Jak uratować przelaną roślinę – 5 domowych sposobów!

Mój dom Data publikacji: 18 października 2020 / Aktualizacja: 2022-07-23

Jak uratować przelaną roślinę? Warto znać sposób postępowania w takim przypadku, bo każdej z nas może zdarzyć się przelanie ulubionej rośliny doniczkowej.

W przypadku przelania rośliny możemy postąpić na kilka różnych sposobów. My chcielibyśmy przedstawić Ci pięć z nich, które naszym zdaniem są najciekawsze i dadzą najlepsze efekty.

Jeśli masz problem z odpowiednim podlewaniem roślin, warto zaopatrzyć się w miernik wilgotności podłoża. Wkładamy go w ziemię w doniczce i dzięki temu wiemy, czy roślinę należy już podlać czy jeszcze trzeba poczekać.

Urządzenie kupimy takie w cenie do kilkudziesięciu złotych. Zazwyczaj potrafi ono również wskazać nam poziom nasłonecznienia miejsca, w którym znajduje nie roślina oraz poziom pH gleby. Oczywiści zależy to od modelu jaki wybierzemy. W każdym razie możemy kupić jedynie jeden przyrząd i przekładać go pomiędzy doniczkami, aby sprawdzić stan wilgotności gleby.

Przed przelewaniem możemy zabezpieczyć się robiąc na dnie warstwę drenażu. Możemy wykorzystać do tego keramzyt, albo zwykłe kamyczki. Dzięki temu nadmiar wody, nie będzie miał styczności z systemem korzeniowym rośliny. Zbierze się na dnie donicy, a następnie odparuje. W donicy można również zrobić otwory drenażowe i postawić ją na podstawce, do której ścieknie nadmiar wody.

Jak uratować przelaną roślinę

Jeśli doszło już do przelania rośliny to musimy teraz przystąpić do jej ratowania. Jeśli gleba będzie zbyt wilgotna, roślina zacznie nam gnić i umierać. Dlatego jednym z najbardziej konwencjonalnych sposobów jest po prostu wymiana ziemi.

Przesadzenie rośliny

Przelaną roślinę możemy przesadzić do nowej ziemi. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, a nowa ziemia wchłonie wilgoć, która skrywa się jeszcze między korzeniami rośliny. Postarajmy się jednak i tak dobrze je otrzepać i delikatnie usunąć całe podłoże z systemu korzeniowego rośliny. 

Jeśli zauważymy, że jakieś korzonki już przegniły, wtedy odcinamy je. Możemy w ogóle przepłukać system korzeniowy wodą, aby sprawdzić, jak wygląda, zanim włożymy roślinę do nowej ziemi. 

Przed włożeniem rośliny do nowej donicy, warto jeszcze na chwilę zostawić ją położoną na papierowych ręcznikach, które wchłoną wilgoć. Może tam spędzić chwilę czasu, nie musimy się śpieszyć. Na dnie donicy warto zrobić warstwę drenażu nim posadzimy w niej roślinę.

Przesadzenie rośliny pomoże uratować ją w przypadku przelania. Nie jest to jednak jedyny sposób, który możemy wykorzystać na te niesprzyjająca okoliczność. Jest jednak najlepszy i co za tym idzie najbardziej pracochłonny. 

Tampony na przelaną roślinę

Zastosowanie tamponów w przypadku przelanej rośliny to sposób, który po sieci i faktycznie działa. Tampony mają duża zdolność absorpcji wody. Wystarczy więc włożyć je w ziemię i pozostawić, a gdy już spęcznieją po prostu wyjąc je i wyrzucić.

Czynność tę powtarzamy do momentu usunięcia nadmiaru wilgoci z ziemi. Jeśli mamy doniczkę z otworami drenażowymi, to warto ją położyć na papierowych ręcznikach, które również od dołu będą pochłaniały wodę. 

Hydrożel ogrodniczy

Hydrożel, czyli poliakrylan sodu to substancja, która doskonale pochłania wodę. W zwyczajnych warunkach stosuje się go do tego by rzadziej podlewać rośliny, gdyż zatrzymuje on wodę. Następnie uwalniają do gleby. Wystarczy wymieszać go z ziemią w doniczce czy z glebą w ogrodzie. 

W naszym przypadku wykorzystamy jego doskonale pochłaniania wody do uratowania naszej przelanej rośliny. Najlepiej byłoby świata wraz z ziemią wyjąć z doniczki i tymczasowo przełożyć do wiaderka, które od spodu wysypaliśmy hydrożelem. Gdy żel spęcznieje i wielokrotnie powiększy swoją objętość, wtedy wymieniamy go. 

Papierowe ręczniki

Papierowe ręczniki również sprawdzą się dobrze w przypadku przelania rośliny, ale będziemy mieć trochę roboty. Roślinę musimy wyjąc z doniczki wraz z ziemią. Następnie kładziemy ją na papierowych ręcznikach id dodatkowo owijamy ziemię nimi. 

Gdy ręczniki wchłoną wodę, musimy je ponownie wymienić, aż do momentu, aż uda nam się w dostatecznym stopniu osuszyć roślinę. 

Silica Gel

Na pewno kojarzycie woreczki „silica gel”, które znajdziemy choćby w pudełku z butami. Jest to żel krzemionkowy, który ma za zadanie pochłaniać wilgoć. Możemy wykorzystać go podczas przesadzania kwiatów, które wcześniej przelaliśmy.

Gdy wyjmiemy kwiaty z donicy i oczyścimy system korzeniowy ze starego podłoża, możemy między korzenie włożyć kilka woreczków żelu krzemionkowego, położyć roślinę na ręcznikach papierowych i zostawić na trochę, aby żel wchłonął resztki wilgoci. 

Objawy przelania rośliny

Gdy roślinę zbyt obficie podlejemy, jej liście zaczną żółknieć, łodygi będą robić się czarne. Stracą one swoją jędrność. Zwiotczeją i zaczną opadać. Liście zaczną robić się brązowe, ale nie będą suche. Nadal będą miękkie. 

Musimy działać szybko, bo nie mamy zbyt dużo czasu na uratowanie rośliny. Przelanie jej wbrew pozorom jest dla niej zabójcze i gdy traciła ona już większość liści, może okazać się już, że nie damy rady jej uratować. Wtedy będziemy musieli ją wrzucić. Dlatego nie ma co zwlekać i od razu, gdy zauważymy objawy przelania rośliny, od razu zaczynamy działać.

Podobne artykuły