Kiedy używać termoobiegu, a kiedy nie?

Kuchnia Data publikacji: 09 lutego 2020

Większość piekarników wyposażona jest w termoobieg. Powstaje jednak pytanie, kiedy go używać, a kiedy nie? Dzisiaj postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czym jest termoobieg?

Zacznijmy od tego czym termoobieg jest. Poniżej znajduje się symbol termoobiegu. Znajdziecie go na swoim piekarniku. To właśnie przełączając pokrętło na ten symbol uruchomimy funkcję termoobiegu w naszym piekarniku.

Termoobieg- symbol

Jak działa termoobieg bardzo łatwo można domyślić się już po samym symboli. Mamy tutaj dwie działające grzałki – górna i dolna. Na środku natomiast znajduje się wiatraczek, który wprawia gorące powietrze w obieg wewnątrz komory piekarnika.

Jaką funkcję pełni? Dzięki niemu potrawy pieką się w równej temperaturze. Jest to wskazane przy niektórych potrawach.

Dzięki temu, że gorące powietrze stale jest rozprowadzane przez wentylator po komorze piekarnika, w każdym jej miejscu panuje ta sama temperatura. To natomiast sprawia, że nie musimy martwić się o to, że spód potrawy będzie przypalony, a góra nie zdąży jeszcze się dopiec.

Warto jednak zapamiętać bardzo prostą regułę. Jeśli korzystamy z przepisu, który nie uwzględnił w temperaturze pieczenia funkcji termoobiegu to zawsze zaniżamy ją o 20 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli ktoś wyznaczył 200 stopni to my ustawiamy 180.

Nawet jeśli wcześniej korzystałaś do przygotowania niektórych potraw jedynie grzałki góra-dół to stosując ten przelicznik możesz tym razem zastosować termoobieg. Niesie za sobą to jeszcze jedną zaletę. Dania pieką się po prostu szybciej. Są też wilgotniejsze w środku, dlatego termoobieg sprawdza się również przy pieczeniu mięs bez rękawa.

Kiedy używać termoobiegu, a kiedy nie?

Termoobieg zalecany jest podczas pieczenia mięs, ryb czy warzyw. Ogólnie produktów, które nie wyrastają tak jak ciasta podczas pieczenia. Dzięki niemu czas pieczenia jest krótszy, a więc potrawa tak bardzo nie wysycha.

Do tego zyskujemy pewność, że dania będą upieczone równomiernie. To jest bardzo ważne w przypadku np. dużych kawałków mięsa. W przypadku grzałki góra-dół, zewnętrzna część mięsa może się już przypalać, a w środku nie będzie ono jeszcze upieczone.

Dlatego termoobiegu używamy przy potrawach mokrych, w których chcemy zachować wilgotność, upiec je równomiernie i w miarę szybko. Nie używamy go natomiast w przypadku ciast czyli potraw, które podczas pieczenia wyrastają. Dlatego ciasta, chleby, inne delikatne dania pieczemy bez funkcji termoobiegu.

Podobne artykuły