Jaki telewizor kupić? Czy warto postawić na tani telewizor?

Gadżety Data publikacji: 08 czerwca 2022 / Aktualizacja: 2022-06-09

Zakup nowego telewizora stanowi zazwyczaj duże wyzwanie, szczególnie jeżeli ktoś nie orientuje się w nowych technologiach i nie wie, czym tak naprawdę różni się telewizor LED od tradycyjnych modeli lub jaka częstotliwość odświeżania ekranu jest odpowiednia. Sprawy nie ułatwia również to, że wiele firm sprzedaje bardzo podobne modele, które jednak różnią się oznaczeniami. Klient może mieć wówczas problem z wybraniem dla siebie idealnego modelu, szczególnie jeżeli ma ograniczony budżet lub nie chce przepłacać za wysokiej jakości smart TV.

  1. Czy nowy telewizor musi być drogi?
  2. Tani Smart TV do salonu
  3. Telewizor LED dla użytkowników domowych
  4. Co to jest HDR (High Dynamic Range)?

Jeżeli interesują cię inteligentne telewizory, a jednocześnie potrzebujesz sprzętu do domowych zastosowań, wcale nie musisz wydawać wielu tysięcy złotych na modele z serii Samsung Business TV lub składać zamówienie na telewizor LG OLED. Klienci, którzy postawili na tanie telewizory, zazwyczaj są z nich bardzo zadowoleni, zwłaszcza jeżeli wybrali sprzęt z Dolby Vision oraz High Dynamic Range. W takim przypadku pozostaje jedynie zastanowić się, jaka przekątna ekranu (a co za tym idzie jak duży telewizor wybrać) będzie odpowiednia do pomieszczenia, w którym nowy TV zostanie ustawiony lub powieszony. Kilka przydatnych porad dla osób, które chcą wymienić telewizor LCD, znajdziesz poniżej.

Czy nowy telewizor musi być drogi?

Obecnie wybór sprzętu jest ogromny i wystarczy zajrzeć na stronę popularnego sklepu z elektroniką, aby można było przebierać w telewizorach. Zarówno telewizor OLED z wyższej półki, nowoczesne telewizory plazmowe, jak i tańsze telewizory LED znajdziesz w kategorii telewizor. W ofercie dostępne są telewizory HD Philips, Samsung, Xiaomi, Blaupunkt, LG, SONY i wielu innych producentów. Chociaż modele oferowane przez większość tych firm kojarzą się klientom ze średnią lub wyższą półką cenową, oprócz nich można znaleźć również tańsze alternatywy. Dla osób, które nie mają wygórowanych oczekiwań i zależy im po prostu na tym, aby nowe telewizory LCD bezproblemowo wyświetlały filmy, jest to szansa na ograniczenie kosztów towarzyszących zakupowi nowego sprzętu.

Tani Smart TV do salonu

W końcu dobry Android TV można znaleźć już za około 1000 złotych, czego najlepszym przykładem jest telewizor TCL. Co ciekawe, chociaż ten chiński producent ma w swojej ofercie kilka tanich telewizorów HD Ready, to jednocześnie oferuje również sprzęt z wyższej półki, czyli telewizory po kilka (jako przykład można podać tcl mini led qled), a nawet kilkanaście tysięcy. Tańsze modele w zupełności wystarczą do oglądania i grania, a jeżeli ktoś może sobie pozwolić na model wykonany w technologii LED, to z pewnością nie będzie miał żadnych zastrzeżeń do obrazu. W końcu nawet najlepsze telewizory wymagają czasami kalibracji, aby można było w pełni czerpać radość z oglądania telewizji. Nie warto jednak przepłacać za rozbudowane systemy smart TV, szczególnie że podstawowe rozwiązania pozwolą korzystać z Netflixa, Rakuten TV i wielu innych usług. Dodatkowo bez żadnego problemu można zwiększyć możliwości praktycznie każdego telewizora przez takie rozwiązania jak Apple TV lub soundbar Sony, co pozwoli cieszyć się jeszcze lepszym dźwiękiem.

Telewizor LED dla użytkowników domowych

Zakup telewizora nie musi być więc skomplikowany. Wybierając wymarzony telewizor, dobrze jest skupić się nie tylko na tym, jakie rodzaje telewizorów będą najlepsze w założonym przedziale cenowym (technologia lcd, technologia hdr i inne), ale na jego rozmiarze. Zbyt duży telewizor może utrudnić oglądanie ulubionych filmów, szczególnie jeżeli ze względu na niewielkie wymiary pomieszczenia nie da się odsunąć kanapy od źródła obrazu. Z drugiej strony mały telewizor również się nie sprawdzi, zwłaszcza jeżeli ktoś lubi spędzać wiele godzin na oglądaniu telewizji. Jakość full HD powinna wystarczyć osobą, które nie wiedzą jaki telewizor kupić. Jeżeli natomiast wybierzesz model 4K, to będzie ci służył przeze wiele lat, a uzyskany obraz będzie jeszcze lepszy. Kolejną rzeczą, o której warto pomyśleć przy wybieraniu telewizora, jest to, czy model spełni wymagania nadchodzącego standardu (cyfrowy naziemny dvb t-2 HEVC). W przeciwnym razie trzeba będzie dokupić dodatkową przystawkę, aby można było zachować dostęp do wszystkich popularnych kanałów.

Co to jest HDR (High Dynamic Range)?

Niektórzy producenci telewizorów oferują specjalne rozwiązania, które można spotkać tylko w ich produktach. Przykładem jest Philips Ambilight, który pozwala podświetlić ścianę za telewizorem na kolor odpowiadający temu, co widać na obrazie. Ta technologia producenta Philips nie występuje w żadnych innych sprzętach. Jeżeli więc planujesz kupić telewizor, z którego na pewno będziesz zadowolony, warto mieć na uwadze takie rzeczy. Jeżeli natomiast chodzi o ultra hd, dostęp do aplikacji typu TVN Player lub Google TV, to oferują to wszystkie nowe telewizory. Wbrew pozorom nie częstotliwość odświeżania ekranu jest najważniejsza, bo do komfortowego oglądania spokojnie wystarczy 50 Hz. Gracze docenią natomiast technologię Auto Low Latency Mode, a kinomaniacy Dolby Vision IQ, która pozwala lepiej prezentować treści. Jeżeli ktoś uważa, że tak – częstotliwość odświeżania ekranu ma znaczenie, to prawdopodobnie myśli o osobach, które planują regularnie korzystać z konsoli. Mało przydatne jest również nagrywanie na USB. Lepiej jednak skupić się na tym, czy telewizor ma cyfrowy satelitarny dvb s lub audio słuchawkowe i obsługuje format hd. Tryb sport przyda się osobom, które planują często oglądać mecze. Takie rozwiązania jak wbudowany soundbar lub wbudowany subwoofer nie mają jednak większego znaczenia, bo bez względu na typ telewizora można je później dokupić. Z tanich modeli telewizorów warto również wymienić telewizor Manta. Znajdziesz go na stronie wspomnianego sklepu, gdzie możesz zaznaczyć zgodę, aby sprzedawca mógł przedstawiać spersonalizowane oferty, co ułatwi wybór. Technologia HDR (High Dynamic Range) pozwala cieszyć się szerokim zakresem dynamiki, co zwiększa wrażenia wizualne z oglądania. W kwestii przekątna ekranu cal nie warto sugerować się popularnymi 3840 x 2160, tylko zmierzyć ścianę, gdzie telewizor będzie powieszony. Klikając na stronie sklepu w zwiń smart TV, możesz uzyskać szczegółowe informacje o każdym modelu.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły