W naszych mieszkaniach i domach najczęściej dominują brązy, beże, delikatne odcienie żółcie oraz – coraz częściej – szarości. Te neutralne kolory bardzo dobrze prezentują się w większości pomieszczeń, dodają wnętrzom elegancji i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie – wszak są barwami występującymi w naturze.
Często jednak, po jakimś czasie przebywania w takich mało zindywidualizowanych wnętrzach, zaczynamy czuć się znużeni monotonią i pragniemy jakiejś, choćby niewielkiej, odmiany. Warto wtedy zdecydować się na ożywienie, wyraźny barwny akcent, którym może stać się na przykład nowa kanapa w czerwonym kolorze.
Czerwona kanapa w salonie – czy to dobry pomysł?
Często obawiamy się wprowadzać nasycone barwy do naszych nieco zachowawczo urządzonych wnętrz. I to wcale nie dlatego, że nie chcielibyśmy, żeby nasza nudna, brunatna kanapa narożna została zastąpiona przez czerwoną sofę i takiż szezlong. Zwykle mamy obawy, czy podołamy zadaniu i urządzimy nasz salon gustownie, mimo tak intensywnego akcentu barwnego.
Jeśli mamy wątpliwości co do własnych umiejętności designerskich, i mimo gotowości na zmiany, obawy powstrzymują nas przed działaniem, możemy zwrócić się o poradę do architekta wnętrz albo doradcy klienta w dobrym sklepie meblowym. Upewnieni w słuszności decyzji, otrzymawszy cenne wskazówki, zabierzemy się z werwą do realizacji naszych planów.
Skórzana, pluszowa czy z surowej plecionki?
Mimo że czerwień nie jest kolorem najczęściej wybieranym przez nabywców i przyszłych użytkowników sof i kanap, decydując się na zakup mebla o tak intensywnej barwie, mamy w zasadzie podobny wybór materiału tapicerki, jak w przypadku zdecydowanie bardziej powszechnych brązów, beży czy odcieni szarości.
Czerwona kanapa z naturalnej lub sztucznej skóry to rzadkość, dużo częściej pojawiają się modele tapicerowane tkaniną. Niezależnie od kolorystyki, najbardziej popularne są poliestry o strukturze pluszu lub surowej plecionki. Odznaczają się doskonałą trwałością oraz odpornością na zabrudzenia – czyści się je skutecznie przy pomocy wilgotnej ściereczki.
Kanapa do salonu – dobór modelu w zależności od dostępnych funkcji
Poza kolorystyką oraz materiałem tapicerskim, kupując kanapę trzeba wziąć pod uwagę wiele innych kwestii. Przede wszystkim wymiary – mebel po prostu musi zmieścić się dokładnie tam, gdzie jest potrzebny. Warto też zwrócić uwagę na ogólne wrażenie, jakie wywołuje kanapa – zbyt delikatna w dużym wnętrzu „zginie”, a monumentalna w małym – będzie przytłaczać.
Do tego istotne są również funkcjonalności danego modelu. Nawet piękna kanapa rozkładana, lecz wymagająca czasochłonnego przygotowania do nocnego wypoczynku sprawdzi się jedynie, jeśli używamy jej sporadycznie. Kanapa z funkcją spania, której używać będziemy codziennie, musi dać się łatwo rozkładać i składać. Dobrze też, żeby miała pojemnik na pościel.
Czerwona kanapa – jakie ściany dobrać kolorystycznie do tak wymagającej barwy?
Kolor czerwony nie należy z pewnością do neutralnych. Tak w stylizacjach garderobianych, jak i w aranżacji wnętrz stanowi barwę wymagającą, dominantę, której zwykle podporządkowuje się inne odcienie, najczęściej neutralne, stonowane i stanowiące doskonałe tło dla prezentacji mocnego i wyrazistego, czerwonego akcentu.
Dlatego, żeby uzyskać efekt eleganckiego, wysmakowanego wnętrza, unikajmy ściennych farb w kolorach zbliżonych do czerwieni – pomarańczy, rudości, wiśni oraz bordo. Pamiętajmy, że czerwona kanapa rzadko dobrze prezentuje się też w towarzystwie beży i wanilii, natomiast świetnie komponuje się z bielą, błękitem i szarościami oraz niektórymi odcieniami brązów.
Czerwona kanapa – aranżacje wnętrz o różnej estetyce
Nasycone, intensywne barwy to najczęściej domena wnętrz nowoczesnych. Designerska czerwona, skórzana sofa to w mniemaniu większości z nas typowa reprezentantka stylu. Co jednak zrobić, jeśli naszym marzeniem jest kanapa w krwistym kolorze, a od modernistycznych wolimy zdecydowanie wnętrza przytulne i tradycyjne? Okazuje się, że wcale nie musimy rezygnować z czerwieni.
Pokryte przypominającą aksamit, lecz w przeciwieństwie do niego odporną na plamy tkaniną, stylizowane na wiktoriańskie, zdobione przepikowaniami sofy i wzorowane na barokowych, pełnych przepychu kanapy, świetnie zaprezentują się we wnętrzach klasycznych – pod warunkiem odpowiedniego doboru sprzętów im towarzyszących i stonowanej kolorystyki.