Co siać w ogrodzie w czerwcu?

Ogród Data publikacji: 11 czerwca 2021

Co siejemy w czerwcu w ogrodach warzywnych oraz owocowych? Jest to na pewno jeden z trudniejszych miesięcy dla sadowników, ponieważ roboty jest co nie miara. Co prawda obowiązki są związane przede wszystkim z pracami porządkowymi, siania jest niewiele, ale jednak są wybrane gatunki warzyw i owoców, które właśnie o tej porze roku rozwijają się najlepiej.

Jakie warzywa siać w czerwcu w ogrodzie?

Jakie warzywa siać w czerwcu w ogrodzie? Przede wszystkim te, których zbiory chcesz zaplanować na późniejszy czas, a dopuszcza to ich okres wegetatywny.

Od czerwca aż do końca lipca możesz siać rzodkiew czarną. Jej zbory są planowane dopiero na wrzesień lub październik, idealne warzywo na jesienny czas. Aby prawidłowo się rozwijała, należy wybrać stanowisko wilgotne na glebie żyznej, bogatej w wapń. Do końca czerwca, a nawet na początku lipca można siać również większość odmian fasoli szparagowej.

Okazuje się, że do końca czerwca możliwy jest również siew większości odmian ogórków, ale trzeba wtedy wykazać się odpowiednią troską, jeżeli chodzi o nawadnianie, jak i nawożenie. Nasiona należy umieścić również w glebie bardzo żyznej z pełnym zestawem wartości mineralnych. Tylko wtedy możesz liczyć na piękne ogórki z własnej uprawy, który wyrosną na czas.

Co siejemy w czerwcu? Buraki ćwikłowe. Ich zbiory są możliwe w październiku. Tak samo jak buraków liściastych, które bardzo dobrze sprawdzają się jako dodatek do sałatek, zup i przetworów. Czerwiec nie jest również późnym okresem na wysiew marchewki, ale trzeba wybrać odmianę o krótkim okresie wegetatywnym. 

Czerwiec jest także dobrym czasem na wysiew brukselki, kalarepy oraz brokułów. Trzeba jednak przygotować się na żmudną uprawę, która wymaga bardzo dużo umiejętności oraz cierpliwości. Satysfakcja z udanych plonów rekompensuje jednak wszystko. Najlepiej jest jednak nie siać nasion, a kupić gotowe sadzonki. Sukces wtedy można ogłosić znacznie wcześniej. Tak samo należy postąpić, jeżeli chcesz zaplanować uprawę pod koniec czerwca papryki i pomidorów. Trzeba wybrać dorodne sadzonki i zapewnić im optymalne warunki uprawy, a osiągnąć można bardzo dobre rezultaty.  

Także znajdzie się coś dla wielbicieli ziół. Jest to ostatni moment, aby zasiać cebulki siedmiolatki oraz kolendrę siewną. Pamiętać należy, aby umieścić je w słonecznym, mocno wilgotnym środowisku. Bardzo dobrym pomysłem jest także zasianie rzeżuchy ogrodowej, która wykiełkuje w ciągu kilku dni, a po 1,5 tygodniach będzie nadawała się do jedzenia. Możesz oczywiście wysiać również koperek, jest niezawodną przyprawą do większości dań, a przede wszystkim młodych ziemniaczków. 

Jakie owoce siać w czerwcu w ogrodzie?

Jakie owoce siać w czerwcu w ogrodzie? Tutaj trzeba skupić się przede wszystkim nie na sianiu, a zbieraniu plonów i pracach pielęgnacyjnych przy drzewkach owocowych i innych roślinach dających owoce. 

Czerwiec to czas, kiedy większość roślin okres kwitnienia ma już za sobą. Wiosna przeminęła, przyszło lato. Jest kilka bardzo istotnych prac w sadzie, które są niezbędne, aby cieszyć się z dalszych zbiorów, a już z początkiem czerwca zbierać można truskawki, poziomki, jagody oraz wczesne odmiany czereśni. Druga połowa miesiąca należy natomiast do malin, agrestu oraz porzeczek. 

Na szczególną uwagę w czerwcu zasługują małe drzewka owocowe. Trzeba zająć się formowaniem ich koron. Młode gałęzie należy przygiąć do pozycji poziomej, najlepiej przy użyciu klamerek. Zdrętwiałe trzeba natomiast obciążyć ciężarkami. Konieczne jest regularne podlewanie młodych drzewek owocowych, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność. 

Jeżeli w swoim sadzie masz już winogrona, w czerwcu należy je przerzedzić. Gdy zauważysz, że owoce osiągnęły wielkość ziaren grochu, trzeba jagody skarłowaciałe i rosnące wewnątrz grona usunąć przy pomocy nożyczek. Na krzaku powinny pozostać tylko te ładne zalążki. Kolejnymi drzewami owocowymi którymi musisz zająć się, ale po tzw. świętojańskich opadach są jabłonie, grusze i pozostałe drzewa owocowe. Przerzedzając zawiązki owoców możesz uzyskać pewność, że zbiory w tym roku będą bardzo udane. 

Jeżeli w maju przeprowadziliście szczepienie drzewek owocowych, w czerwcu obowiązkowo należy uszczyknąć wierzchołki zrazów i zabezpieczyć je przed wyłamywaniem. Trzeba także poluzować wiązania. Konieczne jest także przerzedzenie malin i wycięcie najsłabszych odrostów korzeniowych. 

Czerwiec to ostatni moment, aby na wiśniach i czereśniach zawiesić pomarańczowe tablice lepowe, których zadaniem jest wabienie szkodników. Uzyskasz dzięki temu informacje o konieczności odłamania nasionnicy trześniówki. 

Co siejemy w czerwcu już wiesz zarówno w ogrodzie warzywnym, jak i owocowym, dlatego pozostaje nic innego, jak tylko przystąpić do dalszych prac pozwalających na cieszenie się z niezwykle urodzajnych plonów. Sianie, podlewanie, nawożenie i doglądanie to podstawy w różnych okresach w roku, ale czerwiec jest pod tym względem bardzo intensywny. Warto jednak przyłożyć się, aby zjeść owoce i warzywa bez nawozów.

Podobne artykuły