Poziome czy pionowe – jakie żaluzje wybrać?

Wnętrza Data publikacji: 12 kwietnia 2023

Żaluzje to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, które pozwala nam na precyzyjne wyregulowanie ilości światła, które wpada do wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie stworzyć w pomieszczeniu bardzo przyjemny klimat, który może wpływać na nasze samopoczucie. Dobrze dobrane żaluzje mogą zatem sprawić, że nasze codzienne funkcjonowanie może się poprawić, wprowadzając więcej naturalnego światła do naszych wnętrz. Jeżeli jednak mamy myśli, żeby kupić żaluzje, musimy zastanowić się, które powinniśmy wybrać, poziome czy pionowe? Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a dobór ich zależy w głównej mierze od własnych preferencji – podpowiada Krzysztof Czechowski – producent żaluzji pionowych z Łodzi. Wypadałoby jednak zastanowić się, jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań, aby wybrać odpowiednią dla siebie decyzję.

Jakie żaluzje wybrać? – Pionowe czy poziome?

Warto jest zwrócić uwagę na funkcjonalność, czyli na to, w jakim celu chcemy użytkować żaluzje. Przykładowo, jeżeli chcemy, aby żaluzje były zamontowane w dużym, przeszklonym biurze, to lepiej jest wybrać żaluzje pionowe, ponieważ ich utrzymanie w czystości jest dużo łatwiejsze i daje możliwość dokładnego regulowania, jaką ilość światła chcemy wpuścić do środka. Z kolei, jeżeli chcemy, aby pomieszczenie dawało nam wrażenie powiększonego, powinniśmy postawić na żaluzje poziome, ponieważ pozwalają one na optyczne powiększenie przestrzeni.

W przypadku stylizacji wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na żaluzje pionowe, kojarzą one nam się głównie z biurami bądź szkołą, z tego powodu nie zawsze pasują one do pomieszczeń domowych. Żaluzje poziome są zdecydowanie bardziej uniwersalne, przez co prościej jest je dopasować do wnętrza domowych pomieszczeń. Takie żaluzje są dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach, przez co łatwo jest je wkomponować w aranżację domowego pokoju.

Wady i zalety żaluzji pionowych i poziomych

Jeżeli chodzi o wady i zalety żaluzji pionowych, na pewno trzeba zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Dzięki pionowym lamelom łatwo jest nam regulować to, jaką ilość światła chcemy wpuścić do wnętrza pomieszczenia, co jest kluczowym elementem w przypadku wystroju biur czy innych miejsc pracy, gdzie istotną kwestią jest praca z komputerem. Kolejną zaletą żaluzji pionowych jest łatwiejsze utrzymanie czystości, ponieważ brud i kurz z łatwością opada z lamel w dół, co ułatwia ich mycie. Żaluzje pionowe są często wybierane ze względu na swoje proste wykonanie i minimalistyczny wygląd, który pasuje do wielu stylów wnętrz.

Idąc dalej, żaluzje pionowe mają również wady, Po pierwsze, montaż takich żaluzji wymaga od nas więcej czasu i pracy w porównaniu do żaluzji pionowych. Pionowe lamelki mogą się skręcać i są podatne na uszkodzenia, co wymaga wymiany całej kolumny lameli, a wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Żaluzje pionowe nie są również dobrym wyborem w przypadku gdy chcemy powiększyć wizualnie nasze pomieszczenie.

Żaluzje poziome mają również wady i zalety. Główną zaletą jest to, że potrafią wizualnie powiększyć pomieszczenie oraz nadają mu przytulnego charakteru. Są one bardzo uniwersalne i można je łatwo dopasować do różnych stylów wnętrz, przez to, że mamy do wyboru różne kolory oraz wzory. Są dużo łatwiejsze w montażu niż żaluzje pionowe, ponieważ wymagają tylko mocowania górnego i dolnego.

Aczkolwiek, żaluzje poziome posiadają również wady. Głównym aspektem jest to, że utrzymanie ich w czystości wymaga dużo więcej czasu oraz wysiłku, ponieważ kurz oraz brud z łatwością utrzymują się na poziomych lamelach. Ponadto, żaluzje nie są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy je użytkować w dużych przeszklonych pomieszczeniach, dlatego że ich regulacja jest dużo bardziej skomplikowana niż dla żaluzji pionowych.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór pomiędzy żaluzjami pionowymi a poziomymi, jest zależny tylko i wyłącznie od własnych potrzeb. Żaluzje pionowe są częściej wybierane w biurach i miejscach pracy ze względu na możliwość dokładnej regulacji wpuszczanego światła oraz z uwagi na prostotę utrzymania ich w czystości. Natomiast żaluzje poziome są bardziej uniwersalne i łatwe w montażu, zaletą jest wizualne powiększanie wnętrza oraz możliwość wyboru różnych kolorów oraz wzorów.

Podobne artykuły