Zbyt wysokie temperatury są męczące nie tylko dla ludzi i zwierząt. Fale upałów doskwierają również elektronice, z której codziennie korzystamy. Smartfon zwykle mamy zawsze ze sobą. Zabieramy go wychodząc z domu niezależnie od pogody. Jeśli podczas upałów nie zadbamy o niego odpowiednio, może ulec uszkodzeniu.
Jednym z głównych niebezpieczeństw, jakie grożą naszemu smartfonowi podczas upałów jest przegrzewanie się. Pierwszym jego objawem, który możemy zauważyć jest wolniejsze działanie telefonu. Ogranicza on szybkość podzespołów, takich które generują ciepło. Należy do nich choćby procesor.
Jeśli telefon pozostawimy na słońcu, nagrzeje się on zdecydowanie szybciej. Urządzenie może nawet wyłączyć się, aby zapobiec uszkodzeniu. Zbyt wysoka temperatura może również doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
Gdy telefon jest rozgrzany, wtedy lepiej unikać aktywności, które mogą go przegrzać. Należy do nich choćby granie w gry mobilne czy oglądanie filmów wideo. Telefon możemy odłożyć w zaciemnione miejsce, aby mógł się schłodzić.
Etui, które zakładamy na telefon zabezpiecza urządzenie przed zniszczeniem i zarysowaniem podczas upadku. Ogranicza jednak możliwość jego chłodzenia. Dlatego jeśli latem korzystasz z telefonu i czujesz, że urządzenie się zaczyna nagrzewać, wtedy wyjmij je z etui. Dzięki temu łatwiej będzie się schładzać.
Jeśli mimo zdjęcia etui telefon nadal mocno się nagrzewa, wyłącz aplikacje, z których nie korzystasz. Wiele aplikacji działa w tle, dlatego warto również sprawdzić czy są tam takie, których nie potrzebujemy.
W telefonach z systemem Android wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie Aplikacje i Działające w tle. Wybieramy aplikację, której nie potrzebujemy, a następnie klikamy Zatrzymaj. W systemie iOS wystarczy przesunąć palcem w górę. Zobaczymy listę aplikacji, które są aktywne. Aby zamknąć aplikację wystarczy przesunąć ją w górę.
Latem możemy zauważyć, że bateria naszego telefonu starcza na krócej. Przez to musimy ją więcej razy ładować. Często w momencie, gdy telefon umocowany na uchwycie pod szybą samochodu wskazuje nam drogę na nawigacji. W tym miejscu nie tylko nagrzewa się mocno od słońca, ale również od pracy, którą wykonuje stale wyświetlając nam trasę dojazdu.
Ładowanie rozgrzanego telefonu nie będzie zbyt efektywne. Zabezpieczenia przed przegrzaniem baterii spowolnią czas ładowania akumulatora. Pamiętajmy też o tym, że elektronika bywa zawodna. Jeśli nie zadziałają odpowiednie zabezpieczenia, wtedy może dojść nawet do samozapłonu telefonu spowodowanego przegrzaniem baterii.