Wracasz z urlopu do domu? Zacznij od spuszczenia wody w toalecie!

Lifestyle Data publikacji: 11 lipca 2020

Wracamy do domu z urlopu. Co robimy w pierwszej kolejności? Włączamy prąd, odkręcamy wodę, rozpakowujemy walizki? Jest wiele czynności, które musimy zrobić, ale nikt z pewnością nie traktuje spuszczenia wody w toalecie jako czegoś istotnie ważnego. Warto jednak to zrobić i dzisiaj powiemy Wam dlaczego.

Według Onet.pl ta czynność pomaga zapobiec chorobie legionistów. Legionelloza wywoływana jest przez bakterie, które oprócz naturalnych zbiorników wodnych, zamieszkują również instalacje kanalizacyjne w naszym domu.

Rozwijają się najbardziej gdy woda stoi w rurach, dlatego regularne używanie toalety zapobiega ich mnożeniu się. Jednak gdy jesteśmy na urlopie, nie korzystamy z niej, a woda zalega w syfonach tworząc dla nich idealne warunki. Pomaga w tym wysoka temperatura, która panuje w mieszkaniu podczas letnich upałów.

Dlatego gdy wrócicie z urlopu, zanim skorzystacie z toalety spuście wodę przy zamkniętej muszli klozetowej. Spuście również powietrze z rur po włączeniu wody i wywietrzcie toaletę.

Onet uspokaja jednocześnie, że ryzyko zakażenia jest niskie, ale wyjątkiem od tego są osoby z niską odpornością. Dlatego ważna jest sama profilaktyka.

Podobne artykuły