Ubezpieczenie domu all risk – czy jest warte swojej ceny?

Finanse domowe Data publikacji: 2024-04-03

Kupując ubezpieczenie domu, warto zastanowić się, od czego konkretnie polisa ma chronić nieruchomość. Każdy ubezpieczający może mieć bowiem inne potrzeby, a jego dom indywidualną specyfikę, która narzuca konieczność zakupu polisy z konkretnym zakresem. Jak wiadomo, istnieje też możliwość zakupu ubezpieczenia domu all risk, czyli od wszystkich ryzyk. Komu tak naprawdę potrzebna jest taka ochrona i czy zawsze warto zainwestować w wyższą składkę? Jakie opcje warto rozważyć i kiedy kupić ubezpieczenie domu w budowie? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i wyczerpująco odpowiedzieć na powyższe pytania.

Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie domu all risk? 

All risk to ubezpieczenie od „wszystkich ryzyk”, które nie zostały wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Taka polisa zapewnia szeroką ochronę nieruchomości w nietypowych sytuacjach, które są trudne do przewidzenia i zdefiniowania w umowie ubezpieczeniowej. 

Zakres ochrony domu lub mieszkania w formule all risk może się różnić w zależności od szczegółów umowy, ale zazwyczaj obejmuje ono:

 • Szkody materialne w nieruchomości powstałe w wyniku zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna, huragan, gradobicie, kradzież z włamaniem, dewastacja, akt wandalizmu itp.
 • Szkody na elementach stałych – np. na ścianach, podłogach, sufitach, dachu, instalacjach elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych itp.
 • Szkody w ruchomościach domowych – np. na meblach, sprzęcie RTV i AGD, odzieży, biżuterii, sprzęcie sportowym itp.
 • Odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym – za szkody wyrządzone osobom trzecim przez Ciebie lub członków Twojej rodziny.
 • Assistance – obejmuje wsparcie w nagłych wypadkach, np. pomoc prawną, medyczną, informatyczną itp.

Jakie zalety ma wariant all risk? 

Główną zaletą polisy all risks jest możliwość ubezpieczenia od ryzyk, których nie znajdziemy w standardowej umowie ubezpieczeniowej z tzw. ryzykami nazwanymi. Niestety taka formuła niemal zawsze okazuje się droższa od tradycyjnej. W takich ubezpieczeniach może być także wymagane zadeklarowanie wyższego udziału własnego w szkodzie, jednak zależy to od warunków umowy określonych przez ubezpieczyciela. 

Czy ubezpieczenie all risk jest warte swojej ceny? 

Odpowiedź na to pytanie uzależnia tak naprawdę kilka czynników. Do najważniejszych można zaliczyć wartość nieruchomości, jej lokalizację, a także oferowaną składkę za polisę w stosunku do zakresu ochrony. Oto kilka aspektów, które warto rozważyć, decydując się na ubezpieczenie domu w wariancie all risk:

 1. Zakres ochrony: Zastanów się, czy Twoja nieruchomość jest narażona na wszelkie potencjalne ryzyka, takie jak powódź, trzęsienie ziemi, pożar czy akty wandalizmu – jeśli odpowiedź brzmi tak, wykup wariant all risk. 
 2. Wysokość składki: Polisy „all risk” są najczęściej droższe niż standardowe ubezpieczenia nieruchomości ze względu na szerszy zakres ochrony. Ważne jest, aby porównać składki z oferowanym zakresem ochrony, aby zdecydować, czy dodatkowy koszt realnie się opłaca. Porównaj też propozycje wielu towarzystw.
 3. Wyłączenia: Mimo że ubezpieczenia domu typu „all risk” oferują szeroki zakres ochrony, zawsze zawierają pewne wyłączenia. Należy dokładnie przeczytać warunki polisy, aby zrozumieć, co jest wyłączone z ochrony.
 4. Samodzielna ocena ryzyka: Jeśli obawiasz się ryzyk, których nie jesteś w stanie przewidzieć, a zatem zadbać o to, by zostały one wymieniona w ryzykach nazwanych, to szerszy zakres ochrony w postaci polisy all risk może być bardziej uzasadniony.
 5. Wartość majątku: Im wyższa wartość Twojej nieruchomości i jej wyposażenia, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczenie typu „all risk” będzie warte swojej ceny, ponieważ potencjalne szkody mogą być dotkliwsze finansowo. 

Czy warto rozważyć ubezpieczenie domu w budowie? 

Oczywiście! W tym wypadku polisa stanowi nie tylko zabezpieczenie nieruchomości, ale przede wszystkim Twojego wkładu finansowego i ciężkiej pracy, którą ponosisz z tytułu podjętej inwestycji. Zakres takiej polisy warto dopasować do potrzeb każdego z etapów budowy. Ochronę możesz wykupić już po rozpoczęciu prac przygotowawczych. Najpierw będzie ona obejmować tylko zdarzenia losowe. Następnie rozszerz ją o ryzyko kradzieży z włamaniem, gdy Twój dom będzie już wyposażony w drzwi i okna, czyli osiągnie stan surowy zamknięty.

Zwykle możesz ubezpieczyć dom w budowie od:

 • uderzenia pioruna,
 • upadku statku powietrznego,
 • ognia,
 • osuwania i zapadania się ziemi,
 • dymu i sadzy,
 • lawiny,
 • śniegu i lodu,
 • upadku gałęzi drzew i masztów,
 • eksplozji, trzęsienia ziemi i huku ponaddźwiękowego,
 • silnego wiatru,
 • tąpnięcia,
 • gradu,
 • ulewnego deszczu.

Więcej o ubezpieczeniu domu w budowie dowiesz się z tego artykułu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/nieruchomosci/dom-w-budowie

Ubezpieczenie domu w PZU – sprawdź ofertę! 

Jeśli szukasz kompleksowej ochrony dla skończonej nieruchomości lub ubezpieczenia domu w budowie, rozważ ofertę PZU – towarzystwo dopuszcza możliwość zawarcia polisy all risk, jeśli wykażesz stan surowy zamknięty. Ty zadecydujesz, w jakim zakresie chcesz ubezpieczyć swoją nieruchomość w oparciu o etap jej ukończenia. Co proponuje ten ubezpieczyciel?

 • Niezwykle rozbudowaną i elastyczną ofertę ochrony nieruchomości – możesz ubezpieczyć dom, mieszkanie i ruchomości domowe w wybranym przez siebie zakresie. 
 • Ubezpieczenie na wypadek 18 różnych zdarzeń losowych lub zyskasz pełną ochronę w formule all risk! 

Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu domu w PZU znajdziesz na tej stronie: https://cuk.pl/towarzystwa-ubezpieczeniowe/pzu/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania

Czy warto wydać więcej, by zyskać wariant all risk? 

Decyzję o wyborze ubezpieczenia domu typu all risk powinna poprzedzić dokładna analiza  potrzeb i potencjalnych ryzyk. Porównanie ofert różnych ubezpieczycieli oraz wyliczenie składki w konkretnym przypadku mogą pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Przede wszystkim pamiętaj, że możesz zyskać najszerszy zakres ochrony w bardzo korzystnej cenie, co na pewno ułatwi Ci decyzję dotyczącą zakupu takiej polisy. Sprawdź, ile dokładnie wyniesie składka za Twoje ubezpieczenie domu w wariancie all risk, korzystając z tej strony: https://cuk.pl/ubezpieczenia/nieruchomosci/dom.

Podobne artykuły