Jak urządzić salon w stylu art deco?

Wnętrza Data publikacji: 29 marca 2023

Rozwój art deco przypada na lata międzywojenne. To styl łączący w sobie luksus i elegancję, z aspektem praktycznym i funkcjonalnością. Obecnie powraca do łask w nieco odmienionej nowoczesnej formie. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania salonu art deco. 

Czym charakteryzuje się styl art deco?

Styl art deco narodził się we Francji w I połowie XX w. Jego przewodnią myślą było projektowanie masowych wyrobów przemysłowych tak, aby łączyły w sobie elegancję i funkcjonalność. Przy czym projektanci przywiązywali ogromną wagę do detali. Stąd przedmioty użytkowe ich autorstwa były drogie i dostępne tylko dla bogatszych klientów.

Styl ten cechuje się zamiłowaniem do wyrazistych jasnych barw, geometrycznych kształtów, ostrych załamań oraz niecodziennych zestawień kolorów, materiałów i faktur. Nieobce jest mu nawiązywanie do rozwiązań z poprzednich lat np. do wyrobów secesyjnych lub barokowych dekoracji i nadawanie im nowoczesnej formy.

Jak stworzyć salon w stylu art deco?

Salon w stylu art deco musi być przestronny i elegancki. Jako reprezentacyjna część domu powinien łączyć w sobie luksus i funkcjonalność. Przestrzeń nie tylko ma zachwycać prestiżowym wyglądem, ale też pozwolić na wygodny wypoczynek i przyjęcie gości. 

Jednak obecnie wiele osób nie może pochwalić się przestronnym salonem. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy, że połączysz salon z otwartą kuchnią i stworzysz spójną przestrzeń. 

Czym wyłożyć podłogę w salonie art deco?

Najlepszym rozwiązaniem do salonu art deco będą drewniane deski podłogowe. Warto postawić na wysokiej jakości naturalne drewno. Deski najlepiej ułożyć w geometryczny wzór np. na jodełkę. Stworzysz wówczas przytulną i ekskluzywną przestrzeń. Można uzupełnić ją dywanem o geometrycznym wzorze.

Co na ścianie w salonie art deco?

Ściany można pokryć farbą w stonowanym lub wyrazistym kolorze. Pierwsze rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć neutralne tło dla mebli i dodatków. Drugie doda wnętrzu charakteru. 

Możesz też zdecydować się na tapety dekoracyjne w stylu art deco:

  • imitujące drogie i eleganckie materiały;
  • w geometryczne wzory;
  • o intensywnych liniach;
  • z motywami zwierzęcymi i roślinnymi;
  • z pozłacanymi, srebrnymi lub metalizującymi elementami i bogatą ornamentyką np. w kolorze czerni i grafitu;
  • w wyrazistych kolorach np. bieli, beżu, szarości, granatu i butelkowej zieleni.

Na tego typu tapetach wzór jest często wielokrotnie powielany. W ten sposób powstaje oryginalny hipnotyzujący efekt.

Jakie meble do salonu art deco?

W salonie art deco należy zadbać o przestronną kanapę. Warto, aby miała opływowe kształty. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów w wyrazistych kolorach np. turkusu. Najlepiej, jeśli będzie posiadać marszczenia, fałdy lub pikowania. Warto też sięgnąć po tapicerowane fotele i stół z litego drewna. Całość można uzupełnić komodą i innymi meblami w stylu nawiązującym do kubizmu. Wszystkie sprzęty powinny być wykonane z wytrzymałych surowców. 

Po jakie materiały warto sięgnąć?

Salon najlepiej uzupełnić ciężkimi, luksusowymi materiałami o bogatych zdobieniach. Może być to aksamit i satyna. Pięknie połyskują i są bardzo miękkie. Warto też pomyśleć o naturalnej lub ekologicznej skórze, futrach, jedwabiach i atłasach. Ponadto ciekawym rozwiązaniem są elementy z marmuru, metalu i szkła. Takie materiały są ponadczasowe i bardzo eleganckie. Pamiętaj też o powierzchniach polerowanych na wysoki połysk.  

Jakie dodatki wybrać do salonu art deco?

Dbałość o detale to jedna z najważniejszych cech stylu art deco. Stąd nie możesz zapomnieć o eleganckich i solidnych dodatkach do salonu. Warto sięgnąć po antyki. To elementy z duszą, które nawiązują do poprzednich epok.

Ponadto wnętrze warto uzupełnić sporymi, drewnianymi, stojącymi zegarami, rozświetlającymi pomieszczenie lustrami, lampami ozdobionymi geometrycznymi witrażami oraz obrazami, najlepiej secesyjnymi. 

Podsumowując, można stwierdzić, że styl art deco jest idealny dla osób ceniących luksus i elegancję oraz przywiązujących szczególną uwagę do detali. 

Podobne artykuły