Jak pozbyć się mniszka lekarskiego z trawnika

Ogród Data publikacji: 08 maja 2021 / Aktualizacja: 2023-06-14

Mniszek Lekarski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych ziół leczniczych. Natomiast w ogrodzie dał się poznać jako nielubiany chwast, który błyskawicznie rozsiewa się na trawnikach i rabatach.

Zastosowanie mniszka lekarskiego.

Mniszek Lekarski (pospolity) to wieloletnia bylina z rodziny astrowatych. Występuje w Azji i całej Europie. W Polsce uznawany jest za roślinę pospolitą. Stanowi problem dla miłośników ogrodnictwa, ponieważ rozsiewa się bardzo ekspansywnie w sposób wiatropylny. Urokliwe, żółte kwiaty mniszka po przekwitnięciu zamieniają się w białe kule. Każda z nich zawiera nawet kilkaset nasionek o kształcie spadochronu, które dzięki sile wiatru roznoszone są na odległość kilku kilometrów.

Liści mniszka nie trzeba wyrzucać na kompost. Te młode można dodać do sałatki. Są bardzo smaczne i zawierają dużo witamin oraz soli mineralnych. Wyglądem i smakiem przypominają bardzo popularną rukolę. Ususzone kwiaty i korzenie można w prosty sposób przetworzyć na lecznicze syropy, napary, a nawet wino. Z pewnością przydadzą się w domowej apteczce, gdyż posiadają wiele zdrowotnych właściwości. Syrop to skuteczny środek zwalczający infekcję górnych dróg oddechowych i hamujący kaszel. Wino natomiast jest szczególnie polecane osobom borykającym się z miażdżycą i chorobami układu krążenia.

Sposoby na pozbycie się mniszka

Mimo swoich niewątpliwych zalet i walorów leczniczych mniszek bywa bardzo uciążliwym chwastem. Rozrasta się w ponadprzeciętnym tempie i natychmiastowo dominuje trawnik. Jego korzenie wyciągają z gleby podstawowe składniki odżywcze, a dość spore liście blokują dopływ promieni słonecznych do trawy. Walka z mniszkiem jest trudna nie tylko przez sposób jego rozsiewania, ale także ze względu na niespotykaną żywotność tej rośliny. Gdy chcemy usunąć mniszek z ziemi, musimy zwrócić uwagę na to, by wyciągnąć bylinę w całości, co wcale nie jest prostym zadaniem, ze względu na jej głęboki system korzeniowy. Jeżeli pozostawimy w glebie choćby fragment korzenia, mniszek szybko odrośnie.

Aby cieszyć się ładnym, zadbanym trawnikiem, najważniejsza jest systematyczność. Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, że mniszka nie da się całkowicie wyeliminować. Mimo najdokładniejszej pielęgnacji wiatr zawsze przywieje skądś nasiona. Faktem jest jednak to, że przeciwdziałając kwitnieniu i regularnie usuwając te rośliny, możemy znacznie zredukować występowanie mniszka.

Najskuteczniejsze, ale i najbardziej pracochłonne jest ręczne wydobywanie rozet liści wraz z korzeniami. Najlepiej robić to przy pomocy specjalnej wąskiej łopatki, wideł amerykańskich, bądź noży z rozwidloną końcówką. Wszystkie narzędzia bez problemu dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Najmocniej jednak sprawdzą się widły, ponieważ przy okazji usuwania chwastów, podważamy ziemię, co owocuje rozluźnieniem darni i napowietrzeniem gleby. Takie prace najłatwiej wykonywać, gdy ziemia jest mokra. Po usunięciu mniszka przyklepujemy powstałe wybrzuszenie, aby zatrzeć po nim ślad.

Dodatkowym sposobem na zwalczenie tego uciążliwego chwastu jest częste koszenie trawnika. Jeżeli będziemy go przycinać na długość około 4 cm, znacznie utrudnimy wegetację mniszka, co w rezultacie doprowadzi do jego zanikania. Trawa natomiast zacznie się rozrastać i rozkrzewiać.

Gdy naturalne metody zawodzą, warto wspomóc się specjalnymi preparatami. W walce z mniszkiem lekarskim pomogą herbicydy. Jest to rodzaj pestycydów służących do zwalczania chwastów w uprawach. Ich stosowanie świetnie uzupełni mechaniczne zabiegi pielęgnacyjne. Mniszek jest rośliną dwuliścienną, dlatego najlepiej użyć herbicydów z grupy selektywnych, czyli takich które nie zniszczą trawy, ponieważ ta należy do roślin jednoliściennych. Preparaty chemiczne selektywne wnikają w liście do rośliny, krążą w niej, a następnie niszczą wszystkie jej części, także te znajdujące się pod ziemią. W odróżnieniu od herbicydów kontaktowych, przy stosowaniu chemii selektywnej, nie musimy dokładnie pokrywać mniszka preparatem. Pierwsze rezultaty da się zauważyć mniej więcej  po tygodniu, chyba że chwastów było bardzo dużo. Wtedy zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Po tym czasie wygrabiamy martwe części roślin, a w brakujących miejscach dosiewamy trawę. Przed dokonaniem oprysków, zawsze warto dokładnie zapoznać się z ulotką i pamiętać o stosowaniu się do wszystkich zaleceń zawartych w instrukcji. Minusem tej metody jest ryzyko osłabienia , a nawet uszkodzenia trawy.

Jeżeli trawnik, z którego chcemy pozbyć się mniszka jest młody, należy poczekać aż dobrze się ukorzeni i rozkrzewi. Zwykle następuje to mnie więcej po dwóch tygodniach od pierwszego koszenia. Robiąc opryski trzeba także uważać na inne rośliny ozdobne, ponieważ preparat może je zniszczyć. Ponadto zaraz po zastosowaniu środków chemicznych, pod żadnym pozorem nie wolno wypuszczać na trawnik psów i innych zwierząt domowych. Zwłaszcza jeśli lubią skubać źdźbła, może być to dla nich szczególnie niebezpieczne. Lepiej poczekać do pierwszych, obfitych opadów deszczu.

Podobne artykuły