Jak za darmo wymienić okna? Jest na to sposób

Finanse domowe Data publikacji: 26 października 2023 / Aktualizacja: 2023-12-19

Okna odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu ciepła w domu, zwłaszcza w okresie zimowym. Istnieje kilka ważnych powodów, dlaczego dobrej jakości okna są niezwykle istotne w kontekście termoizolacji i efektywnego ogrzewania zimą.

Nie ma co ukrywać, ich wymiana to bardzo duży wydatek. Możemy jednak wymienić je nawet całkowicie za darmo, korzystając z rządowych programów. W przypadku trzech kwalifikuje się wymiana okien na nowe:

  • Czyste powietrze
  • Ciepłe mieszkanie
  • Stop Smog

Czyste powietrze

W ramach programu możemy wykonać termoizolację budynku i o tym wie praktycznie każdy. Mało osób jednak wie, że możemy również skorzystać z finansowania na zakup i montaż okien oraz drzwi. Podstawowe wsparcie otrzymają już osoby, których dochód nie przekracza 135 000 zł rocznie oraz są one właścicielami budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z oddzielną księgą wieczystą.

Osoby o najniższych dochodach, mogą skorzystać nawet z dotacji, która pokryje całościowy koszt zakupu oraz wymiany. Jest ona wypłacana bezpośrednio wykonawcy.

Jeśli chcielibyście skorzystać z tego programu, to macie jeszcze dużo czasu. Wnioski i umowy o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2027 roku. Jeśli nie wiecie, czy kwalifikujecie się do programu, możecie skonsultować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warto też wiedzieć, że wiele lokalnych firm, które sprzedają i montują okna oraz drzwi, zajmuje się pomocą w złożeniu wniosku i audytami. Dla nich to czysty zarobek, a więc chętnie pomagają w pozyskaniu tego dofinansowania dla klienta.

Ciepłe mieszkanie

Kolejnym z programów, z których możemy skorzystać, jest Ciepłe mieszkanie. Program ten skierowany jest do mieszkańców budynków wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania. Wysokość dotacji będzie różna od gminy, ale możemy liczyć nawet na 37 500 zł dofinansowania w najwyższym poziomie.

Nabór wniosków w tym programie prowadzą już same gminy, dlatego wszelkie potrzebne informacje i wnioski znajdziecie na stronie internetowej swojej gminy lub bezpośrednio w urzędzie.

Stop Smog

To kolejny program, w ramach którego możemy skorzystać z wymiany okien i drzwi. Program ten również realizują gminy, dlatego w urzędzie gminy znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. Ważne jest tutaj kryterium dochodowe.  Program przeznaczony jest dla tych, których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym.

W programie tym możemy zyskać nawet 100% dofinansowania na wymianę okien lub drzwi, a także innych działań, które są zgodne z programem.

Podobne artykuły