Jak wybrać zmywarkę? Większość z nas stanęło lub stanie przed tym pytanie. Zmywarka jest jednym z podstawowych urządzeń AGD obecnych w naszej kuchni. Chociaż nie jest niezbędna, to zdecydowanie ułatwia życie i wyręcza nas w zmywaniu naczyń. Dzięki temu zyskujemy dodatkowy czas, który możemy poświęcić na własne hobby lub spędzić go z rodziną. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć, jaka zmywarka będzie najlepsza w stosunku do Waszych potrzeb.
Zmywarka pod względem rozmiaru i pojemności co do zasady powinna być dostosowana do ilości domowników. Niestety często decyzję tę determinuje ilość wolnego miejsca. Jeśli jednak nim dysponujemy i zastanawiamy się czy wybrać zmywarkę o szerokości 60 cm czy 45 cm, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na tę pierwszą. Jest to też najczęściej wybierany rozmiar zmywarki przez kupujących.
Wystarczy odwiedzić sklep https://www.mediaexpert.pl i przejść do sekcji zmywarek, a następnie przesortować je według popularności. Pierwsze miejsce zajmuje zmywarka BOSCH SMS46GI05E, która ma 60 cm szerokości. Drugie miejsce piastuje zmywarka AEG FFBM5261ZM o tej samej szerokości, a podium zamyka BEKO DFN28432X, która również plasuje się w tej samej półce jeśli chodzi o rozmiar.
Zmywarka o szerokości 45 cm dla jednej lub dwóch osób w gospodarstwie domowym spełni swoją rolę. Jednak gdy kupimy większa na pewno tego nie pożałujemy. Mogę o tym powiedzieć z własnego doświadczenia. W sytuacji gdy przyjdzie Ci umyć większe garnki lub odwiedzą Cię goście, większa ilość miejsca w zmywarce okaże się nieoceniona. Co jednak ze względami ekonomicznymi?
Mniejsza zmywarka wcale nie oznacza dużych oszczędności. Porównajmy najpopularniejszy model wcześniej wspomnianej zmywarki BOSH z mniejszym również tego samego producenta o tej samej klasie energetycznej A++. Zauważymy wtedy, że roczne zużycie energii w kWh różni się o 61, a roczne zużycie wody o 280 l. Jeśli założymy, że 1 kWh prądu kosztuje 50 gr, a 1m3 wody ze ściekami ok. 8 zł to oszczędzamy wybierając mniejszą zmywarkę ok. 33 zł rocznie. Sam zakup oczywiście będzie tańszy, ale różnica w cenie użytkowania jest już nie wielka, a wygoda ogromna.
Obok rozmiaru zmywarki istotna jest również pojemność. Zmywarki o tych samych wymiarach mogą pomieścić różne ilości kompletów naczyń. Przykładowo zmywarka o szerokości 60 cm może zmieścić 12 kompletów, a nawet 15 w zależności od modelu. Dzięki temu większą ilość naczyń umyjemy jednorazowo. To jaką pojemność wybierzemy powinno zależeć od ilości osób w domu oraz tego jakich naczyń używamy.
Zmywarki możemy podzielić na dwa segmenty – wolnostojące i zabudowane. Zmywarka wolnostojąca ma jedną ważną zaletę – można ustawić ją w dowolnym miejscu w kuchni. Jeśli jednak chodzi o zmywarkę zabudowaną to z pewnością będzie ona wybierana przez osoby urządzające nową kuchnię. Dzięki zabudowie nie będzie rzucała się w oczy, a nasza kuchnia będzie dzięki temu wyglądała ładniej. W przypadku zmywarki zabudowanej należy dobrze przemyśleć jej położenie i doprowadzić wodę oraz odpływ. Coraz częściej stosowaną praktyką jest umieszczanie jej na poziomie blatu co ułatwia wyjmowanie i wkładanie naczyń. Nie musimy się przy tym schylać, a dla wielu osób jest to bardzo ważnym argumentem za tym właśnie rozwiązaniem. W przypadku zmywarki wolnostojącej takiej możliwości nie będziemy mieli – oczywiście jeśli zależy nam na estetyce.
Zmywarki zabudowane dzielimy na dwie kategorie – częściowo zintegrowane i zintegrowane całkowicie. Te pierwsze mają panele sterowania na zewnątrz co ułatwia sprawdzenie jak długo zmywarka będzie jeszcze pracowała. Zmywarka całkowicie zintegrowana w całości zakryta jest frontem meblowym, a panel sterowania znajduje się na górnej krawędzi drzwiczek. W tym przypadku nie sprawdzimy już jak dużo czasu zostało do końca mycia naczyń, ale estetycznie nie zaburzy ona kompozycji naszej kuchni.
Wcześniej wspominany przykład pokazuje w jaki sposób możemy porównać różne modele pod względem zużycia prądu i wody. Warto wybrać bardziej oszczędną zmywarkę, ale nie za wszelką cenę. Jak widzicie na wcześniej przytoczonych wyliczeniach, oszczędność wcale może nie być duża, a różnica w cenie przy zakupie bardziej ekonomicznej zmywarki może zwracać nam się latami. Dlatego warto dokonać samodzielnych obliczeń uwzględniając koszt energii elektrycznej i wody w naszym regionie. Dzięki temu dowiemy się czy warto dopłacić za bardziej oszczędną zmywarkę i czy jest to ekonomicznie uzasadnione.
Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub masz małe dziecko sugeruje również zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowanego przez zmywarkę. Jest on zawsze podawany przez producenta i znajdziemy go na stronie sklepu, w którym szukamy zmywarki. Moja zmywarka według producenta emituje 41 dB i muszę przyznać, że jest to bardzo cicha zmywarka. Wiele osób, które mnie odwiedza jest zaskoczonych tym, że pracuje tak cicho i w ogóle nie przeszkadza nawet podczas snu. Jest to zmywarka WHIRLPOOL WFO 3T121 P X.
Warto również zwrócić uwagę na to jakie programy zmywania zmywarka posiada. Istotną informacją jest to ile trwa najkrótszy program. Z pewnością nie raz go wykorzystacie np. podczas przyjęć w domu, gdzie ograniczona ilość zastawy będzie wymagała umycia jej w trakcie trwania imprezy. Oprócz tego zwróć uwagę czy zmywarka posiada ekonomiczne programy, które można puścić w nocy. Trwają one dłużej, ale za to zużywają mniej energii i wody. Dzisiaj producenci zmywarek udostępniają wiele programów i dodatkowych funkcji, które mogą zadecydować o tym, którą zmywarkę wybierzecie. Warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, które mogą faktycznie być nam pomocne.
Gdy wybraliśmy już kilka modeli warto dodać je sobie do porównania. Wiele dużych sklepów takich jak Media Expert ma wbudowaną taką opcję na stronie. Dzięki temu z łatwością dostrzeżemy różnice, które mogą zaważyć na naszej decyzji. Gdy mamy wybranych faworytów ostateczną rzeczą, na którą warto spojrzeć są oceny użytkowników. Sami kupujący bardzo dobrze będą znali zalety i wady urządzeń, z których korzystają. Lektura sekcji opinii w sklepie internetowym może dać nam ogromny feedback i ostatecznie utwierdzi nas w tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru.