Jakie chusteczki nawilżane dla dziecka wybrać?

Parenting Data publikacji: 05 sierpnia 2018

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania chusteczek nawilżanych dla dziecka? Oczywiście na skład. Jednak nie jest to takie proste. Producenci używają nazw, które nam nic nie mówią. Pośród setek różnych marek tych znanych jak i tych robionych na zlecenie sieci sklepów, trudno się połapać co tak naprawdę jest dobre dla naszego dziecka. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy Wam w tym pomóc.

Jakie chusteczki nawilżane dla dziecka wybrać

Chusteczki nawilżane posiadają całkiem bogatą listę składników. Dlatego ciężko byłoby wymienić wszystko co w nich jest i analiza tego zajęłaby sporo czasu. Łatwiej jest więc podejść do sprawy od drugiej strony i powiedzieć czego lepie aby w składzie nie było. W ten sposób przeglądając skład chusteczek nawilżanych szukajcie w nich tych rzeczy i gdy je znajdziecie poszukajcie innych chusteczek, które tych substancji nie zawierają.

Substancje, których lepiej unikać w chusteczkach nawilżanych

  1. Phenoxyethanol – jest to konserwant co ciekawe całkowicie zakazany w Japonii. Niezalecany w produktach dla dzieci i kobiet w ciąży. Może powodować podrażnienia skóry i wchłania się przez skórę do krwiobiegu. Substancja niestety nie została dostatecznie przebadana. Dlaczego więc znajduje się w chusteczkach dla dzieci?
  2. Propylene Glycol – rozpuszczalnik. Nie zaleca się stosowania go w kosmetykach dla dzieci. Oficjalnie uznany jest za nietoksyczny jednak podejrzewa się go o powodowanie chorób skórnych czy alergii. Może również przyciągać toksyny i metale ciężkie oraz przenosić je w głąb skóry. Dlatego chusteczki nawilżane, które g zawierają zdecydowanie nie są godne polecenia.
  3. Propylparaben – konserwant. Jest bardzo dobrze przebadany, ale chociaż uważany jest za bezpieczny nie powinno się stosować go w kosmetykach dla dzieci stosowanych w okolicach podpieluszkowych u dzieci poniżej 3 roku życia, czyli tak naprawdę w chusteczkach nawilżanych dla dzieci nie powinno go być.
  4. Ethylparaben – kolejny konserwant. Nie jest jednak bezpieczny dla kobiet w ciąży, dlatego lepiej szukać chusteczek, które go nie zawierają.
  5. Butylparaben – również konserwant. Może mieć silne działanie alergiczne. Nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i środek ten jest sklasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny alergen i substancja toksyczna. Dlatego szkoda, że niektórzy producenci stosują go w chusteczkach dla dzieci.
  6. Dimethicone – jest to emolient, który również znajdziemy w składzie niektórych chusteczek nawilżanych. Zatrzymuje w nich wilgoć. Nie wiadomo jednak czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, ale wiemy, że blokuje pory skóry, a regularnie stosowany może prowadzić do stanów zapalnych i wyprysków. Dlatego lepiej zrezygnować z chusteczek dla dzieci, które go zawierają.
  7. PEG-40, PEG-7, PEG-75 – używany jest jako substancja myjąca, ale może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie zalecany jest w kosmetykach dla dzieci i dla kobiet w ciąży.
  8. Paraffinum Liquidum – to po prostu parafina pełniąca rolę emolientu. Jednak jak to parafina wysusza skórę, a nie chcemy tego przecież u dziecka. Nie po to ją nawilżamy.

Właściwości składników zostały sprawdzone na stronie wizaz.pl. Skład chusteczek z opracowania srokao.pl.

Podobne artykuły