Jak wybrać dobre meble ogrodowe oraz namiot do ogródka? Doradzamy!

Ogród Data publikacji: 2019-04-20 / Aktualizacja: 2019-04-29

Zbliżająca się majówka sprzyja spędzaniu wolnego czasu w domowym zaciszu. Relaks w przydomowym ogródku lub na tarasie pozwala się odprężyć i zregenerować siły. Niezbędne są do tego meble oraz pawilony chroniące przed wiatrem i owadami. Jak wybrać dobre meble ogrodowe, aby służyły nam przez wiele lat? Czy warto zainwestować dodatkowo w namiot do ogrodu? Ile kosztuje takie wyposażenie? Jak dbać o tego typu sprzęty?

Jak wybrać dobre meble ogrodowe?

Meble ogrodowe stanowią najszerszą kategorię mebli zewnętrznych, do których zalicza się również meble tarasowe oraz meble balkonowe. Te ostatnie są niewielkie i najczęściej kompaktowe, ponieważ nie mogą zajmować wiele miejsca na ograniczonej powierzchni. Najczęściej zalicza się do nich różnego rodzaju składane stoliki, zawieszane półki, niewielkie leżaki oraz rozkładane krzesełka lub siedziska. Co prawda sprawdzą się również w przypadku małych ogródków i altanek, jednak mogą być niestabilne w przypadku trawiastego podłoża.

Z kolei meble tarasowe można zaliczyć niemal do tej samej kategorii co meble ogrodowe, ponieważ charakteryzuje je stabilność wynikająca z wagi oraz samych rozmiarów mebli. W ich skład wchodzi duży, często rozkładany stół z miejscem na parasol oraz duże, stosunkowo ciężkie fotele, krzesła lub leżaki. Bogatsze pakiety mają dodatkowe specjalne leżanki oraz ławki służące do przechowywania, np. poduszek i kocy. Takie dodatki służą nie tylko do wypoczynku, ale także świetnie nadają się do organizacji rodzinnych przyjęć i obiadów.

Kupując meble ogrodowe zwróćmy uwagę na to, czy nie ma wystających elementów, ostrych zakończeń lub też krawędzi, o które można się zranić lub skaleczyć (co jest szczególnie ważne w przypadku domów z małymi dziećmi). Ceny meble znajdziesz, m.in. w sklepie internetowym Jula.

Rodzaje mebli ogrodowych

Jakie są najpopularniejsze rodzaje mebli ogrodowych? W sklepach można znaleźć kilka typów: l

  • Meble drewniane – naturalny surowiec najlepiej komponujący się z otoczeniem. Naturalny wygląd oraz różnorodne kształty mebli sprawiają, że jest to najlepsze rozwiązanie dla dużych i średnich ogrodów.
  • Meble rattanowe – lekkie meble pasujące zarówno do rustykalnego, jak i nowoczesnego wystroju ogrodu.
  • Meble metalowe – solidne, ciężkie meble, które wytrzymają większe ulewy oraz burze.
  • Meble plastikowe – najtańsze meble ogrodowe, mają niemal nieograniczoną gamę kolorów i kształtów. Są lekkie, można je przenosić z miejsca na miejsce.
  • Meble z materiałów egzotycznych – najdroższe meble w ofercie sklepowej meble ogrodowe wykonane z eleganckich surowców takich jak eukaliptus, akacja czy teak. Istnieje ponad 30 różnych rodzajów drewna egzotycznego.

Wybierając meble do ogrodu warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Powinny być dobrane odpowiednio do metrażu, ponieważ zbyt dużo mebli zagraci przestrzeń. Drugą kwestią jest kolorystyka – jeśli na tarasie stoją duże, kolorowe donice, to warto wybrać meble w stonowanych,
neutralnych barwach. Dobrym rozwiązaniem jest również kupowanie ratalne – nie trzeba od razu nabywać wszystkich akcesoriów, wystarczy kupować je ratalnie, w zależności od potrzeb.

Konserwacja mebli ogrodowych

Aby meble służyły przez długie lata, kluczowa jest ich odpowiednia konserwacja. Najlepiej prezentują się meble drewniane, jednak wymagają one impregnowania przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdego sezonu. Meble z materiałów egzotycznych (np. bambusa lub rattanu) nie wymagają użycia preparatów, wystarczy je jedynie regularnie wycierać z kurzu ściereczką nasączoną wodą z kwaskiem cytrynowym lub octem oraz raz w roku olejować, by zabezpieczyć przed blaknięciem. Meble wykonane z metalu należy odpowiednio umyć, usunąć ewentualną rdze oraz pomalować zniszczone miejsce.

Ciężkie meble ogrodowe w okresie zimowym należy zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych – można je przenieść do garażu lub też zabezpieczyć specjalną plandeką. W sklepach można kupić dedykowane preparaty przeciw promieniowaniu UV, śladom po owadach oraz przeciwko wilgoci i grzybom.

