Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-08-19 / Aktualizacja: 2017-10-28

Dla każdego kto planuje wybudować dom największym z pierwszych wyborów jaki musi ponieść jest wybór działki budowlanej. Oprócz lokalizacji i ceny powinniśmy zwracać uwagę na jeszcze jeden czynnik, a mianowicie na to czy działka jest uzbrojona czy nie.

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona?

Jeśli wybierzemy działkę uzbrojoną czeka nas o wiele mniej pracy. Działka uzbrojona posiada już dostęp do mediów takich jak sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa czy elektryczna. Jeśli jednak decydujemy się na działkę nieuzbrojoną musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, o których powiemy za chwilę. Musimy pamiętać też o tym, że koszt uzbrojenia działki zależny jest od tego jak daleko działka znajduje się od najbliższych mediów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jeśli jesteś osobą, która już na samym początku nie chce dodawać sobie problemów to najlepszym wyborem będzie działka uzbrojona. Rozwiązanie takie oszczędza czas i pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że działki uzbrojone są już droższe, dlatego aspekt finansowy w pewnym sensie wychodzi nam na zero. Nie bez znaczenia jest jednak czas, formalności i prace, których musimy dopełnić by uzbroić działkę

Również na działce, która jest już uzbrojona dużo szybciej można dostać pozwolenie na budowę. Dlatego czas od kupienia działki do rozpoczęcia prac budowlanych znacznie się skraca w przypadku działki, do której wcześniej zostały dociągnięte odpowiednie media. W skrajnych przypadkach koszty doprowadzenia mediów mogą nawet przewyższać koszt działki. Dlatego powinna być to decyzja podjęta bardzo roztropnie.

Nie ufaj sprzedawcy

Jeśli ktoś chce ci sprzedać działkę, która nie jest uzbrojona, a będzie zapewniał cię, że nie jest to żadnym problemem to nigdy nie ufaj w takie słowa. Weź numer działki, adres i udaj się do najbliższego biura obsługi danego dostarczyciela mediów np. prąd czy gaz i spytaj jak wyglądają warunki przyłączenia, koszta i czas. Dopiero wtedy możesz podjąć racjonalną decyzję odnośnie zakupu nieuzbrojonej działki.

Ile kosztuje uzbrojenie działki

Wiemy już czym jest działka uzbrojona i nie uzbrojona. Wiemy również jakie za i przeciw przemawiają za każdym z tych rozwiązań. Jeśli jednak chcecie zdecydować się na działkę budowlaną, która nie jest uzbrojona na pewno chcielibyście znać przybliżone koszty jej uzbrojenia.

Pamiętajcie o bardzo ważnym czynniku. To ile kosztuje przyłącze będzie zależało od tego jak daleko od działki znajduje się dana sieć. Dlatego koszt przyłączenia każdego z mediów będzie inny i nie jest on uniwersalny bo zależy również od regionu, np. mocy przyłączeniowej czy liczby działek na danym obszarze. Jeśli działek znajduje się więcej dostawca energii będzie miał kolejną korzyść bo zapewne inni również zechcą podłączyć media. To sprawi, że cena może być niższa.

Uzbrójcie się również w cierpliwość. Zrobienie każdego z przyłączy będzie wymagało od was złożenia odpowiednich dokumentów i oczekiwania. Np. na przyłącze energetyczne czas oczekiwania może wynosić nawet pół roku. Ostateczny termin zelży od firmy i zastanych warunków na miejscu.

Uzbrojenie działki w prąd

Dzisiaj już praktycznie zawsze korzysta się z przyłączy energii elektrycznej znajdujących się pod ziemią. Napowietrzne spotykane są w zasadzie tylko  starych domach. Jeśli sieć elektryczna jest nie daleko działki cały koszt może zamknąć się w trzech tysiącach złotych. Cena ustalana jest od każdego metra przyłącza, które jest wykonywane. Zazwyczaj u operatorów ileś metrów jest za darmo np. do 200m przyłącza w cenie. Potem trzeba dopłacić.

