Jak prać adidasy, aby ich nie zniszczyć?

Porady Data publikacji: 17 czerwca 2021

Pranie butów w pralce nie powinno nikogo dziwić. Robi to większość osób. Część kompletnie nie zastanawia się nad konsekwencjami, uważając, że ich pralka działa na tyle delikatnie i bezpiecznie, że nie ma takiej możliwości, aby doszło do jakichkolwiek zniszczeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że obuwie ma dość specyficzną konstrukcję. Jak prać adidasy, aby oczyścić je z zanieczyszczeń, a jednocześnie nie doprowadzić do ich zniszczenia?

Jak prać buty sportowe?

Jak prać buty sportowe, aby móc cieszyć się z ich użytkowania jeszcze przez dłuższy czas? Przede wszystkim musisz wiedzieć, które ich rodzaje nadają się do mechanicznego oczyszczania z zanieczyszczeń. Producenci obuwia informują klientów, jakich zasad powinni się trzymać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia ulubionej pary butów. Nie zawsze jednak wskazują na konsekwencje prania ich w pralce, skąd wiele niedomówień i problemów.

Zastanawiasz się, czy twoje buty nadają się do prania w pralce? Może lepiej wyczyścić je ręcznie? Jeżeli posiadasz standardowe buty sportowe, które nie mają elementów zamszowych, a także nie posiadają elementów klejonych, a jedynie starannie wykonane przeszycia, przy właściwym postępowaniu, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie prac ich w pralce. Trzeba po prostu trzymać się kilku zasad, a twoje buty po wyjęciu z pralki będą nadal wyglądały jak wcześniej, z tą różnicą, że będą o wiele czystsze.

O jakich zasadach mowa? Przede wszystkim nigdy nie należy wrzucać do pralki butów, które są mocno zanieczyszczone przez błoto, piach oraz kurz. Trzeba dokładnie oczyścić je z tych zanieczyszczeń, ponieważ mogą one nie tylko zniszczyć buty (porysować powierzchnię, zmienić kolor), ale także pralkę. Stracisz wtedy coś więcej niż tylko ulubioną parę obuwia sportowego. Nie zalecamy również prania butów wraz z wkładkami i sznurówkami, które są najdelikatniejszymi częściami obuwia. 

Wiesz już jak przygotować buty, ale jeszcze nie jak prać adidasy w pralce. Przede wszystkim musisz ustawić najniższą temperaturę, najmniejsze obroty oraz najkrótszy czas prania. Twoje buty sportowe z pewnością nie wytrzymają wirowania. Zalecamy, aby kupić specjalny zawiązywany woreczek, taki jak na biustonosze. Jeżeli nie masz go akurat pod ręką, a chcesz wyprać buty, możesz także wykorzystać poszewkę od poduszki. Upewnij się jednak, że jej kolor nie zabarwi butów. 

Musisz również pamiętać, aby nie prać butów samych w pralce, ponieważ będą odbijały się od ścianek bębna. Lepiej wrzucić je wraz z kocem, narzutą na łóżko lub przynajmniej ręcznikami. Jeżeli chodzi o stosowanie środków piorących, są one dopuszczalne, ale w niewielkiej ilości. Warto zdecydować się także na warianty przeznaczone do delikatnych tkanin. Wsyp niewielką ilość proszku do prania, ale nie dodawaj płynu zmiękczającego. 

Pamiętaj, aby zaraz po wyciągnięciu z pralki rozpocząć proces ich suszenia. Aby nie straciły kształtu, były nadal komfortowe w użytku i dobrze wyglądały, przed wystawieniem ich na suszarkę włóż do środka kulki z gazet lub specjalne wypychacze do butów. Dzięki temu nie skurczą się ani nie stracą poprzedniego fasonu. 

Jak suszyć buty sportowe?

Jak suszyć buty sportowe musisz wiedzieć, jeżeli zamierzasz wyprać je w pralce. W końcu będą one lekko mokre lub wilgotne po wyciągnięciu z urządzenia piorącego. Kilka podstawowych zasad sprawi, że buty bardzo szybko można będzie włożyć na stopy.

Jak prać buty sportowe już wiesz. Teraz pora poznać zasady ich bezpiecznego suszenia po pomyślnym upraniu w pralce. 

Podstawową zasadą jest, aby suszyć buty w naturalnych warunkach, z dala od sztucznych źródeł ciepła, czyli grzejników, kominków. Nie wolno również suszyć ich suszarką do włosów ani wystawiać na działanie silnych promieni słonecznych. Mogą stracić kolor, zdeformować się lub rozkleić. Pośpiech jest tutaj złym doradcą, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, jeżeli chcesz, aby buty sportowe po wyzwaniu, jakim jest pranie ich w pralce, wyglądały bardzo dobrze. Zazwyczaj będą nadawały się do ponownego użytku po ok. 12 godzinach. Pozostawiając je na tak długi czas, czyli na cały dzień lub całą noc, uzyskasz pewność, że w ich strukturze nie rozwinie się grzyb ani pleśń. 

Nie bez powodu zaleciliśmy również we wcześniejszym akapicie, aby po wypraniu butów w pralce wypchać je kulkami z gazety. Ten zabieg wykonuje się nie tylko w celu napięcia cholewki i zapobiegnięciu powstawania deformacji. Gazeta pochłania wilgoć. Przyspieszysz dzięki temu proces suszenia oraz zapobiegniesz kurczeniu się skóry. Zamiast gazety możesz umieścić we wnętrzu mokrych butów także papier toaletowy lub wysypać je ryżem. Zalecamy, aby te dodatkowe wypełnienia, w miarę możliwości wymieniać co 3 godziny dla uzyskania najlepszych efektów. 

Jak prać buty sportowe oraz jak je suszyć już wiesz. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko dbać o zakupione obuwie i cieszyć się z ich idealnego wyglądu. Grunt to właściwa pielęgnacja. Pieniądze na ich zakup nie zostaną dzięki temu wyrzucone w błoto. Z pewnością będzie można cieszyć się przez dłuższy czas z pięknych butów sportowych, jeżeli tylko zostały wykonane w staranny sposób, z najlepszej jakości materiałów. 

Podobne artykuły