Jaką kosiarkę wybrać do dużego ogrodu?

Ogród Data publikacji: 24 sierpnia 2022

Zakup nowej kosiarki może być trudnym zadaniem, więc stworzyliśmy przewodnik kupującego, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Sprawdziliśmy podstawowe parametry aby określić, które kosiarki są najlepsze dla Twoich potrzeb. Następnie przetestowaliśmy je, aby dowiedzieć się, na jakie rzeczy należy zwracać uwagę. Dowiesz się również, jakich cech należy szukać i które z nich są najlepsze do koszenia dużego ogrodu.

Jaki wpływ ma szerokość zespołu tnącego?

Szerokość zespołu tnącego kosiarki jest ważna, jeśli chcesz efektywnie kosić duży trawnik. Im szerszy mechanizm tnący, tym szybsze koszenie. Porównując szerokość głowicy tnącej dużej kosiarki ogrodowej, należy pamiętać o wielkości podwórka. Średniej wielkości trawnik ma powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych. W związku z tym kosiarka o szerokości 50 cm stanowi doskonały punkt wyjścia. Dla podwórek o powierzchni około 3000-6000 m kwadratowych najlepiej zaopatrzyć się w traktor ogrodowy o szerokości koszenia w okolicach 100 cm. 

Wysokość koszenia

Wysokość koszenia dużej kosiarki ogrodowej może być bardzo różna. Zależy to od rodzaju trawy. Ogólnie rzecz biorąc, trawnik należy przycinać do jednej trzeciej jego wysokości. Niektóre rodzaje trawników wymagają jednak przycięcia do dwóch trzecich wysokości. Na szczęście istnieje kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią wysokość koszenia dla Twojego trawnika. 

Wysokość cięcia dużej ogrodowej kosiarki do trawy jest regulowana, co oznacza, że można dostosować wysokość ostrzy, aby uzyskać pożądaną wysokość. Większość kosiarek ma zakres wysokości cięcia od 20 mm do 60 mm. Możesz również znaleźć taką z tylnymi rolkami, aby kosić blisko krawędzi. Należy jednak pamiętać, że może to być trudne na bardzo stromych trawnikach, zwłaszcza jeśli masz mały ogród.

Roboty koszące, a kosiarki ręczne

Jeśli chodzi o koszenie dużego ogrodu, pojawia się pytanie: czy powinieneś użyć kosiarki automatycznej czy ręcznej? Kosiarki ręczne to wielofunkcyjne maszyny, które wymagają regularnej konserwacji. Obejmuje to wymianę oleju i filtra powietrza oraz wymianę świec zapłonowych. Natomiast roboty koszące są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają tak częstego serwisowania jak kosiarki obsługiwane przez człowieka. Podczas gdy robot koszący nie wymaga regularnej konserwacji, może być konieczne wykonanie kilku drobnych napraw układu kierowniczego. Kosiarki ręczne natomiast wymagają dużo energii do działania, więc należy rozważyć te koszty przy podejmowaniu decyzji pomiędzy tymi dwoma opcjami.

Poważnym minusem robota koszącego jest to, że jest on ograniczony pod względem wysokości. Jeśli Twój trawnik jest bardzo wysoki, możesz nie chcieć takiego rodzaju urządzenia do tego celu. Jednak jeśli nie ma Cię w pobliżu, aby skosić trawnik, możesz uruchomić robota koszącego na kilka godzin i zostawić go, aby wykonał swoją pracę. Roboty koszące można również pozostawić włączone podczas nieobecności użytkownika. Samemu musisz zdecydować, jaki rodzaj kosiarki będzie najlepszy do Twojego ogrodu!

Podobne artykuły