27 sierpnia 2019

Jak usunąć białe plamy z kostki brukowej

Jak usunąć białe plamy z kostki brukowej? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które są tuż po położeniu nowej kostki brukowej koło swojego domu. Widoczne są na niej wtedy białe plamy, które wyglądają jak przetarcia czy cementowe naloty. Chcemy Was jednak uspokoić, nie jest to wielkim problemem i nie musicie się tym przejmować.

Białe plamy na kostce brukowej

Wapienne wykwity są czymś zupełnie normalnym po świeżym ułożeniu kostki brukowej. Jest to całkiem normalnym zjawiskiem. W przypadku kostki, która jest w innym kolorze niż szary np. czerwonym wiele osób zastanawia się, czy nie zdarła się zewnętrzna warstwa nadająca jej kolor. Warto jednak wiedzieć o tym, że kostka jest czerwona również w środku przez zabarwienie masy, z której powstała. Dlatego nawet gdy się ściera zachowuje swój oryginalny kolor.

Oczywiście takimi przebarwieniami często martwią się inwestorzy. Nie wygląda to estetycznie, a my mając nowy podjazd pod domem chcielibyśmy aby wyglądał idealnie. Nalot ten zniknie samoistnie po pewnym czasie. Deszcz, zamiatanie i zwykłe używanie kostki pomoże w ich wytarciu. Jeśli jednak zależy nam na tym by usunąć je jak najszybciej możemy to zrobić.

Czynność taką nazywamy ługowaniem i używa się do niej kwasu octowego o niskim stężeniu, solnego czy mrówkowego. Specjalne preparaty do tego przeznaczone kupimy w sklepach budowlanych. Zapoznajcie się dokładnie z instrukcją producenta i postępujcie według instrukcji załączonej do preparatu. Należy zachować ostrożność bo zbyt długie ługowanie może trwale uszkodzić kostkę.

Z własnego doświadczenia podpowiemy Wam, że czekać nie trzeba długo. W naszym przypadku ok. 2 tygodnie po ułożeniu kostki naloty znikły. W tym czasie kostka była kilkakrotnie zraszana wodą i zamiatana.

Skąd bierze się biały nalot na kostce brukowej?

Kostka brukowa zawiera cement, który zawiera związki wapnia. Gdy nie zwiążą one dobrze podczas procesu produkcji kostki zaczynają parować i osadzać się na jej powierzchni. Tak powstaje biały nalot, który widzimy. Pod wpływem wody zachodzi kolejna reakcja podczas, której rozpuszcza się on w wodzie. Dlatego zraszanie kostki pomaga w usunięciu białego nalotu.