Masz książeczkę mieszkaniową? Nie wyrzucaj jej, możesz jeszcze odzyskać część pieniędzy!

Lifestyle Data publikacji: 19 września 2017 / Aktualizacja: 2024-10-06

Jeśli nie wyrzuciliście swojej książeczki mieszkaniowej to macie jeszcze szansę z niej skorzystać. Podobno tylko do końca tego roku więc czasu wiele nie zostało. Należy w tym celu złożyć wniosek do banku PKO BP o wypłatę premii gwarantowanej. Pamiętajcie też, że z końcem roku książeczki nie stracą ważności i dalej możecie wykorzystać wkład na cele związane budową domu czy zakupem mieszkania. Oczywiście wkład jaki dostaniecie będzie bardzo różny.

Liczy się tutaj między innymi wysokość wpłat, cena m2 kwadratowego mieszkania szacowanego według GUS czy nawet rodzaj budownictwa.

Na co można wykorzystać premię gwarantowaną z książeczki mieszkaniowej PKO BP

  1. Zakup mieszkania
  2. Budowa domu
  3. Uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu
  4. Przeprowadzenia remontu, wymiany instalacji elektrycznej, wymiany okien
  5. Premia gwarancyjna może być wkładem własnym na zakup domu pod kredyt hipoteczny

Pamiętajcie o tym, że należy najpierw złożyć wniosek. Jego rozpatrzenie może potrwać nawet 90 dni. Najlepiej najpierw spotkać się z doradcą banku i ustalić co będzie do niego potrzebne. W przypadku złego udokumentowania wniosku będziemy musieli uzupełnić dokumentację, a gdy tego nie zrobimy odpowiednio możemy nie uzyskać premii gwarantowanej.

Jak to wygląda w praktyce?

Zebrałam kilkanaście informacji od znajomych i innych osób w Internecie, które z takiej okazji skorzystały. Ja sama takiej książeczki niestety nigdy nie miałam lub nawet o tym nie wiem. Dlatego musiałam zaczerpnąć wiedzy u innych, którzy temat już przerobili na własnej skórze.

  1. Jedna z osób dostała do zakup mieszkania 25 tysięcy złotych premii gwarantowanej. 
  2. Likwidacja w 2012 roku. Kapitał zebrany 50 tyś. Premia gwarancyjna 17 tyś. i 10 tyś. odsetek. 
  3. Michał i Justyna dostali niecałe 70 tyś.
  4. Sylwia kasowała 3 lata temu i dostałą ok. 50 tyś zł.

Czemu ceny się różnią?

Wszystko zależy od tego, w którym roku została założona książeczka. Premia gwarantowana liczyła się bodajże od roku 1991, ale nie jestem już teraz pewna. Najlepiej dać po prostu książeczkę do wyceny do banku. Pierwsza wycena książeczki jest darmowa. Pamiętajcie, że o ile dobrze pamiętam książeczkę można scedować na kogoś z rodziny więc jeśli mają ją Twoi rodzice, a już jej nie wykorzystają to może przydać się jeszcze tobie!

Podobne artykuły