Na jakiej wysokości umieścić gniazdko do okapu

DIY Porady Data publikacji: 13 listopada 2017

Okap kuchenny to już jeden z podstawowych sprzętów w naszej kuchni. Do jego działania potrzebny jest oczywiście prąd, ale aby nie ciągnąć brzydko wyglądając i niepraktycznych przedłużaczy warto zaplanować gniazdko specjalnie przeznaczone do okapu. Na jakiej wysokości gniazdko do okapu powinno się znajdować? Na to pytanie dzisiaj postaramy się Wam odpowiedzieć.

Gniazdko do okapu – jaka wysokość?

Tak naprawdę okap kuchenny dzisiaj nie potrzebuje komina wentylacyjnego. Oczywiście nadal kupimy okapy, które montuje się w kominie, ale można również kupić specjalne okapy z filtrem węglowym, przez który przechodzi powietrze, a następnie wydmuchiwane jest ponownie do pomieszczenia. Jest to wygodne gdy robimy remont i chcemy przenieść kuchenkę w inne miejsce. Jest jednak jeden wspólny mianownik wszystkich tych okapów – do zasilania potrzebują prądu.

Wtedy powstaje pytanie, na jakiej wysokości umieścić gniazdko do okapu? Nikt przecież nie chce brzydkich i wiszących przedłużaczy. Dlatego optymalnym wyjściem jest zaplanowanie miejsca, w którym znajdzie się okap, a następnie zrobienie gniazdka. Jak to zrobić?

Zacznijmy od określenia miejsca, w którym znajdować będzie się płyta grzewcza. Centralnie nad nią znajdował będzie się okap. Okap powinien być umieszczony na takiej wysokości aby nie przeszkadzał nam podczas korzystania z kuchni. Dlatego nie ma określonej jakiejś normy, po prostu wysokość zawieszenia okapu określamy na podstawie własnego wzrostu i wygody. Jedyne na co należy zwrócić uwagę to to by okap nie znajdował się dalej niż 2m od otworu wentylacyjnego i niżej niż 65 cm nad płytą indukcyjną i 75cm nad kuchenką gazową. Najczęściej okap wisi na poziomie 130-150 cm nad blatem kuchennym. W przypadku okapu skośnego 40cm od dolnej krawędzi.

Skoro znamy już miejsce zawieszenia okapu i wysokość na jakiej się znajdzie możemy zaznaczyć na ścianie dolną krawędź okapu. Idealnie jeśli już mniej więcej wiemy jaki okap chcemy i znamy jego szerokość. Wtedy wystarczy zaznaczyć ją na wcześniej narysowanej linii i w odsunięciu od niej 10-15 cm zrobić gniazdo do kapu. Najlepiej aby gniazdo było ukryte i znalazło się w zabudowie wiszących szafek kuchennych. Wtedy nie wrzuca się w oczy i wygląda najbardziej estetycznie.

Jeśli nie mamy natomiast pojęcia na jakiej wysokości zawiesimy okap i jakie będzie miał on wymiary oraz nawet tego, w którym miejscu znajdzie się płyta grzewcza to na to też jest wyjście. Przewody podłączeniowe mają zazwyczaj 120 – 150cm. Dlatego możemy sobie zaplanować w kuchni na ścianie, na której będzie zawieszony okap 1-2 gniazdka awaryjne, do których z każdego miejsca sięgniemy półtorametrowym kablem. W razie potrzeby i tak można go wydłużyć, jednak może to wiązać się z utratą gwarancji na okap.

Jeśli planujemy szafki do samego sufitu gniazdka robimy trochę niżej tak by znalazły się właśnie w nich, a nie na krawędzi.

Gniazdko natynkowe

Innym ze sposobów, który możemy zaplanować sobie jeszcze na etapie realizacji kuchni to poprowadzenie długiej wiązki kabla z sufitu i pozostawienie go do przycięcia. Gdy meble kuchenne już będą wisiały i okap również przeprowadzamy kabel przez meble do miejsca, w którym kabel od okapu dosięgnie gniazdka i montujemy w tym miejscu gniazdo natynkowe. W przypadku szafek do samego sufitu kabel nie będzie w ogóle widoczny. W przypadku szafek, które do sufitu nie sięgają kabel można wyprowadzić przez ścianę na wysokości mniej więcej połowy szafek wiszących w kuchni. Wtedy mamy największą możliwość manewru i na pewno nie zabraknie nam kabla do podłączenia okapu.

Podobne artykuły