Jeśli robisz to często ze swoją rośliną możesz jej zaszkodzić!

Wnętrza Data publikacji: 22 lutego 2021 / Aktualizacja: 2023-04-12

Rośliny nie tylko sprawiają, że pomieszczenia stają się żywsze i przytulniejsze. Dbają one również o nasze zdrowie i samopoczucie filtrując powietrze w mieszkaniu.

Często szukamy dla nich odpowiedniego miejsca, tak by idealnie pasowały do naszego wnętrza. Przez to przestawiamy je w różne miejsca, a gdy dojdziemy do wniosku, że nie jest ono odpowiednie przenosimy je w kolejne.

Niestety takie zachowanie może szkodzić roślinom i sprawić, że nigdy prawidłowo się nie rozwiną lub nawet umrą.

Częste przestawianie roślin szkodzi im

Niestety nie wszystkie rośliny to lubią, a są i takie, które wręcz tego nie znoszą. Opisywaliśmy przykład fikusa, który tracił liście po przeniesieniu go w inne miejsce.

Niektóre rośliny po przeniesieniu w nowe miejsce nawet w tym samym pomieszczeniu mogą zacząć marnieć i gubić liście. Przestaną się rozwijać i rosnąć.

Dlatego tak ważne jest by znaleźć odpowiednie miejsce charakterystyczne dla danego gatunku rośliny. Należy chronić je przed źródłem ciepła i nie stawiać ich blisko grzejników. Również postawienie rośliny zbyt blisko okna może sprawić, że ceramiczna doniczka zacznie mocno się nagrzewać i oddawać temperaturę ziemi w doniczce. Przez to roślina zacznie się zaparzać i umierać mimo, iż teoretycznie regularnie ją podlewamy i stosujemy odżywki dla roślin.

Rośliny nie przepadają również za przeciągami, dlatego nie wszystkie gatunki roślin będą nadawały się do traktów komunikacyjnych w naszym domu.

Kupuj roślinę pod dane miejsce, a nie szukaj miejsca pod daną roślinę

Pamiętajcie więc, aby przed zakupem rośliny sprawdzić jakie warunki musimy jej zapewnić. Przykładowo Monstera, która jest niezwykle modną rośliną do wnętrz sprawdzi się zarówno w jasnych miejscach, jak i półcienistych. Niestety nie lubi być wystawiana na działanie silnych promieni słonecznych. Dlatego jeśli mamy duże okno tarasowe od wschodu i południa i to jedyne miejsce, gdzie możemy ją postawić, to niestety w ten sposób możemy jej zaszkodzić. Piękna roślina, która miała być dekoracją całego salonu stanie się marna, jej liście zaczną żółknąć i usychać.

Jeśli mamy ciemny salon, a w dodatku w miejscu, w którym chcemy postawić roślinę dociera mało promieni słonecznych wtedy musimy dobrać również odpowiednią roślinę. Do roślin cieniolubnych należą choćby bluszcz, dracena, skrzydłokwiat czy paproć.

Dlatego warto kierować się prostą zasadą i kupować rośliny, które będą pasowały pod dane miejsce w naszym domu i warunki jakie w nim panują. Kupując je na odwrót możemy wydać pieniądze, a następnie je stracić, gdyż roślina w miejscu, w którym ją postawimy nie będzie miała odpowiednich warunków. Częste jej przestawianie również może jej dodatkowo szkodzić.

Co zrobić, gdy nowa roślina zawita do naszego domu?

Ważne jest również to by dać roślinie czas na adaptację w nowym miejscu. W sklepie spoczywa ona w dużej hali, a następnie trafia do małego pomieszczenia, w którym panuje wyższa temperatura przez sezon grzewczy.

Roślinę zostawiamy na kilka dni w chłodniejszym miejscu w naszym domu zanim zabierzemy ją w miejsce docelowe. Najlepiej aby nie znajdowało się ono w przeciągu. Nie przeraź się, gdy zrzuci ona liście. Niektóre rośliny tak reagują. Potrzebują czasu i wypuszczą nowe jeśli o nią dobrze zadbamy.

Przed wprowadzeniem nowej rośliny w miejsce docelowe warto ją najpierw przesadzić do większej donicy. Usunąć starą ziemię i dać jej nową, dzięki czemu możemy też pozbyć się pasożytów, które mogłyby przejść na inne rośliny w naszym domu.

Pamiętaj również o tym, aby podłoże, do którego przesadzimy roślinę było dla niej odpowiednie. Zadbaj również od razu o warstwę drenażu, którą możesz zrobić z keramzytu. Dzięki temu rozwiążesz ewentualny problem przelania rośliny i gnijących korzeni.

Podobne artykuły