Jak zbudować hotel dla owadów?

DIY Data publikacji: 01 sierpnia 2022

Być może widzieliście hotele dla owadów w publicznych parkach lub na działce znajomych. To nie tylko atrakcja, ale także bardzo ważny element ekosystemu. Lasy Państwowe przygotowały bardzo ciekawy wpis, z którego dowiemy się, jak taki hotelik zbudować. Dowiadujemy się z niego, że jedna trzecia pokarmów, które jemy pochodzi od owadów zapylających. Dzięki pszczołom istnieje 85% gatunków roślin. Te małe latające stworzenia wykonują niesamowicie ważną dla ludzi pracę.

Własny hotelik dla owadów

Stworzenie własnego hoteliku dla owadów jest proste dzięki instrukcji przygotowanej przez Lasy Państwowe. Konstrukcję wykonujemy z drewna, to naturalny materiał. Otwory, które będziemy wykonywać w różnego rodzaju materiałach powinny wynosić od 2 do 8 milimetrów. Całość zabezpieczamy drucianą siatką.

Tak, jak każdy hotel i ten posiada pokoje. Ich wnętrze będzie urządzone różnie w zależności od gości, które będą je odwiedzać. Na grafice przygotowanej przez Lasy Państwowe i Polską Grupę Infograficzną zobaczymy, jakie materiały są najlepsze dla konkretnych gatunków owadów.

W jednym z pokoi umieścimy słomę, w której rozgoszczą się złotookowate. W grubych gałęziach czas spędzą pszczoły, osy i złotolitki. Cegła to idealne miejsce dla pszczół samotnic (tak samo trzcina i bambus), a gliniana doniczka posłuży, jako schronienie szczypawek. Łodygi starych krzewów to miejsce dla błonówek, a szyszki polubią biedronki. Im większa rozmaitość wewnątrz, tym więcej pożytecznych owadów znajdzie schronienie w naszym hoteliku.

Podobne artykuły