Meble indyjskie i ich wyjątkowy charakter

Wnętrza Data publikacji: 03 stycznia 2020

Pojawienie się stylu kolonialnego w naszych wnętrzach przewróciło świat aranżacji wnętrz do góry nogami. Na rynku pojawiły się całkowicie nowe trendy – między innymi modne stały się ciężkie meble wykonane z ciemnego drewna, nawiązujące do dawnych okresów oraz do najdalszych, niegdyś całkowicie obcych zakątków świata, które dla wielu osób wciąż są odległe niczym gwiazdy na niebie.

Dzisiaj meble indyjskie, wykonane z egzotycznych gatunków drewna, stanowią jeden z najbardziej pożądanych elementów dekoracyjnych wnętrz oraz prawdziwą podstawą każdego pomieszczenia aranżowanego w stylu kolonialnym. Ich nietypowy wygląd oraz niesamowite zdobienia sprawiają, że idealnie nadają się do mieszkań wykończonych w tradycyjnym stylu – nie tylko tych utrzymywanych w duchu dalekiego orientu, ale również tych typowo środkowoeuropejskich.

Kolorystyka oraz najważniejsze dodatki, jakich nie może zabraknąć

Każdy styl aranżacji wnętrz ma swoje cechy charakterystyczne, do których trzeba się stosować, by utrzymać spójność każdego z pomieszczeń – nawet, jeśli jest to połączenie klasycznego wnętrza dawnej Anglii z motywami kolonialnymi nowo odkrytych lądów. W tym przypadku najważniejsze jest zestawienie ze sobą elegancji z egzotyką, co stanowi dość specyficzną, jednak bardzo udaną mieszankę stylów, przywodzącą na myśl piękne rezydencje budowane przez bogatych Europejczyków w krajach orientu. Przestrzenne i naturalnie wykończone pomieszczenia, niemal idealnie współgrają z ciemnymi, ciężkimi meblami wykonanymi z egzotycznych drzew o nietypowym wyglądzie. Przestrzeń nie może być jednak przesycona zarówno dodatkami, jak i podstawowymi elementami wyposażenia, bowiem straci ona wtedy swój charakter kolonialny.

Największe zalety mebli indyjskich

Meble indyjskie łączą w sobie klasyczną prostotę z odrobiną egzotyki. W zależności od tego, z jakiego drewna zostaną wykonane, mają lżejszy bądź cięższy charakter. Pozwala to dopasować je do wnętrz o różnym stylu, ale także przekształcić proste pomieszczenie na styl kolonialny. Wielbiciele klasyki na pewno docenią w nich wykorzystanie naturalnych materiałów, co skutkuje oczywiście niejednorodną stylistyką. Meble właśnie dzięki temu zyskują swój wyjątkowy wygląd i są niepowtarzalne, a przy połączeniu ich z odpowiednio dobranymi dodatkami, zawsze świetnie się prezentują. Różnorodność wzornictwa oraz rozmiarów meble znacząco wpływa na ich funkcjonalność. Każdy może zakupić konkretny element, uwzględniając przy tym swoje potrzeby oraz wystrój całego wnętrza. Meble indyjskie najlepiej komponują się z jasnymi ścianami oraz drewnianą podłogą – nie oznacza to jednak, że trzeba ograniczać się do takich wytycznych. Zestawienie ich z zupełnie inaczej wykończonym pomieszczeniem może zaowocować naprawdę świetnym efektem, który wyróżni klasyczną przestrzeń i zmieni ją w coś niesamowitego.

Dopasowanie dodatków do mebli

Wnętrza kolonialne wymagają dopracowania pod każdym względem, dlatego decydując się na meble indyjskie, trzeba mieć na uwadze również elementy dekoracyjne. Świetnie w tej roli sprawdzą się pamiątki z podróży na nowe lądy, takie jak drewniane figurki, kamienne posągi czy nawet ceramika, która jest niedostępna na naszym kontynencie. Warto jednak pamiętać, że sklepy meblowe często również oferują dodatki w postaci luster, unikalnych korzeni dekoracyjnych oraz wielu innych pamiątek, które dostępne są w wersji kolorystycznie odpowiadającej zestawowi mebli. Oczywiście to gustowne meble indyjskie stanowią najważniejszy element wyposażenia wnętrza, jednak tylko przy pomocy dodatków uda się uzyskać niesamowity charakter kolonialny.

Gdzie kupić meble indyjskie?

W dużych miastach nie brakuje sklepów stacjonarnych, w których można znaleźć całe kolekcje mebli indyjskich wykonanych bezpośrednio przez producentów. Niewielu z nich jednak zajmuje się etapem produkcji już od wykonania własnego projektu, dlatego warto znaleźć zaufany salon, gdzie właśnie takie meble będzie można znaleźć. Jednym z nich jest Mandallin, który w ofercie posiada naprawdę duży wybór mebli kolonialnych wykonanych z najwyższej jakości materiałów. Wszystkie projekty są unikalne, dzięki czemu klienci mają możliwość stworzyć niepowtarzalny charakter w swoim domu.

Podobne artykuły