Przykładowa cena

163 zł za 1kW mocy umownej. Liczbę kW dostaniecie razem z warunkami przyłącza . W przypadku gdy będzie to np. 10kW cena wynosi 163zł x 10kW = 1630zł. Jeśli mieści się to w standardzie 200m nie płacicie więcej. Jeśli jednak przyłącze jest dłuższe dochodzi oplata za każdy metr. Np. gdy przyłącze jest dłuższe o 40m od standardowego ponosimy opłatę według cennika. Np. 45 zł za każdy metr co daje 45×40= 1800zł. Całkowity koszt przyłącza w takim razie wynosi 3 430 zł w przypadku przyłącza o długości 240m.

Pamiętajcie jednak, że opłaty za przyłącze są różne w zależności od regionu. Uwzględnione ceny są tylko przykładowe i mogą nie odzwierciedlać cen w waszym regionie. Dlatego po aktualny cennik należy zgłosić się do lokalnego dostawcy energii elektrycznej.

Uzbrojenie działki w wodę i kanalizację

W tym przypadku również musimy uzbroić się w cierpliwość i wkład do długopisu bo również czeka nas trochę papierkowej roboty. Całkowity koszt przyłącza może wahać się pomiędzy 6 a 10 tyś zł. W jego skład wchodzi bowiem kilka zmiennych. Wszystkie ceny są zależne od regionu oraz wykonawcy.

Potrzebujemy samego projektu przyłącza, który będzie nas kosztował ok. 1500zł. Do tego przyłącze wodociągowe ze studnią wodomierzową, za wykonanie którego zapłacimy nawet do 4 tyś zł. Podobną sumę zapłacimy za przyłącze kanalizacyjne. Następnie musimy wezwać geodetę i nanieść przyłącza na lokalne mapy zagospodarowania terenu co może kosztować nas kolejne 500 zł i ostatecznie zapłacić za podłączenie ok. 400zł.

Uzbrojenie działki w gaz

Niektórzy zastanawiają się czy takie przyłącze jest potrzebne. Ja jestem zdania, że powinniśmy je zrobić i nawet jeśli z gazu nie będziemy korzystać to mieć go podciągniętego do domu. Dom budujemy na wiele lat i nigdy nie wiemy co w trakcie jego użytkowania będzie nam potrzebne. Może zechcemy zmienić sposób ogrzewania domu i będziemy do tego potrzebować gazu. Wyobraźcie sobie potem koszta przeróbek i doprowadzenia gazu na posesję. Dlatego takie rzeczy najlepiej robić we wczesnych etapach budowy.

Wykonywanie przyłącza gazowego jest podobne do elektrycznego. Płacimy zryczałtowaną opłatę za przyłącze o standardowej długości i następnie dopłacamy za każdy dodatkowy metr. Musimy się liczyć również z dodatkowymi opłatami jak warunki wykonania przyłącza, projekt techniczny. Wykonanie przyłącza, które ma 20m długości będzie nas kosztowało ok. 6-8 tyś zł.

Reasumując

Koszt wykonania poszczególnych przyłączy może być różny w zależności od regionu. Sumaryczny koszt wykonania wszystkich przyłączy jest spory oraz wiąże się to z wieloma formalnościami i problemami, które możemy spotkać na drodze. Dlatego musimy dobrze zastanowić się czy wybrać działkę uzbrojoną czy nieuzbrojoną. Wykonanie uzbrojenia działki opóźni bowiem czas rozpoczęcia budowy. Będzie wymagało większej ilości formalności. Zazwyczaj koszt uzbrojenia jest już wliczony w kupno działki więc finansowo oba rozwiązania będą do siebie dosyć zbliżone.

Działki uzbrojone są przeciętnie 20% droższe. Dlatego jeśli szukamy taniej działki w okazjonalnej cenie szybciej znajdziemy działkę nieuzbrojoną. Jeśli jednak pochopnie podejmiemy decyzję może okazać się, że w sąsiedztwie działki nie ma mediów, a cena przyłącza będzie kolosalna i może wzrosnąć kilkakrotnie od standardowej. Wykonanie przyłączy może przekroczyć w ten sposób sam koszt zakupu działki.

Podobne artykuły