Kupujesz węgiel na zimę? Uważaj, aby nie paść ofiarą oszustwa

Finanse domowe Data publikacji: 28 września 2022

Trudna sytuacja związana z opałem na zimę stała się okazją dla oszustów. Z kraju dochodzi coraz więcej sygnałów o tym, że kolejne osoby zostały oszukane podczas próby zakupienia węgla na zimę. Prześledziliśmy te wiadomości i wyłoniliśmy kilka metod, które stosują przestępcy. Chcielibyśmy ostrzec Was o tych sposobach i uchronić przed padnięciem ofiarą oszustów.

Fałszywy węgiel

Oszuści bywają bardzo kreatywni i tak oto mieszkanka Zawiercia stała się posiadaczką pomalowanych na czarno kamieni. Sprawę opisał portal wp.pl. Odnalazła ona ogłoszenie w sieci, które informowało o możliwości nabycia opału w atrakcyjnej cenie. Postanowiła skorzystać z okazji.

Fałszywy węgiel został dostarczony pod wskazany adres. Prawda wyszła na jaw dopiero gdy spadł deszcz i okazało się, że zamiast węgla dostarczone zostały pomalowane na czarno kamienie.

Jak możemy ustrzec się przed taką sytuacją? Po pierwsze – uważajmy na oferty znajdujące się w Internecie. Dobra cena będzie kusząca, ale może być jedynie wabikiem wystosowanym w kierunku potencjalnych ofiar przez oszustów.

Warto również osobiście być obecnym przy dostawie towaru i sprawdzić, czy to naprawdę węgiel. Możemy testowo polać go wodą lub rozłupać kilka brył. Dzięki temu możemy upewnić się, że otrzymujemy towar, za który płacimy.

Oszustwo na przedpłatę

Sprawa ta została opisana przez policja.pl i pochodzi z KPP w Strzelinie. Tutaj również mamy do czynienia z ofiarą, która znalazła ogłoszenie w internecie. Postanowiła zamówić węgiel i w tym celu wykonała przedpłatę. Pieniędzy, ani węgla już więcej nie zobaczyła.

Ogłoszenie o sprzedaży znalazła ona w mediach społecznościowych. Zakupu dokonała jednak przez stronę internetową firmy. To bardzo ważny w tej sprawie aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Może nam się wydawać, że skoro firma posiada stronę internetową, to jest legalnie działającym biznesem. Wcale tak jednak być nie musi.

Stronę internetową może założyć każdy. W tym celu można wykorzystać nową domenę internetową, a także przechwycone domeny firm, które przestały już działać na rynku. Adres może podszywać się również pod działające firmy i być do niego zbliżony, tak by wyglądał wiarygodnie.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą takiego oszustwa? Nawet zweryfikowanie danych znajdujących się na stronie firmy może nie dać nam pewności. Oszust może tam przecież umieścić dane prawdziwej firmy. W takiej sytuacji warto więc porównać numery kont bankowych. Przede wszystkim jednak, powinniśmy decydować się na zakup węgla w momencie, gdy płatność jest możliwa przy odbiorze towaru. To daje nam pewność, że otrzymamy opał, za który zapłacimy.

Jak nie dać się oszukać na węgiel?

Komenda Powiatowa Policji w KOLE przygotowała poradnik, w którym tłumaczy, jak bezpiecznie kupić węgiel. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystko co przeczytamy w sieci jest prawdą. Po zobaczeniu ogłoszenia z atrakcyjną ceną opału, powinna zaświecić nam się żółta lampka ostrzegawcza. Jeśli do tego nie będzie możliwości zobaczenia towaru na miejscu lub zapłaceniu przy odbiorze, wtedy lampka powinna przybrać już kolor czerwony i dać nam do zrozumienia, że możemy mieć do czynienia z oszustem.

Kupując węgiel warto korzystać z firm, które są nam znane i istnieją na rynku od dłuższego czasu. Samodzielnie musimy sprawdzić wiarygodność firmy. Możemy sięgnąć do rejestru firm, aby sprawdzić, czy taki podmiot istnieje. Poszukać jego opinii w internecie, a nawet udać się na miejsce wskazane jako siedziba firmy.

Pamiętajmy o tym, że oszuści podszywają się pod już istniejące firmy lub takie, które zostały zamknięte. Nie wierzmy więc też wszystkim informacjom, które zawarte są na stronie. Starajmy się weryfikować, czy adres strony internetowej jest taki sam, jak ten zawarty np. w bazach firm. Nie klikajmy też w linki, które otrzymamy przez SMS lub e-mail.

Płacąc za zamówienie najlepiej jest skorzystać z opcji płatności przy odbiorze. Jeśli decydujemy się na zakup z płatnością online przed otrzymaniem towaru, musimy zwrócić uwagę nie tylko na to czy firma jest wiarygodna. Powinniśmy też sprawdzić, czy połączenie z systemem płatności jest bezpieczne.

Może bowiem działać tutaj ten sam mechanizm co np. w oszustwie z dopłatą za media. Oszuści preparują strony płatności internetowych i banków. Wówczas sami na tacy podajemy im dane do swoich konta bankowych.

Podobne artykuły