Jak urządzić sypialnię

Wnętrza Data publikacji: 28 października 2019

Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię, która będzie przytulna i zapewni odpowiedni wypoczynek? Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu, choć często może nam się wydawać inaczej. Przecież tylko tam śpimy, więc dlaczego mielibyśmy skupiać na tym pomieszczeniu tak dużą uwagę? Zauważcie proszę, że spędzacie tam średnio 6-8 godzin w ciągu doby. W którym innym pomieszczeniu w Waszym domu przebywacie taką ilość czasu? Do tego pomieszczenie to jest bardzo ważne bo ma zapewnić nam odpoczynek i relaks, dobrą jakość snu, która pomoże zregenerować siły. Może również być doskonałą odskocznią w ciągu dnia i miejscem gdzie możemy się chwilę wyciszyć i zrelaksować w spokoju. Dlatego warto przyłożyć się do urządzenia sypialni i dzisiaj przedstawimy Wam kilka pomysłów, które Wam w tym pomogą.

Sypialnia powinna nas wyciszyć

Zacznij od kolorów, które powinny być ciepłe i przytulne. Stosuj barwy, które koją nerwy najlepiej w jasnych pastelowych odcieniach. Sypialnia powinna uspokajać, dlatego zbyt żywe kolory odwracały by naszą uwagę, pobudzały i utrudniały odpoczynek. Warto też unikać ciemnych przytłaczających wnętrz, ale nie jest to obligatoryjne. Są osoby, które takie pomieszczenia właśnie lubią i jeśli jest to w Waszym guście to jak najbardziej wykorzystajcie swoje pomysły by stworzyć miejsce, w którym czujecie się po prostu dobrze. Warto wtedy jednak zwrócić uwagę na to by elementy wystroju były stonowane.

Warto do sypialni wprowadzić akcenty z drewna. Drewno nie tylko jest ponadczasowe stylistycznie, ale również daje poczucie łączności z naturą, która wprawia nas w pozytywny nastrój. Styl skandynawski bardzo dobrze sprawdza się właśnie w sypialni. Jest stonowany, przeważają tam jasne pastelowe kolory i drewniane akcenty. Takie wnętrza pozwalają nam wypocząć, nie odwracają naszej uwagi, a wszystkie szczegóły współgrają ze sobą tworząc jedność.

Sypialnia wcale nie musi być ciemna

W ciągu dnia do sypialni możesz wpuścić dużo światła. Będzie wtedy przytulniejsza, a ty będziesz mogła w niej odpocząć od codziennego zgiełku. W sypialni wcale nie musi być mało światła. Może ona mieć duże okna, które będą wpuszczać do środka światło, najlepiej rozproszone przez delikatne zasłonki. Jedynie w nocy potrzebujemy ciemności do dobrego odpoczynku co również jest potwierdzone naukowo. Światło hamuje bowiem produkcję hormonu snu czyli melatoniny. W takim przypadku doskonale sprawdzą się rolety wewnętrzne lub zewnętrzne.

Rośliny w sypialni

Zieleń, która uspokaja bardzo dobrze sprawdza się w sypialni. Jeśli do tego będzie ona naturalna to dobry sen mamy gwarantowany. Nie tylko dlatego, że wprowadza nas to w dobry nastrój, ale rośliny takie jak skrzydłokwiat czy monstera świetnie oczyszczają powietrze w pomieszczeniu, a to również wpływa na jakość naszego snu.

Postaw na dodatki i oświetlenie

Sypialnia zawiera standardowe dla tego wnętrza elementy jak łóżko, szafki nocne czy komody. Nie budzą więc one na nikim już takiego zachwytu. Dlatego warto zadbać o to by pomieszczeni to cieszyło nas swoim wyglądem, a najlepiej jest to zrobić poprzez oświetlenie oraz dodatki. W kwestii oświetlenia warto być również praktycznym bo takie elementy jak lampki przy łóżku i wyłączniki, w tym od głównego sufitowego oświetlenia znajdujące się w zasięgu ręki z pozycji leżącej, to coś co nie raz nam się przyda.

Postaram się, aby oświetlenie w sypialni było odpowiednio dobrane. Jeśli będzie zbyt mocne będzie Cię drażnić i nie pozwoli wyciszyć się przed snem. Zbyt słabe natomiast będzie niekomfortowe i zawsze będziesz potrzebowała więcej światła aby poczytać przed snem czy przygotować sobie ubrania. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem jest możliwość sterowania siła oświetlenia co daje nam dodatkowe pole manewru i pozwala dostosować je do aktualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o barwę światła to zdecydowanie jestem za kolorami ciepłymi. Temperatura barwowa ok. 3200K wydaje mi się idealna do sypialni. Wszystko powyżej tak naprawdę 3500K jest dla mnie zbyt jasne i drażniące. Sypialnie najlepiej jest urządzać z duchem natury, a do tego również zalicza się światło.

Mamy nadzieję, że ten artykuł Was zainspiruje i dzięki niemu urządzicie sypialnię swoich marzeń. Meble i dodatki do sypialni znajdziesz bez problemu na https://allegro.pl. Znajdziesz tam również gotowe inspiracje, dzięki którym urządzisz swoją sypialnię.

Podobne artykuły