można płytę zarysować lub potłuc.

Gdzie można jest stosować?

Panele szklane lacobel można stosować w zasadzie wszędzie. Szczególnie dobrze sprawują się w miejscach narażonych na zabrudzenia i wodę. Ze względu na łatwe utrzymanie czystości ich zastosowanie w takich warunkach po prostu ułatwia nam życie. Dlatego dobrze sprawdzą się w kuchni czy łazience.

Ze względu na swój atrakcyjny wygląd lacobel będzie też dobrą dekoracją do salonu czy sypialni. Możemy wydrukować na nim dowolny wzór stąd też niektórzy stosują je jako dekorację zamiast obrazu.

Zdecydowanie nie sprawdzi się on w miejscach narażonych na fizyczne uszkodzenie. Lacobel nie jest tak trwały jak płytki ceramiczne czy gres. Dlatego nie spełni w takich pomieszczeniach swojej roli np. przedsionek. Łatwość jego zniszczenia i drogi koszt renowacji sprawiają, że lepiej po prostu w takich pomieszczeniach stosować trwalsze materiały.

Jeśli chcielibyśmy zamontować go samodzielnie będziemy potrzebować przyssawek, kleju, pistoletu do kleju, klinów oraz sylikonu. Jednak ze względu na gwarancję i cenę samego lacobelu lepiej zdecydować się na usługę z montażem.

Jaką grubość lacobelu wybrać?

Lacobel zazwyczaj możemy dostać w czterech grubościach:

  • 4mm
  • 6mm
  • 8mm
  • 10mm

Tak naprawdę lacobel o grubości 4mm jest bardzo słaby, ale zarazem najtańszy. Nie jest to szkło hartowane dlatego można użyć go w mało eksploatowanych miejscach. Dlatego też raczej odradzamy jego używanie. W miejscu gdzie są gniazdka kuchenne czy sama kuchenka może on przysporzyć nam problemów. A jak dobrze wiemy, chytry dwa razy płaci.

Dlatego stawkę najlepiej zacząć od lacobelu o grubości 6mm, który już sprawdzi się w tych właśnie miejscach. Jest to szkło hartowane dlatego jego trwałość jest dużo większa. Oczywiście jest też możliwość kupienia szkła niehartowanego o większej grubości dlatego najlepiej ustalić to z firmą, która będzie dla nas robić lacobel.

Kolejne grubości 8mm i 10mm oczywiście będą sprawiały, że lacobel będzie trwalszy. Czasami jest to jednak wydatek, który nie jest potrzebny. Tak naprawdę lacobel o grubości 8mm stanowi pewien kompromis między najdroższym, a najtańszym, który warto wziąć. Chociaż gdy chcemy oszczędzić warto po prostu zdecydować się na lacobel o grubości 6mm (niektórzy mają w ofercie 5mm).

Ile kosztuje lacobel?

Ceny lacobelu będą oczywiście różniły się od regionu oraz firmy, która zajmuje się jego wykonaniem. Zebraliśmy kilka cenników od paru film działających w różnych regionach polski i uśredniliśmy je. Cena obejmuje m2 szkła.

Niehartowany z grafiką

  • 4mm – 400 zł
  • 6mm – 440 zł
  • 8mm – 470 zł
  • 10mm – 400 zł

Hartowany z grafiką

  • 4mm – 460 zł
  • 6mm – 500 zł
  • 8mm – 530 zł
  • 10mm – 550 zł

Niehartowany lakierowany (bez nadruku, kolor)

  • 4mm – 300 zł
  • 6mm – 320 zł
  • 8mm – 360 zł
  • 10mm – 420 zł

Hartowany lakierowany

  • 4mm – 330 zł
  • 6mm – 400 zł
  • 8mm – 450 zł
  • 10mm – 500 zł

Szkło optywhite jest zazwyczaj o ok 50 zł droższe. Czym jest szkło optiwhite? Zwykłe szkło ma zazwyczaj lekko zielonkawy odcień, szkło optiwhite jest idealnie przeźroczyste przez co nie zmienia koloru. Pamiętajcie, że nadruk jest pod szkłem więc przez nie na niego patrzycie. Szkło optiwhite nie zmienia zatem kolorów i najlepiej sprawdzi się podczas wszelkiego rodzaju wydruków czy jasnych kolorach.

Za wykonanie otworu pod kontakt czy gniazdko firmy zazwyczaj biorą ok. 30 zł za jeden otwór.

Podobne artykuły