Rośliny oczyszczające powietrze

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-08-14

Wprowadzenie roślin do wnętrza przynosi wiele zalet. Oprócz pięknego wyglądu, czy  łagodzenia stresu, rośliny mają także bardzo pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu. To, czym oddychamy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie.  Kolekcjonerów powinna ucieszyć informacja, iż w tym wypadku warto trzymać się zasady „im więcej, tym lepiej”. Co warto wiedzieć o roślinach oczyszczających powietrze? Na jakie gatunki warto się zdecydować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w Twoim domu

Rośliny doniczkowe to nie tylko zdobią wnętrze, ale także skutecznie poprawiają jakość powietrza w Twoim domu. Przede wszystkim wszystkie rośliny w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla i produkują tlen, co sprzyja dobremu natlenieniu powietrza w pomieszczeniu. U większości roślin przemiany te zachodzą w ciągu dnia, jednak niektóre grupy roślin, np. sukulenty przesunęły proces produkcji tlenu na czas nocy, dlatego świetnie sprawdzą się jako dekoracja sypialni. Wyróżniono także wiele gatunków, które filtrując powietrze oczyszczają je ze szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo rośliny poprawiają także powietrze poprzez podnoszenie jego wilgotności. Odkryj listę roślin, które nie tylko zdobią Twoje wnętrza, ale także pomagają poprawić jakość powietrza w Twoim domu.

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Calathea — poznaj podstawowe sekrety pielęgnacji”.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jakie rośliny doniczkowe są najlepsze do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach?

Poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach to w obecnych czasach bardzo ważna kwestia. Choć zanieczyszcza powietrza w dużej mierze są niewidocznie, mogą realnie wpływać na nasze zdrowie, a także codzienne samopoczucie. Dlatego warto dbać o jakość tego czym oddychamy na różne sposoby, w tym, otaczając się zielenią. Wiele roślin doniczkowych może pomóc w oczyszczaniu powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Wśród nich znajdują się m.in. dracena, fikus, kroton, chryzantema, paprocie czy sansewieria. Szczególnie polecane rośliny to aloes, bluszcz pospolity i skrzydłokwiat. Rośliny te mają zdolność do neutralizacji szkodliwych substancji chemicznych, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo większość z tych roślin ma również pozytywny wpływ na wilgotność powietrza, co wpływa korzystnie na zdrowie dróg oddechowych.

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Trzykrotka — czyli tradescantia bez tajemnic!”.

Kwiaty oczyszczające powietrze — jakie substancje filtrują?

Rośliny są w stanie zneutralizować różne szkodliwe związki chemiczne i zanieczyszczenia powietrza o charakterze lotnym. Należą do nich formaldehyd, benzen, trichloroeten, ksylen, toluen, amoniak i wiele innych substancji wydzielanych przez kleje, farby, lakiery czy dywany. Wszystkie te związki mogą wpływać negatywnie na zdrowie człowieka i dlatego tak ważne jest dbanie o czyste powietrze w naszych domach. Zwłaszcza w nowych mieszkaniach warto regularnie wietrzyć, oraz wypełnić je dużą ilością roślin. Rośliny doniczkowe, takie jak fikus, storczyki, bluszcz, dracena czy palma bambusowa, są w stanie pomóc w naturalnym oczyszczaniu powietrza i filtrowaniu tych szkodliwych substancji. Należy jednak pamiętać, że nawet najskuteczniej oczyszczająca powietrze roślina nie jest na tyle wydajna, aby samodzielnie zadbać o powietrze w całym pomieszczeniu. Warto zdecydować się na większą ilość roślin i rozstawić je we wszystkich pomieszczeniach, do których dociera światło słoneczne. 

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze — jakie korzyści?

Posiadanie roślin oczyszczających powietrze w sypialni ma wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Już sam widok roślin wpływa pozytywnie na nastrój i pomaga zrelaksować się przed snem. Dzięki ich właściwościom filtrującym, powietrze w pomieszczeniu staje czystsze i bardziej nawilżone. W efekcie poprawia się jakość powietrza, co może wpłynąć pozytywnie na układ oddechowy, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób z nim związanych. Dobra jakość powietrza którym oddychamy ma wpływ także na skórę, alergie, a nawet na odporność. W sypialni szczególnie dobrze sprawdzają się sukulenty, które oprócz wymienionych wcześniej zalet, produkują w nocy tlen. Dodatkowo mają niewielkie wymagania i dzięki małym rozmiarom mogą stać nawet na szafce nocnej.  

Jakie rośliny doniczkowe pomagają w walce z zanieczyszczeniami powietrza?

Rośliny doniczkowe to naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Niektóre z nich są szczególnie skuteczne w filtracji zanieczyszczeń, w postaci lotnych związków organicznych, alergenów i innych substancji szkodliwych. Do takich roślin należą między innymi: kaktus, aloes, fikus, paproć królewska, skrzydłokwiat, juka, kentia oraz różne gatunki storczyków. Każda z tych roślin ma swoje indywidualne właściwości oczyszczające, można zatem dobrać gatunki na podstawie możliwości absorpcji substancji, na których obecność jesteśmy narażeni w największym stopniu.  

Rośliny doniczkowe a jakość powietrza w biurze — co wybrać?

Rośliny doniczkowe to także doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w biurze. Nie tylko oczyszczają powietrze, ale także zmniejszają poziom stresu wśród pracowników. Przy doborze gatunków warto kierować się ich wymaganiami, oraz łatwością w pielęgnacji. Należy także uwzględnić rozmiar pomieszczenia oraz jego styl, aby wybrać rośliny, które będą idealnie pasować do jego aranżacji. Jeśli rośliny mają ozdobić biurko, warto aby miały niskie tempo wzrostu i osiągały nieduże rozmiary. Wśród polecanych gatunków znajdują się m.in. kaktusy, fikusy czy palmy.

Rośliny doniczkowe, które mogą pomóc w leczeniu alergii i astmy

Czyste i nawilżone powietrze poprawia jakość oddychania także u alergików i astmatyków. Jednak niektóre gatunki roślin będą dla tych osób szczególnie pomocne. Jedną z lepiej oczyszczających powietrze roślin jest bluszcz. Jest on szczególnie skuteczny w neutralizowaniu zarodników grzybowych, co w znacznym stopniu może się przyczyniać do poprawy jakości oddechu na co dzień. Rośliną, która szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku osób cierpiących na astmę, lub alergię, jest także skrzydłokwiat.  

Podobne artykuły