15 czerwca 2014

Jak usunąć plamy po winie

beige_carpet_red_wine_stain_

Plamy z wina, szczególnie czerwonego, mogą przyprawić niejedną panią domu o ból głowy, ponieważ wydaje się, że są dość trudne do wywabienia. Nie jest to nic trudnego, jeśli zastosujemy właściwe metody.

1. Świeżą plamę z czerwonego wina należy jak najszybciej posypać solą. Następnie poplamiony materiał namoczyć w wodzie i dopiero po dokładnym namoczeniu (np. kilkugodzinnym) wrzucić do pralki i wyprać.

2. Plamy z czerwonego wina można się pozbyć za pomocą wody ze spirytusem lub amoniakiem (amoniak można nabyć w sklepach z chemią gospodarczą). Tu też należy namoczyć porządnie materiał, właśnie w wodzie z jedną lub drugą substancją a potem wyprać.

3. Na stare plamy z czerwonego wina działa… pianka do golenia! Nawet kilkunastodniowe plamy z wina można usunąć, jeśli popsikamy je pianką do golenia (może być też krem do golenia) a po kilkunastu minutach miejsce przemyjemy ciepłą wodą.

4. Plamę z wina na ubraniu należy usuwać bardzo ostrożnie, bez pocierania! W tym celu, poplamiony materiał dotykamy delikatnie gąbką nasączoną mieszanką proszku do prania i wody utlenionej. Od strony wewnętrznej koniecznie przykładamy kawałek papierowego ręczniczka, by plama nie „przebijała” się na drugą stronę. Zabieg powtarzamy kilka razy aż do skutku.

5. Na plamę z czerwonego wina działa także… białe wino lub szampan (wino musujące też jest ok). Jak to działa? Trzeba świeżą plamę z wina czerwonego zalać natychmiast winem białym lub właśnie szampanem. Poczekać kilka minut a następnie wrzucić poplamiony materiał do pralki i wyprać.