Kredyty mieszkaniowe – co warto o nich wiedzieć?

Lifestyle Data publikacji: 19 czerwca 2020

Niemal każdy kto chce kupić mieszkanie lub dom, jest zmuszony zaciągnąć na ten cel kredyt, dlatego kredyty mieszkaniowe są jednymi z najpopularniejszych instrumentów dłużnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym produkcie.

  1. Czym charakteryzują się kredyty mieszkaniowe?
  2. Zdolność kredytowa
  3. Solidne badanie rynku

Wybór kredytu mieszkaniowego nie jest łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, jak choćby okres kredytowania, wysokość oprocentowania, prowizji banku i wartości stóp procentowych. Przed złożeniem wniosku warto też wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej aby sprawdzić, jaka jest szansa na to, że bank wyda pozytywną decyzję kredytową.

Czym charakteryzują się kredyty mieszkaniowe?

Choć kredyty mieszkaniowe są często utożsamiane z kredytami hipotecznymi, to w rzeczywistości stanowią dwa różne produkty. Każdy kredyt mieszkaniowy jest hipotecznym, ale nie każdy hipoteczny jest mieszkaniowym. Kredyty mieszkaniowe mogę być przeznaczone jedynie na zakup mieszkania lub domu, natomiast pieniędzmi z kredytu hipotecznego można też sfinansować zakup innych nieruchomości, np. budynku usługowego.

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wymaga wkładu własnego. Jego wysokość określona jest procentowo i zazwyczaj mieści się w przedziale 10-20%, choć wartość ta zmienia się w zależności od aktualnej sytuacji na rynku finansowym. Typowe dla tego kredytu jest również oprocentowanie zmienne, zależne od stóp procentowych i stawki WIBOR. Spłata następuje w miesięcznych ratach, a okres kredytowania jest zwykle znacznie dłuższy niż w przypadku kredytów gotówkowych – może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Za udzielenie kredytu mieszkaniowego bank pobiera kilkuprocentową prowizję. Często konieczne jest też wykonanie wyceny nieruchomości, która ma zostać obciążona hipoteką.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest jedną z najważniejszych kwestii podczas próby uzyskania kredytu mieszkaniowego. Każdy bank przed wydaniem decyzji o udzieleniu finansowania sprawdza historię kredytową klienta, weryfikuje wysokość i stabilność jego zarobków oraz przelicza czy wraz z posiadanym już majątkiem zapewniają one możliwość regularnego i terminowego spłacania zobowiązania. Banki najchętniej przyjmują klientów, którzy posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony lub prowadzą od dłuższego czasu działalność gospodarczą, z której osiągają wysokie wyniki finansowe. Nie jest to jednak reguła, a wiele banków przygotowała też oferty dla innych klientów.

Klient nie zawsze ma wpływ na formę zatrudnienia, jednak może zadbać o czystą historię kredytową. Banki sprawdzają, czy klient zaciągał już wcześniej jakieś zobowiązania, a jeśli tak, to czy były one spłacane w terminie i nie powstały żadne zaległości. Swoją zdolność kredytową można poprawić również rezygnując z posiadanych już instrumentów dłużnych, takich jak karta kredytowa lub kredyty gotówkowe. Wystarczy je spłacić, a z karty lub linii debetowej w koncie zrezygnować.

Solidne badanie rynku

Ilość ofert kredytów mieszkaniowych na rynku jest ogromna, dlatego przed wyborem tej najlepszej warto zrobić solidną analizę rynku bankowego. Można skorzystać z internetowego rankingu ofert kredytowych lub pomocy niezależnego doradcy kredytowego, który współpracuje z wieloma bankami i pomoże fachowym okiem ocenić warunki poszczególnych propozycji. Nie warto też kurczowo trzymać się jednego banku, w którym klient posiada już, np. konto osobiste lub oszczędnościowe – często inny bank może zaproponować znacznie tańszy kredyt. Przy wyborze oferty warto więc zachować otwarty umysł i wykorzystać wszystkie dostępne możliwości weryfikacji ofert.

Podobne artykuły