Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego? Wskazówki dla osób szukających fachowej pomocy

Finanse domowe Data publikacji: 07 września 2023

Doradca kredytowy to specjalista, który wspiera klienta na wszystkich etapach ubiegania się o kredyt. Odpowie na Twoje pytania, zaproponuje korzystne oferty kredytowe, pomoże przygotować dokumenty wymagane przez bank. Dzięki jego wsparciu unikniesz błędów przy składaniu wniosku do banku i przyspieszysz cały proces.

Doradca kredytowy doradza swoim klientom najlepsze rozwiązania w procesie ubiegania się o kredyt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze doradcy, któremu warto zlecić to odpowiedzialne zadanie.

Kim jest doradca kredytowy i jakie umiejętności musi posiadać?

Doradcę kredytowego możemy rozumieć dwojako. Może to być firma, która zatrudnia zespół doradców – lub konkretna osoba fizyczna świadcząca usługi doradcze. Od osoby takiej oczekuje się rozległej wiedzy na temat finansów osobistych i rynków: rozeznania w aktualnych ofertach banku, gdyż nieustannie pojawiają się nowe promocje, ale także umiejętności czytania regulaminów i cenników banków, a także zdolności przystępnego objaśniania procedury klientom.

Doradca nie musi mieć dyplomu studiów ekonomicznych: potrzebną wiedze może posiąść w trakcie przygotowania zawodowego pod okiem doświadczonego doradcy. Konieczne jest natomiast nieustanne dokształcanie się. Doradca musi być „na czasie” z nowymi przepisami regulującymi rynek kredytów oraz ofertami banków. Musi też umieć doradzić w tematach związanych z rządowymi programami kredytowymi. W ostatnich latach były to wakacje kredytowe i „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

Klienci oczekują od doradców rzeczowych wskazówek i poprowadzenia ich spraw, a to wymaga aktualizowania wiedzy również na tematy pokrewne. Doradca powinien znać się na rynku nieruchomości, mieć wiedzę na temat etapów budowy domu, ustanawiania współwłasności, drogi koniecznej – słowem, we wszystkich kwestiach powiązanych z finansowaniem i nabywaniem nieruchomości.

Oprócz znajomości produktów bankowych i procedur obowiązujących w instytucjach finansowych doradca musi wykazywać się duża kulturą osobistą. Pracuje z różnymi klientami: niekiedy nie mają oni żadnej wiedzy na temat kredytów i pożyczek i oczekują szczegółowego wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Mają prawo oczekiwać potraktowania z szacunkiem i bez okazywania zniecierpliwienia. Dobry doradca potrafi w taki sposób prowadzić rozmowę, by zyskać jego zaufanie. To bardzo ważne, bo klienci powierzają doradcy swoje kwestie majątkowe.

W czym może pomóc doradca kredytowy?

Doradca kredytowy jest osoba, która będzie „pilotowała” cały proces uzyskania kredytu. Jego rola zaczyna się na długo przed złożeniem do banku wniosku.

  • Na pierwszym spotkaniu doradca zapoznaje się z potrzebami klienta. Przeprowadza rodzaj wywiadu, by uzyskać informacje na temat dochodu kredytobiorcy, jego zobowiązań (alimenty, inne kredyty y pożyczki), objaśnia dalszą procedurę. Klient wychodzi ze spotkania z listą dokumentów, które musi zacząć kompletować. Konieczność pozyskania różnych zaświadczeń może potrwać kilkanaście dni, więc nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.
  • Doradca oszacuje zdolność kredytową klienta, tak by wiedział on, na jaki kredyt może liczyć. Oczywiście ostateczną decyzję w tym temacie podejmuje bank.
  • Po zapoznaniu się z sytuacją klienta przygotowuje propozycje aktualnych ofert bankowych, które są dla niego korzystniejsze.
  • Następnie doradca sprawdza, czy klient przygotował wszystkie wymagane przez bank dokumenty i czy są prawidłowo uzupełnione. Jeśli nie ma zastrzeżeń, składa wniosek z kompletem dokumentów do banku.

Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Kilka wskazówek dla osób, które chcą nawiązać współpracę z doradca kredytowym.

  • Kieruj się rekomendacjami dotychczasowych klientów. Zapytaj znajomych i sąsiadów, którzy niedawno kupili dom lub mieszkanie na kredyt, z czyich usług pośrednictwa korzystali. Rekomendacje znajdziesz także na grupach tematycznych na Facebooku. Ludzie chętnie chwalą, ale jeszcze chętniej odradzają specjalistów lub firmy, z usług których nie byli zadowoleni. Jedna negatywna ocena to za mało, by wyrobić sobie zdanie, ale jeśli na temat tej samej osoby niepochlebnie wyraża się więcej internautów, to powinna zapalić Ci się czerwona lampka.
  • Dowiedz się, z jakimi bankami współpracuje doradca. Im szersze grono, tym lepiej, gdyż otrzymasz więcej dopasowanych do siebie ofert kredytowych.
  • Współpraca z doradcą opiera się na zaufaniu. Po pierwszym spotkaniu będziesz w stanie ocenić, czy doradca, z którym rozmawiałeś, jest osoba, z którą chcesz spotkać się ponownie. Zwracaj uwagę na język, którym się posługuje: czy mówi w sposób zrozumiały i cierpliwie odpowiada na pytania? Czy masz poczucie, że odpowiada szczerze czy też przemilcza pewne fakty? Czy chętnie rozmawia czy musisz zadać mu szereg pytań, by rozwiać wątpliwości? Jeśli nie czujesz, że jesteś w rękach profesjonalisty, nie musisz kontynuować współpracy.
  • Zwróć uwagę na zachowanie doradcy: czy przychodzi na spotkania o umówionej godzinie, odbiera telefon lub oddzwania w wolnej chwili, na spotkanie przygotowuje wszystkie potrzebne dokumenty.
  • Zapytaj o sposób rozliczeń. Większość doradców nie pobiera wynagrodzenia od klientów, lecz otrzymuje prowizję od banku po doprowadzeniu do zawarcia umowy kredytowej. Możesz też nawiązać współpracę z doradcą, który pobiera wynagrodzenie od klientów na takich samych zasadach jak adwokat za porady prawne. Ustal to na wstępie, by uniknąć nieporozumień.

Szukasz profesjonalnego doradcy? Sprawdź koniecznie na https://sofinanse.pl/

Podobne artykuły