Jak wykorzystać sól podczas sprzątania domu?

Porady Data publikacji: 10 stycznia 2021 / Aktualizacja: 2022-03-14

Sól jest produktem spożywczym, który z pewnością posiadacie w swoim domu. Wykorzystujemy ją do przyprawiania naszych potraw. Bez niej wydawałby się one mdłe. Można ją wykorzystać na dużo więcej sposobów i dzisiaj podpowiemy Wam w jaki sposób wykorzystać ją podczas sprzątania domu.

Czyszczenie drewnianej deski do krojenia

Deski do krojenia wykonane z drewna nie powinny być myte w zmywarce, ani też długo poddawane działaniu wody. Wchłaniają one również soki z produktów, które są na nich krojone. One natomiast mogą wewnątrz porów drewna psuć się.

Deskę trzeba czyścić, ale jak to w takim razie zrobić? Przydatna okazuje się tutaj sól i do niej cytryna. Wystarczy posypać deskę solą, a następnie przetrzeć ją sokiem z cytryny.

Następnie deskę warto naoliwić oliwą z oliwek. Wystarczy polać ją oliwą, a następnie wetrzeć ją w drewno papierowymi ręcznikami kuchennymi. Wtedy deska nie będzie wchłaniać tak dużo wilgoci.

Jeśli będziecie chcieli wyczyścić inne drewniane powierzchnie za pomocą soli to pamiętajcie o tym, że może ona zostawić rysy. W przypadku deski do krojenia nie stanowi to problemu. Jej ona przecież już porysowana nożami, których używamy.

Czyszczenie przypalonych garnków ze stali nierdzewnej

Garnki ze stali nierdzewnej po przypaleniu można skutecznie wyczyścić z pomocą soli. Wystarczy wsypać sól do garnka, dolać wody i soku z cytryny, a następnie wyszorować garnek w środku.

Podobnie postąpić możemy w przypadku patelni, o ile jest ona wykonana z materiału, który jest odporny na uszkodzenia fizyczne.

Czyszczenie rusztu od grilla

Z soli oraz octu możemy zrobić pastę, która pomoże nam w czyszczeniu rusztu od grilla z tłuszczu, który wytapia się z przygotowywanych na nim potraw.

Usuwanie osadów z kawy i herbaty

Na kubkach po kawie i herbacie zostają osady, które nie zawsze zmywarka usunie. Jeśli chcesz skutecznie takie osady usunąć wystarczy, że zastosujesz sól. Wystarczy do kubka wsypać trochę soli, dodać odrobinę płynu do mycia naczyń i wyszorować wnętrze kubka gąbeczką, a następnie dobrze go wypłukać.

Czyszczenie szklanych wazonów

Jeśli posiadasz wazon z wąską szyjką możesz wyczyścić go wlewając do niego roztwór soli z wodą. Wstrząśnij nim i zostaw na kilka godzin.

Podobne artykuły