Jak używać kolorów we wnętrzach?

Wnętrza Data publikacji: 29 lipca 2019

Kolor jest wszechobecny w naszej rzeczywistości i ma olbrzymi wpływ na to, jak postrzegamy otaczający nas świat. Potrafi wpływać na emocje, budować skojarzenia oraz spajać różne elementy. Dotyczy to różnych dziedzin życia, również dekoracji wnętrz, w której zastosowanie barw bywa dużym wyzwaniem dla architekta lub osób prywatnych, próbujących znaleźć idealną kompozycję do wymarzonego domu lub mieszkania.

Jakie są właściwości kolorów we wnętrzu? O czym pamiętać, wybierając je oraz jakie są aktualnie najciekawsze trendy barwne? O różnych obliczach domowego koloru postaramy się opowiedzieć w niniejszym artykule.

Wszystkie odcienie architektury – rola koloru w dekoracji wnętrz

Wybór barw do naszych wnętrz nigdy nie powinien być przypadkowy. Z ich pomocą można łatwo ukryć niedoskonałości przestrzeni (np. optycznie ją powiększyć lub poprawić proporcje), zbudować nastrój oraz funkcjonalność.

Jasność barwy determinuje, w jaki sposób dana przestrzeń jest odbierana. Jasne kolory wprowadzają wrażenie przestronności, czystości oraz powiększają wnętrze. Ciemne z kolei odpowiadają za elegancję, kreowanie ciepłego i nastrojowego klimatu.

Mieszanka firmowa, czyli jak zestawiać barwy?

Kolory możemy podzielić na trzy ogólne kategorie. Wyróżnia się barwy:

  • Aktywne, czyli zazwyczaj kolory ciepłe: czerwienie, pomarańcze i żółcienie. Stanowią główny akcent i dominantę w pomieszczeniu, dlatego należy stosować je oszczędnie;
  • Pasywne, czyli barwy zimne: błękity, zielenie i fiolety. Umożliwiają zbudowanie przestrzeni uspokajających i relaksacyjnych;
  • Neutralne, czyli beże, brązy, szarości i biele, które tworzą tło dla innych kolorów.

Stworzenie dobrej aranżacji wymaga odpowiedniego zbalansowania wszystkich typów barw, które muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i funkcji danej przestrzeni.

Budowanie kompozycji barwnych, zmusza do zaplanowania wszystkich elementów wnętrza równocześnie. Nie można wyłącznie ograniczyć się do samych ścian i mebli. Dominującym akcentem może być przecież klosz minimalistycznej lampy, przykuwający uwagę fotel albo blaty kuchenne.

Barwy zestawia się według dwóch zasad – mogą się one albo uzupełniać wzajemnie, albo ze sobą kontrastować. W ostatnim czasie oba te trendy znalazły uznanie u specjalistów. Jakimi kompozycjami warto zatem się zainspirować, jeśli pragniemy mieć modne wnętrze, pełne kolorów?

 Najpopularniejsze kolory wnętrz w bieżącym sezonie

Nowoczesne aranżacje przykuwają uwagę pięknymi, intensywnymi odcieniami. Szczególnie w aktualnym sezonie dekoratorzy wnętrz stawiają na przykuwające wzrok wielobarwne rozwiązania. Jakie są najmodniejsze zestawienia?

Ciemnozielona powaga i elegancja

Zielenie powróciły ponownie do światowych trendów wnętrzarskich. Mogą to być detale lub całościowe potraktowanie przestrzeni, w której zarówno ściany, wyposażenie, jak i dodatki utrzymuje się w odcieniu ciepłej, butelkowej zieleni, często przełamywanej pojedynczymi, kontrastującymi akcentami, jak choćby jasny klosz taki, jak na przykład w lampie Azzardo Pires.

Słoneczny koralowiec, który dodaje energii do działania

Innym pomysłem na wnętrza jest również wprowadzenie Living Coral, czyli koloru wybranego barwą roku przez firmę Pantone. Najczęściej używa się go w dodatkach i zazwyczaj kontrastuje z mocnymi turkusami, które wspólnie tworzą nowoczesne i energetyzujące przestrzenie dzienne.

Barwne metale w nowoczesnych i eleganckim przestrzeniach

Wnętrza minimalistyczne przeżywają obecnie renesans. Coraz częściej szukamy jednak metody na ożywienie ich, wprowadzając nieco elegancji i luksusowości, obecnych choćby w stylu art déco.

Z tego powodu modne stały się barwne metale, z których wykonuje się wyposażenie wnętrz, na przykład lampy takie, jak Azzardo Buzz lub Giulietta. Dzięki nim każdy może poczuć się w swoim domu, jak w prawdziwym pałacu.

Wszystkie odcienie mieszkania

Nieważne czy preferujemy minimalizm czy vintage. Kolor stanowi jeden z najważniejszych elementów w procesie tworzenia każdej aranżacji wnętrza. Wpływa na funkcjonalność, a także determinuje nasze samopoczucie oraz ogólny charakter przestrzeni.

Nie można go lekceważyć i należy stosować rozsądnie oraz z umiarem, zwłaszcza gdy decydujemy się na intensywne, modne aktualnie odcienie. Niech kolor wyraża przede wszystkim nas – dzięki temu będziemy zawsze czuć się w naszym mieszkaniu dobrze, zarówno podczas pracy, jak i przyjemnego relaksu.

Podobne artykuły