Dlaczego fikus gubi liście — CO ROBIĆ, GDY FIKUS TRACI LIŚCIE

Wnętrza Data publikacji: 13 listopada 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Fikusy to ostatnio modne rośliny ozdobne do domu. Zwłaszcza ostatnio popularne Ficus Bonsai. Jednak wielu z posiadaczy tej rośliny może zmartwić nagła utrata liści. Co wtedy należy zrobić, czy jest to normalne?

Fikusy tracą liście na zmianę środowiska

Fikusy mają to do siebie, że zaraz po przeprowadzacie lub przesadzeniu lubią zgubić liście. Wtedy, jeśli o nie zadbamy liście, zaczną odbijać, możesz to zauważyć bardzo szybko, już w trakcie tracenia liści mogą zacząć pojawiać się nowe. Pozostaw go w jednym miejscu, nie przesadzaj go i nie podlewaj za często. Jeśli o niego zadbasz liście, na pewno odbiją. Roślina ta z natury żyje w jednym środowisku, dlatego też wrażliwa jest na wszelkie zmiany otoczenia, nawet obracanie donicy może mu przeszkadzać.

Może to być objaw zaniedbania

Zazwyczaj utrata liści przez fikusa jest sygnałem, że coś zrobiliśmy nie tak. Oprócz przeprowadzki może to być jego przelanie. Gdy ziemia jest zbyt wilgotna, zaczyna gnić, po prostu zmieniamy ziemią na nową i pozwalamy mu trochę odetchnąć. Fikusa nie należy przelewać. Podlewamy rzadko w mniejszych ilościach wody. Roślina ta lubi również bardzo zraszanie.

Gdy fikus jest przelany, zaczyna to być widoczne nawet na korzeniu. Korzeń od dołu ciemnieje. Zmieniłam mu ziemię na nową i pozwoliłam trochę odetchnąć, ograniczając podlewanie. Mimo iż fikus nadal gubił liście, to zaczęły pojawiać się już nowe.

Fikusy nie znoszą przeciągów i zmian temperatur. Dlatego powinny znajdować się w pomieszczeniu, gdzie nie dochodzi do nagłych wychłodzeń np. weranda. Nie lubię też, gdy jest zbyt gorąco, 24 stopnie Celsjusza to dla nich maksymalna lubiana granica, a zaczyna się ona od 12 stopni. Gdy fikus ma nieodpowiednie warunki, potraktuje to jako czynnik stresowy i po prostu zgubi liście.

Pamiętaj również o tym, że drzewa liściaste z natury co kilka lat gubią liście więc i taka sytuacja może mieć miejsce u nas. Niektórzy twierdzą, że fikus robi, to co roku. Pewnie zależy to od warunków, jakie zastanie w każdym z naszych domów. Dlatego nie trzeba Panikować.

Fikusy to również okazjonalni alkoholicy. Hodowcy radzą, aby dwa razy na rok podlać je kieliszkiem wódki albo 50 ml jasnego piwa. Oba trunki rozcieńczamy w szklance wody i podlewamy taką mieszanką, w zależności od tego ile wody kwiat potrzebuje.

Co robić, gdy fikus traci liście

  1. Sprawdź, czy roślina ma odpowiednie warunki. Dużo nieostrego światła. Nie jest przelana i temperatura wynosi od 12 do 24 stopni. W pomieszczeniu też nie powinno być nagłego ochłodzenia np. wietrzenie. Dlatego lepiej trzymać go w takim miejscu, gdzie rzadko otwieramy okno.
  2. Przypomnij sobie czy roślina nie była niedawno przenoszona, przesuwana czy przesadzana.

Jeśli jakiś z tych czynników nastąpił przystępujemy do naprawy sytuacji, i dbania o roślinę. Wtedy na pewno odzyska swój piękny wygląd.

Jak dbać o fiskusa

  • Podlewaj umiarkowanie, nie lubi przelewania, gdy go przelejemy, trzeba wymienić ziemię i trochę go przesuszyć.
  • Minimalna temperatura to 12 stopni Celsjusza.
  • Jedynie do wnętrza pomieszczeń.
  • Powinien stać w jasnym miejscu, ale nie na słońcu.
  • Nie lubi przeciągu.
  • Lubi zraszanie.

Podobne artykuły