Kserowanie dowodu osobistego – czy wolno komuś to robić?

Lifestyle Data publikacji: 28 maja 2018

Wiele mówi się o zmianach przepisów o ochronie danych osobowych i tak zwanym RODO, które weszło kilka dni temu w życie. Nowe przepisy wiele zmieniły w życiu wielu firm, a jednym z aspektów, który uległ zmianie jest kserowanie dowodów. Praktyka ta nagminnie była stosowana wszędzie tam gdzie dochodziło do podpisania rożnych umów. Nigdy nie byliśmy zwolennikiem udostępniania dowodów osobistych do kserowania przy podpisywaniu umowy o telefon czy telewizję. Niestety nie było regulacji, które jasno postawiłyby granicę. Teraz jednak dobrze wiemy czego nie wolno robić.

Kserowanie dowodów osobistych

Po co ktoś kseruje nasz dowód? Przecież wystarczy spisać z niego dane do odpowiednich rubryk w formularzu umowy. Sama kopia dowodu w tym celu nie jest nikomu potrzebna. Ba, nie powinna wręcz znaleźć się w rękach kogokolwiek poza nami. Przyjmijmy sytuację, że trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, który następnie wykona kolejną odbitkę takiego dowodu i wykorzysta go do wzięcia kredytu chwilówki. Czy jest to całkowicie niemożliwe?

Bardzo złą praktyką jest również proszenie o dowód osobisty w zastaw wypożyczanego sprzętu. Zbliżają się wakacje i na pewno z czymś takim się spotkamy. Będziemy chcieli wypożyczyć rowerek wodny czy plecak na górskie wędrówki z dzieckiem. Przedsiębiorca poprosi nas wtedy o dowód w zastaw aby mieć pewność, że wrócimy z tym co wypożyczyliśmy aby odebrać dowód. Tutaj również nie mamy nigdy stuprocentowej pewności, że osoba ta jest uczciwa. O tym zresztą ostrzegaliśmy przed wakacjami już rok temu!

Do tej pory nie wiedzieliśmy do końca czy zrobienie ksera dowodu lub żądanie go w zastaw jest legalne. Jednak z wejściem w życie RODO wiemy, że musi to być celowe, oraz powinna ograniczać się do minimalnych koniecznych działań. Dlatego kserowanie dowodu czy żądanie go w zastaw można uznać za niecelowe i niepotrzebne.

Z jednej strony dlatego, że ten ktoś nie potrzebuje wszystkich danych z dowodu osobistego do sporządzenia umowy, a po drugie, że wystarczy byśmy mu go okazali aby przepisał te dane, które są niezbędne.

Dlatego nie zgadzajcie się na to by ktoś kserował Wasz dowód osobisty. Nie ma w tym nic z robienia komuś na złość. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo Waszych danych i zapobieżeniu możliwym konsekwencjom, które mogą dla Was być szkodliwe. Jeśli jesteście ciekawi większej liczby informacji na ten temat zapraszamy do obejrzenia filmu poniżej.

Źródło artykułu: https://www.youtube.com/watch?v=CdcXP25vW8A

Podobne artykuły