Namiot ogrodowy – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Namiot ogrodowy, znany też pod nazwą pawilonu ogrodowego, można kupić jako samodzielny sprzęt
ogrodowy lub też dopasować do wymiaru mebli ogrodowych. Zyskujące coraz większa popularność
specjalne pawilony służą nie tylko rodzicom z dziećmi, znajdziemy je również w kawiarnianych ogródkach oraz na hotelowych posiadłościach. To świetna alternatywa dla tradycyjnych drewnianych altanek, na które nie każdy, ze względu na przestrzeń lub kwestie finansowe, nie może sobie pozwolić.

Namioty ogrodowe pełnią co najmniej trzy ważne funkcje:

  • Chronią przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, co jest szczególnie ważne w przypadku
    małych dzieci i osób starszych przebywających na dworze między godziną 11:00 a 15:00;
  • Chronią przed silnym wiatrem i drobnym deszczem;
  • Chronią przed uciążliwymi owadami, zwłaszcza muchami oraz komarami w lecie.

Decydując się na zakup namiotu warto wziąć pod uwagę, czy będziemy dokupywać do niego specjalny
podest drewniany, do którego można dodatkowo przymocować namiot. Jest to ważne w przypadku, gdy zostawiamy go na noc w ogrodzie i nie chcemy, by się zniszczył pod wpływem silnego wiatru lub deszczu.

Spośród pozostałych dodatków warto zwrócić uwagę na oświetlenie, które doda funkcjonalności podczas letnich wieczorów. Mogą być to elektryczne lampy, jak i te przenośne, na akumulatory lub baterie. W przypadku świec warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ponieważ wiatr może

zaprószyć ogień i wywołać pożar. Bezpieczniejsze pod tym względem są latarenki z wbudowanymi świecami ledowymi.

Rodzaje namiotów ogrodowych

W sklepach można kupić namioty o różnych wymiarach i kształtach. Najbardziej praktyczne są jednak te kwadratowe, prostokątne oraz okrągłe, ponieważ można do nich bez problemu dokupić dodatkowe osłonki oraz okienka. Wyróżnia się trzy typy namiotów ogrodowych:

  • Zamknięte – inaczej określane jako pełne. To zabudowane z czterech stron pawilony, które skutecznie
    chronią przed działaniem promieni słonecznych i przed owadami.
  • Półotwarte – posiadają dwie ścianki, które można regulować w zależności od miejsca nasłonecznienia lub kierunku wiatru.
  • Otwarte – bez żadnych ścianek, posiadają jedynie dach chroniący przed słońcem.

Najczęściej spotykane są pawilony oparte na stelażu ze stalowych rurek oraz wodoodpornego poszycia, które chroni przed niewielkim deszczem. Pamiętajmy, że namiot ma przede wszystkim dawać cień, dlatego jeśli zależy nam na funkcji wodoodpornej, to warto zastanowić się nad pawilonem z dodatkowym dachem wykonanym z poliestru Oxford. Przed wiatrem chronią specjalne akcesoria, czyli ścianki boczne, które dodatkowo pozwolą schronić się przed wścibskim okiem przechodniów lub sąsiadów. Aby ochronić się przed owadami wystarczy kupić dodatkową moskitierę zaczepianą na rzepy.

Konserwacja namiotu ogrodowego

Pawilony ogrodowe należy regularnie czyścić, każdorazowo, gdy na powłoce pojawią się zanieczyszczenia. Nie trzeba kupować żadnych dodatkowych środków chemicznych, wystarczy jedynie wilgotna ściereczka namoczona w roztworze z kwasku cytrynowego lub octu. Niektóre materiały można prać w pralce, a suszyć rozstawione na stelażu.

Meble i namioty ogrodowe – nowoczesna kolorystyka

Meble ogrodowe oraz namioty i pawilony należą do podstawowego wyposażenia ogrodu. Trudno wyobrazić sobie bez nich przyjemnego czasu wypoczynku. Nowoczesne fasony łącza w sobie komfort użytkowania oraz dekoracyjny, przyciągający oko wystrój. W sezonie wiosenno-letnim 2019 bardzo modne i pożądane są meble wykładane miękkimi oparciami i poduszkami, a także leżaki bez sztywnego stelaża, dzięki czemu można siedzieć w różnych pozycjach.

Do ogrodu rustykalnego warto dobrać klasyczne kolory mebli: ciepłe brązy, odcienie cappuccino oraz bieli, zaś do stylu prowansalskiego sprawdzą się meble i pawilony w pastelowych, fioletowo-niebieskich odcieniach. Nowoczesne ogrody o charakterze industrialnym oraz skandynawskim powinny mieć dobrane meble w odcieniu szarości, bieli, złota oraz piasku. Do stylu kolonialnego pasują barwy żółte, złote oraz brązowe, zaś biel pasuje niemal do każdego wystroju.

Meble ogrodowe oraz namioty i pawilony to nieodłączny element życia ogrodowego. Warto pochylić się nad tematem i zastanowić, jakich produktów potrzebujemy, aby nadać stworzyć idealną strefę relaksu po ciężkim dniu pracy.

Podobne artykuły