Jak ugotować szparagi? Najważniejszy jest czas!

Kuchnia Data publikacji: 05 maja 2022

Gdy tylko świeże szparagi pojawią się na ryneczkach i w sklepach, to warto z nich korzystać. Mają one wiele cennych właściwości. Z pewnością przypadną do gustu osobom, które dbają o linię. 100 g szparagów to zaledwie 20 kcal.

Są doskonałym źródłem witamin oraz minerałów. Przejawiają też wiele cennych dla zdrowia właściwości. Mają działanie przeciwzapalne, a także wspomagają pracę naszego mózgu. Ich spożywanie zmniejsza ryzyko chorób serca, a do tego po prostu są bardzo smaczne. Musza być jednak wcześniej odpowiednio przygotowane i tym problemem zajmiemy się w tym artykule.

Kiedy jest sezon na szparagi?

Sezon na szparagi zaczyna pod koniec kwietnia, a kończy zwykle w czerwcu. To właśnie w tym okresie roku możemy kupić świeże i pyszne szparagi.

Jak ugotować szparagi?

Uważa się, że do gotowania szparagów niezbędny jest specjalny wysoki garnek, w którym szparagi gotują się w pozycji pionowej. Nie jest to jednak wymagane i bez trudu ugotujemy je w zwykłym garnku na leżąco. Jeśli jednak dysponujemy specjalnym naczyniem, wtedy zalewamy je tak, by główki wystawały nad poziom wody. W zwykłym garnku możemy zalać je w całości.

Następnie do wody, w której gotujemy szparagi dodajemy jedną łyżeczkę soli oraz jedną łyżeczkę cukru. Od zagotowania wody gotujemy zielone szparagi nie dłużej niż przez 5 minut, a białe nie dłużej niż 10 minut.

Jak przygotować szparagi do gotowania?

Pamiętaj o tym, aby przed gotowaniem odpowiednio przygotować szparagi. Zielone przygotowuje się dużo szybciej, gdyż nie trzeba ich obierać. Jedynie odłamujemy zdrewniałą końcówkę. Po naciśnięciu szparag sam złamie się w odpowiednim miejscu.

W przypadku białych szparagów będziemy mieć nieco więcej pracy. Musimy bowiem usnąć wszystkie włókna. Najwygodniej robi się to za pomocą obieraczki do warzyw zaczynając od góry.

Podobne artykuły