Kwiaty na cmentarz – jakie będą najlepsze?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 06 października 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Zastanawiasz się jakie kwiaty na cmentarz będą najlepsze? Już nie długo bo 1 listopada odbędzie się Uroczystość Wszystkich Świętych. Jak co roku udamy się na groby bliskich by się za nich pomodlić i pokazać, że o nich pamiętamy. Jak zwykle przy tej okazji staniemy przed wyborem dekoracji na nagrobek. Zabierzemy ze sobą znicze i lampiony, figurki i małe pamiątki, a przede wszystkim zabierzemy ze sobą kwiaty na cmentarz. Pytanie tylko jakie? Dzisiaj pomożemy Ci w tym i podpowiemy jakie kwiaty na nagrobek będą najlepsze.

Chryzantema na grób

Chryzantema to niekwestionowany faworyt jeśli chodzi o dekoracje grobów bliskich. Zazwyczaj stroiki i bukiety z niej wykonane będą królowały w hurtowniach czy na straganach wokół cmentarza. Chryzantema może być żywa jak i sztuczna. Ta sztuczna oczywiście wytrzyma dłużej. Chryzantemy wybierane są również z tego względu, że są odporne na niskie temperatury, a listopad do najcieplejszych nie należy. Jednak przy temperaturach poniżej zera nie będą w stanie przetrwać długo.

Jeśli zamierzamy kupić na nagrobek kwiaty cięte, które wstawimy do wazonu to zdecydowanie warto skierować się ku chryzantemom. Są to jedne z najtrwalszych kwiatów ciętych jakie możemy kupić.

Jak przedłużyć żywotność chryzantemom?

Chcecie aby chryzantemy na grobie utrzymały się dłużej? Jest na to trik! Zacznijmy od wyboru chryzantemy. Oczywiście najlepiej aby była to chryzantema w doniczce. Następnie zwróć uwagę na to jak wyglądają. Jeśli jest to chryzantema o drobnych kwiatach to lepiej poradzi sobie z zimnem. Musimy jednak po Wszystkich Świętych zakopać ją głęboko w ziemię. Chryzantem wielokwiatowych nie można przesadzać i postoją dużo krócej od tych poprzednich. Dlatego dużo lepiej kupić odmianę, którą można przesadzać. Wsadzić ją do ziemi obok nagrobka i co jakiś czas przyjechać ją podlać gdy będzie suchy tydzień. Dzięki temu naprawdę długo będzie ona stanowiła ozdobę.

Astry na nagrobek

Astry są kwiatem, który również często jest wybierany jako dekoracja nagrobka. Głównie dlatego, że znosi dobrze niskie temperatury. Potrafi przetrwać nawet mrozy i nie potrzebuje od nas częstej pielęgnacji. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa „gwiazda”. Bardzo często znajdziemy je w ogrodach działkowych, szczególnie upodobali je sobie działkowicze.

Astry mają wiele odmian, które różnią się od siebie wyglądem. Zazwyczaj wybieramy te bardziej okazałe, które tworzą piękne bukiety kwiatowe. Najlepiej kupić astry w donicy, a wtedy wytrzymają nawet 18 dni. Po Wszystkich Świętych można przesadzić je do ziemi i jeśli będziemy pilnować tego by miały wodę to będą długo stanowiły dekorację miejsca spoczynku naszych bliskich. Trzeba wtedy jednak pamiętać o tym, że astry lubią wilgoć i nasłonecznione miejsca. Jeśli mamy działkę lub trochę miejsca koło domu możemy je tam zabrać i przesadzić, aby na następny rok mogły ponownie wrócić na nagrobek. Nie potrwa to zbyt długo bo astry są kwiatami wieloletnimi, ale co parę lat po prostu obumierają. Trzeba więc pamiętać o ich odmładzaniu co wiąże się z wykopaniem astra, oddzieleniem młodych części od starych i przesadzeniem ich w inne miejsce.

Goździki

Goździki są często branymi kwiatami ciętymi na cmentarz. To ze względu na swoją wytrzymałość. Potrafią naprawdę długo postać w wazonie. Niewiele gorzej czują się też w donicy, ale trzeba mieć na uwadze, że gdy temperatury w nocy spadną poniżej zera, goździki długo nam nie wytrzymają. Goździki są też elementem wielu dekoracji i wiązanek na Wszystkich Świętych.

Gerbera na cmentarz

Gerbery na cmentarz to również klasyka gatunku. Wykorzystuje się je zarówno jako kwiaty cięte do wazonu, posadzone w donicy czy wykorzystane do tworzenia kompozycji i wieńców. Można je nabyć w różnych kolorach. Również dobrze znoszą niskie temperatury, dlatego są często spotykanymi na cmentarzach kwiatami.

Iglaki na cmentarz

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie iglaków, zarówno tych ciętych jak i w donicy. Iglaki te również można ozdobić różnymi elementami, które zwykle dodaje się do wiązanek. To co je wyróżnia to wytrzymałość również na ujemne temperatury. Radzą sobie z nimi naprawdę dobrze i możemy mieć pewność, że dekoracje z nich zrobione wytrzymają bardzo długo. Z iglaków ciętych mogą wytrzymać nawet do Bożego Narodzenia, a z tych w donicy można stworzyć długoletnie kompozycje zdobiące nagrobki bliskich.

Podobne artykuły