Wietrzenie mieszkania jest bardzo ważne – szczególnie zimą. Niewietrzenie może przyczynić się do rozwoju pleśni w mieszkaniu. Zatrzymana wilgoć działa na niekorzyść nie tylko kondycji budynku, ale i samych mieszkańców. Dlatego wietrzenie jest ważne, a zimą robimy to rzadziej. Nie chcemy przecież wypuszczać z mieszkania ciepła i ponosić zwiększonych kosztów ogrzewania.
Dlatego tak ważna jest technika wietrzenia mieszkania zimą. Dzięki temu możemy zminimalizować jego wpływ na wyziębienie pomieszczeń. Jednocześnie zapewnimy odpowiednia wentylację i zapobiegniemy problemom związanym z wilgocią zgromadzoną w pomieszczeniu.
Latem wietrząc mieszkanie po prostu możemy pootwierać okna na oścież na wiele godzin i nie martwić się niczym prócz komarów. Zimą niestety sprawa wygląda trochę inaczej. Nasze mieszkania są ogrzewane, a wietrzenie powoduje stratę ciepła.
Dlatego, aby ograniczyć straty w pierwszej kolejności zmniejszamy termostat na grzejnikach do minimum lub po prostu wyłączamy ogrzewanie jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym.
Następnie szeroko otwieramy okno w pokoju na nie więcej niż 10 minut. Zimą należy wietrzyć krótko i intensywnie. Dzięki temu szybko dokona się wymiana powietrza w pomieszczeniu bez nadmiernego wychłodzenia murów czy innych elementów wyposażenia. Dzięki temu koszt energii potrzebnej do ponownego ogrzania pomieszczenia będzie mniejszy.
W ten sposób wietrzymy pomieszczenie po pomieszczeniu. Oczywiście pomieszczenia, w których panuje wyższa wilgotność powietrza powinny być wietrzone częściej. Należy do nich kuchnia, łazienka, ale też pokoje, w których suszone jest pranie.
Bardzo dobrym wskaźnikiem wilgotności powietrza są dla nas okna. Jeśli pojawia się na nich wilgoć, oznacza to, że pomieszczenie jest niedostatecznie dobrze wietrzona.
Wilgoć skrapla się na zimniejszych szybach. Jest to efekt kondensacji pary wodnej. Woda skraplająca się na oknach nie jest wynikiem wad fabrycznych okien. To normalne zjawisko. Problemem w tym przypadku jest zła wentylacja budynku. Oznacza to, że nie dochodzi do odpowiedniej wymiany powietrza, a wraz z nią usunięcia wilgoci. Najczęściej dotyczy to domów, gdzie mamy tylko wentylację grawitacyjną. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się w naszym artykule, w którym wyjaśniamy dlaczego okna parują.