Poradnik krok po kroku – jak wykonać świeczniki lub designerską misę z betonu?

DIY Data publikacji: 28 kwietnia 2021

Beton kreatywny i dekoracyjny to świetne produkty do zabawy w DIY. Wystarczy gotowa masa z marketu i ciekawy pomysł, aby samemu stworzyć piękne i unikatowe dekoracje czy akcesoria. Dziś pokazujemy, jak wykorzystać takie mieszanki do wykonania designerskiego, betonowego świecznika i oryginalnej misy. Zobaczcie poradnik krok po kroku.

Betonowe ozdoby wykonane własnoręcznie w domu?

Zabawa z betonem kreatywnym i dekoracyjnym jest niezwykle twórcza. Daje też sporą dawkę satysfakcji, pozwalając na własnoręczne tworzenie pięknych ozdób i praktycznych dodatków.

Co ważne, beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, dlatego przy pracy z materiałem nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w rękodziele. Poza tym masy, w porównaniu do tradycyjnego betonu, mają ograniczone pylenie, więc można bawić się nawet w zaciszu własnego domu – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Czym różni się beton kreatywny od dekoracyjnego?

 • Beton kreatywny to plastyczna masa, która pozwala na modelowanie różnych kształtów.
 • Beton dekoracyjny jest płynny, dlatego pozwala na odlewanie najróżniejszych form.

Jeżeli chcesz wykonać świecznik z elementami szkła, sięgnij po beton dekoracyjny. Gdy jednak wolisz zrobić ozdobną misę, wybierz beton kreatywny.

DIY – betonowy świecznik z elementami szkła

Potrzebujesz:

 • 1 opakowanie betonu dekoracyjnego
 • formę (może nią być wiaderko po masie betonowej)
 • wodę
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • zwykły olej kuchenny
 • papier lub kostka ścierna do szlifowania krawędzi
 • dekoracje (w naszym przypadku była to szklana misa i złoty spray)
 1. Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
 2. Dno wiaderka, służącego za formę świecznika, wysmaruj odrobiną oleju.
 3. Wlej beton do wiaderka na wysokość ok. 3-4 cm i zanurz w nim szklany wazon. Jeśli chcesz otrzymać gładką powierzchnię betonowej ozdoby możesz delikatnie zawibrować formą, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
 4. Odczekaj 2 godziny, aż masa zastygnie.
 5. Wyciągnij szkło z wiaderka i przystąp do dekorowania świecznika. Brzegi wygładź korzystając z kostki ściernej, a sam beton ozdób, np. przy pomocy złotego sprayu.
 6. Ciesz się pięknym, designerskim świecznikiem, z którego możesz korzystać zarówno w swoim wnętrzu, jak i w strefie outdoor. Beton jest bowiem odporny na działanie wszystkich czynników atmosferycznych.

DIY – betonowa misa na świece

Potrzebujesz:

 • 1 opakowanie betonu kreatywnego
 • formę (w naszym przypadku była to duża misa)
 • wodę
 • wałek
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • papier lub kostkę ścierną do szlifowania krawędzi
 • dekoracje (w naszym przypadku była to folia bąbelkowa i złoty spray)
 1. Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
 2. Gdy konsystencja nabierze jednolity, plastyczny kształt, rozwałkuj ją na płasko.
 3. Uformuj kształt, jaki chcesz uzyskać – pamiętaj, że masa będzie plastyczna przez ok. godzinę od momentu połączenia z wodą. W trakcie pracy wystarczy ją ponownie wymieszać, aby uzyskać plastyczną konsystencję.
 4. Na odwróconą miskę nałóż folię bąbelkową, a na jej wierzch – uformowaną wcześniej masę betonową. Przyłóż bąbelki także na wierzch, dociśnij i pozostaw do wyschnięcia.
 5. Odczekaj dwie godziny do momentu, aż masa stwardnieje.
 6. Zdejmij folię bąbelkową oraz udekoruj misę wg własnego uznania (w razie potrzeby możesz wyszlifować krawędzie i nierówności). My do dekoracji wykorzystaliśmy złoty spray.
 7. Ciesz się własnoręcznie zrobioną misą, którą możesz wykorzystać albo jako podstawkę do świec lub też designerską tacę na stół. Pamiętaj, że stworzona masa jest odporna na słońce, wilgoć i mróz, więc możesz ją wykorzystać także na tarasie czy balkonie.

To oczywiście tylko kilka pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego. Przy zabawie z udziałem takiej masy jedynym ograniczeniem jest bowiem tylko nasza wyobraźnia. A ponieważ beton pozwala na pracę w domu, to świetna rozrywka dla całej rodziny nawet w czasie niepogody.

Podobne artykuły