Ile kosztuje architekt (projektant) wnętrz za m2?

Wnętrza Data publikacji: 03 marca 2018

Ile kosztuje architekt wnętrz za m2? Ceny przez projektantów wnętrz podawane są w większości przypadkach za m2. Inna cena będzie dotyczyła małego pokoju, a inna salonu. Najprostszym sposobem na wycenienie ich jest po prostu określenie ceny na podstawie powierzchni pomieszczenia.

Ile kosztuje projektant wnętrz za m2?

Oferty mogą nieco różnić się w przypadku gdy chcemy np. zaangażować architekta wnętrz do jednego pomieszczenia. Cena za m2 jest średnią, dlatego przy projektowaniu kilku pomieszczeń cena wychodzi odpowiednia. Gdy jednak chcemy zaprojektować jedno pomieszczenie to może okazać się, że pracy jest tam dużo więcej niż wskazywałaby cena za m2. Przykładowo więcej pracy jest w łazience niż w salonie mimo mniejszej ilości metrów kwadratowych. Dlatego w przypadku wyceny jednego pomieszczenia możemy spotkać się z propozycją okrągłej ceny np. 500 zł za pomieszczenie. Oprócz tego często cena za m2 jest wyższa w mniejszych metrażowo mieszkaniach. Dlatego im większy mamy dom tym korzystniej często wychodzimy na jednym metrze kwadratowym.

Musimy pamiętać również o tym, że cena może różnić się w zależności od regionu czy prestiżu projektanta. Dlatego ceny mogą różnić się nawet kilkakrotnie. Jednak nie zawsze niska cena musi iść w parze z gorszą jakością. Może to wynikać z braku marki projektanta, który dopiero wyciera sobie drogę na rynku. Mimo iż jest dobry, to aby zyskać zlecenia musi stosować niższą, konkurencyjną cenę. Dlatego zawsze przy poszukiwaniu realizatora najlepiej jest poprosić o zdjęcia i wizualizacje wcześniej przygotowanych projektów.

Projekt koncepcyjny czy kompleksowy?

Jest to kolejna rzecz, która w znaczący sposób może wpłynąć na koszt realizacji. Projekt koncepcyjny zawiera propozycje rozmieszczenia elementów pomieszczeń w tym belki oraz rysunki techniczne i branżowe. Najczęściej dostaniemy również wizualizacje, za które czasami musimy dopłacić. Wszystko zależy od projektanta i jego oferty. W większości przypadków taki projekt w zupełności wystarcza do aranżacji mieszkania. Jest on również tańszy od projektu kompleksowego.

Projekt kompleksowy nie tylko zawiera listę materiałów, ale również kosztorys budowlany. Cena oczywiście będzie wyższa, ale dowiadujemy się dużo więcej i łatwiej jest wykończyć mieszkanie oraz dogadać się z wykonawcą mają taką „podkładkę”. Wszystko więc zależy od tego jakim budżetem dysponujemy. W zasadzie obydwa projekty zapewnią na efekt jakiego oczekujemy.

Cennik projektanta wnętrz za m2

Podzielmy nasz cennik na mieszkania oraz domy jednorodzinne. Dodatkowo zwróćmy uwagę na popularne metraże. Ceny są uśrednione i w zależności od regionu i wcześniej wspominanych powodów mogą się różnić.

Mieszkanie

  1. ok. 50m2 – 40 zł za m2
  2. ok. 70m2 – 30zł za m2
  3. projekt kompleksowy  110 zł za m2

Dom jednorodzinny

  1. ok. 100m2 – 35 zł za m2
  2. powyżej 100m2 – 30 zł za m2
  3. projekt kompleksowy 100 zł za m2

Podobne artykuły