Okres przed Wszystkimi Świętymi jest związany ze wzmożonymi porządkami na cmentarzach. Każdy chce zadbać, aby grób bliskiej osoby wyglądał jeszcze lepiej niż w pozostałych częściach roku. Jak wyczyścić pomnik, aby go nie uszkodzić?
Na cmentarz warto zabrać szczotki o różnych twardościach włosia. Niektóre płyty nagrobków są bardzo delikatne, dlatego czyszczenie najlepiej jest przeprowadzić przy użyciu szczotki o najdelikatniejszym włosiu. Jeżeli nie uda się z jej pomocą usunąć zabrudzeń, można zastosować nieco twardszą szczotkę. Tylko w ostateczności należy sięgnąć po tę najtwardszą.
Jeżeli do czyszczenia pomnika są używane środki chemiczne, niezwykle ważne jest, aby dokładnie spłukać powierzchnię. Dzięki temu uda się uniknąć przebarwień i plam. Na pomniku nie pojawiają się również brzydkie smugi.
Do pielęgnacji pomników wykonanych z granitu nie wolno używać środków czystości, w których składzie znajdują się kwasy. Powstaną wtedy jedynie odbarwienia i trudne do usunięcia plamy. Trzeba również zrezygnować z szorstkich szczotek na rzecz delikatnych gąbek i ściereczek.
Jeżeli na granitowej płycie powstały plamy z wosku, należy polać je gorącą wodą i przy użyciu drewnianej szpatułki zeskrobać. Dzięki temu nie porysujesz powierzchni. Zalecamy, aby pod znicze kupić szklane podstawki. Unikniesz rozlania się wosku w przyszłości.
Granitowych pomników nie wolno pastować, woskować ani natłuszczać. Są to zabiegi, których ten materiał nie potrzebuje, aby dobrze wyglądać.
Lastriko jest bardzo odpornym na uszkodzenia materiałem, dlatego przekrój środków, z których możesz korzystać podczas sprzątania, jest bardzo duży. Użyć możesz płynu do mycia naczyń, sody oczyszczonej, a trudne zabrudzenia usuniesz amoniakiem i denaturatem.
Jeżeli lastriko zostało porośnięte mchem, możesz do usunięta takich zabrudzeń użyć twardej szczotki.
Mówi się, że nagrobki z marmuru są najłatwiejsze w czyszczeniu. Wystarczy oblać je obficie wodą, aby zmyć brud. Następnie całość należy wyszorować miękką szczotką. Do usunięcia tłustych i dużych zabrudzeń, można użyć dedykowanych środków czyszczących przeznaczone do marmuru.
Jeżeli nagrobek z marmuru został porośnięty mchem lub pleśnią, zanieczyszczenia należy zeskrobać przy użyciu szpatułki z miękkiego drewna. Po wszystkich działania związanych z porządkowaniem pomnik ponownie należy zlać wodą i dokładnie osuszyć miękką ściereczką.
Fundamenty i niektóre elementy nagrobka mogą być wykonane z betonu. Czyszczenie warto przeprowadzić ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego delikatnego detergentu.
Zanim użyjesz jakiegokolwiek środka do czyszczenia nagrobków, czy to wykonanego w domu, czy kupionego w sklepie, upewnij się, że nie wpłynie negatywnie na materiał. W skrajnych przypadkach na płycie nagrobka mogą powstać odbarwienia i plamy już niemożliwe do usunięcia. Zachowując środki ostrożności, możesz zadbać o czystość grobu, bez jego zniszczenia.