Jaki filtr do basenu warto wybrać?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-12-27

W celu zapewnienia czystej wody w basenie oprócz chemii niezbędne jest zastosowanie systemu filtracji. Taki system tworzy cyrkulację wody w basenie i oczyszcza ją z zanieczyszczeń mechanicznych: kurzu, piasku, owadów i innych zanieczyszczeń. System składa się z pompy i filtra. Pompa tłoczy wodę rurami do filtra, gdzie następuje mechaniczne oczyszczanie wody. Filtry są dostarczane z różnymi elementami filtracyjnymi. Istnieją filtry kartuszowe, okrzemkowe i piaskowe.

Filtry kartuszowe

Elementem filtracyjnym w tego rodzaju filtrach są wkłady. Po dostaniu się do filtra woda przepływa przez wkłady i pozostawia na nich zanieczyszczenia. W miarę gromadzenia się brudu element filtracyjny należy przemyć wodą. Kiedy wkłady nie radzą sobie już z czyszczeniem, należy je wymienić. Wymiana następuje średnio raz na kilka tygodni, ale termin zależny jest od intensywności użytkowania basenu.

Dlatego filtr kartuszowy jest odpowiedni, jeśli nie zamierzasz codziennie kąpać się i masz możliwość regularnej dezynfekcji wody za pomocą preparatów chemicznych.

Filtry okrzemkowe

Filtr okrzemkowy to doskonałe rozwiązanie zapewniające najdokładniejszą filtrację. Stosowane są w basenach publicznych lub prywatnych, z których korzysta duża ilość użytkowników, oraz zmniejszają zużycie środków chemicznych nawet o 80%. Należy jednak pamiętać, że filtry z ziemią okrzemkową są drogie i nie można z nimi stosować algicydów i koagulantów.

Filtry piaskowe

Filtracja odbywa się za pomocą warstwy piasku.


Zalecamy użycie piasku kwarcowego lub szklanego. Piasek jest ładowany przez szyjkę filtra. Ilość i frakcja piasku zależy od modelu urządzenia, ale do większości filtrów stosowany jest piasek o frakcji 0,5–0,8.

Filtry piaskowe są najpopularniejsze ze względu na następujące zalety:

  • Ekonomiczność dzięki wymianie materiałów eksploatacyjnych raz na 3-5 lat. Częstotliwość zależy również od indywidualnych warunków użytkowania basenu.
  • Szeroki wybór modeli o różnej wydajności. Możesz wybrać filtr piaskowy zarówno do małego basenu ogrodowego, jak i do basenu olimpijskiego.

Jeśli często pływasz i korzystasz z basenu przez cały sezon, zamontuj filtr piaskowy do basenu. Dzięki filtrowi piaskowemu zaoszczędzisz na wymianie materiałów eksploatacyjnych.

Na przykład filtry PowerLine zostały zaprojektowane przez amerykańską firmę Hayward oraz są objęte 5-letnią gwarancją. Seria obejmuje filtry o zdolności przepustowej od 5 do 14 m³/h. Możesz wybrać filtr zarówno do małego basenu, jak i basenu o kubaturze do 56 m³.

Taki filtr jest niezawodny i trwały dzięki wysokiej jakości materiałów. Obudowa filtra PowerLine wykonana jest z polipropylenu. Materiał ten jest odporny na korozję i promieniowanie ultrafioletowe. Obudowa filtra wytrzymuje ciśnienie do 2,5 bara. Zestaw filtra zwykle zawiera:

  • Zawór 6-pozycyjny
  • Manometr
  • Pierścień uszczelniający
  • Zacisk
  • Instrukcję

Tryb pracy wybierany jest za pomocą zaworu 6-pozycyjnego. Zawór znajduje się na górze filtra, wyposażony jest w manometr oraz okienko indykacyjne do wizualnej kontroli pracy filtra.

Podczas doboru odpowiedniej wydajności i mocy pompy cyrkulacyjnej warto skonsultować się ze specjalistą. Duży wybór filtrów do basenu możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/filtry.html. Wybierając sprzęt, należy wziąć pod uwagę pojemność, częstotliwość używania i umieszczenie basenu – na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczenia.

Właściwa pielęgnacja, regularna filtracja i uzdatnianie chemiczne przedłużą żywotność basenu i zapewnią przyjemną kąpiel w czystej wodzie.

Podobne artykuły