Jak wybrać szafkę RTV – sprawdź praktyczne porady

Wnętrza Data publikacji: 26 lutego 2020

Telewizor znajduje się w niemal każdym salonie lub pokoju dziennym. Możemy zdecydować się na jego powieszenie na ścianie, albo na postawienie. A jeśli wybierzemy drugą opcję, przyda się dobra szafka pod RTV. Co jest ważne podczas jej wyboru?

Choć wydawałoby się, że wybór tego typu szafki nie wiąże się z żadnymi większymi dylematami, to wcale nie jest taki oczywisty. Zanim się zdecydujemy, powinniśmy kilka aspektów przeanalizować.

Pomyśl nad organizacją i porządkiem

Mało istotne? Niekoniecznie. Telewizor, dekoder, kino domowe i inne sprzęty, jakie będą znajdować się na szafce, wiążą się z okablowaniem. To z kolei z niekończącą się plątaniną i bałaganem. A do tego dochodzą piloty. Przeglądając szafki pod RTV, powinniśmy wziąć pod uwagę, co będzie się na niej znajdować. W zależności od tego ile będzie miała pomieścić szafka, przydadzą się dodatkowe półki i szuflady. Natomiast jeżeli zależy nam na tym, by nieco zakryć kable, warte uwagi będą szafki zamknięte z tyłu. Są one wyposażone w specjalne otwory na kable.

Otwarta czy zamykana?

To kolejne pytanie, na które musimy odpowiedzieć, a decyzję podejmiemy w odniesieniu do posiadanego lub przyszłego sprzętu. Obecnie w wielu sprzętach wykorzystuje się podczerwień, pozwalającą na odbiór sygnałów zdalnych. Jeśli i my takie urządzenia posiadamy, z pewnością bardziej usatysfakcjonuje nas korzystanie z szafek otwartych. Zamykane szafki kuszą przez wspomniany wcześniej porządek, ale w trakcie użytkowania urządzeń z podczerwienią, może być to kłopotliwe.

Materiał wykonania

Ponieważ modeli do wyboru jest sporo, bez trudu znajdziemy coś, co będzie komponować się ładnie z aranżacją całego salonu. Z pewnością najbardziej uniwersalnym wyborem będą drewniane szafki RTV The Beds. Drewno można użyć do każdego stylu wystroju. Różnica będzie tkwić w kolorystyce, wielości zdobień i kształcie. Przeglądając meble drewniane w Beds.pl, można znaleźć takie szafki, które będą pięknie uzupełniać niemal każdy salon. A jeśli drewno z jakiegoś powodu nas nie satysfakcjonuje, a mamy salon w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, możemy spojrzeć na szafki wykonane z płyty akrylowej. Są wykończone na wysoki połysk. Najważniejsze jednak, by szafka pod względem wizualnym pasowała do innych elementów.

A co z wielkością?

Szafki RTV mogą mieć zupełnie inne rozmiary. Jedne z nich będą małe, a inne wprost przeciwnie – pokaźne, o wielkich gabarytach. Na pewno musimy kierować się wielkością pomieszczenia. W salonie o niewielkim metrażu duże meble nie wyglądają zbyt dobrze i zabierają sporo miejsca. Natomiast w we wnętrzu o dużej powierzchni, niewielkie meble się gubią. To także zaburza pewną harmonię.

Jednak liczy się nie tylko salon i jego prezencja. Szafka RTV ma być użyteczna, więc nie możemy jej kupić w oderwaniu od wielkości telewizora, jaki na niej stanie. Musi być miejsce, by miał stabilność. Poza tym duży ekran będzie efektowniej prezentować się na większej szafce. Jeśli jednak telewizor jest nieco mniejszy i zostanie trochę wolnej przestrzeni, sprawdzi się mała lampka lub inna stylowa ozdoba.

Podobne artykuły