Tradycyjnie sezon grillowy rozpoczyna się z wraz z nadejściem pierwszego majowego weekendu. To jedna z najprzyjemniejszych rozrywek Polaków. Doborowe towarzystwo, tradycyjna kiełbasa czy karkówka, grillowane warzywa oraz piękna pogoda zachęcają do spędzenia wolnego czasu właśnie w taki sposób. Jednak, aby grillowanie było przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne potrzebny jest solidny grill. Lekkie modele przenośne zakupione w supermarketach z reguły nie są zbyt trwałe a duże grille gazowe drogie, dlatego świetną alternatywą może być grill ogrodowy murowany. Z jakiego materiału zbudować grill murowany? Jakie są rodzaje grilli murowanych? Dowiedzmy się!
Grille ogrodowe murowane to świetna alternatywa dla tradycyjnych grilli. Takie grille mogą łączyć ze sobą wiele funkcji, jednak najważniejsze, aby były proste w użyciu. Wyróżniamy dwa rodzaje grilla ogrodowego, a mianowicie:
To bardzo prosta konstrukcja składająca się z samych ścian i paleniska bez okapu.
Grill murowany zamknięty ma okap, który odprowadza dym przez kanał kominowy. Pod paleniskiem warto umieścić półki na opał i akcesoria do grillowania.
Materiały, które posłużą nam do budowy grilla, powinny być trwałe, wytrzymałe na wysoką temperaturę, nie powinny nasiąkać wodą i zanieczyszczać jedzenia.
Ścianki grilla zwykle murowane są z cegieł klinkierowych oraz cegły szamotowej, z której powinno być wykonane wnętrze paleniska lub z kamienia (granit, bazalt, kamień polny).
Ruszt to bardzo ważna część grilla, bo to właśnie na nim przygotowujemy wszystkie potrawy i od jego jakości zależy cały proces grillowania. Ruszt grilla ogrodowego najczęściej jest ze stali szlachetnej lub żeliwa.
Palenisko można wykonać ze zbrojonego betonu bądź ze stali kwasoodpornej. Aby, ogień dobrze się palił, warto zrobić w nim przewierty w celu zapewnienia przepływu powietrza.
Blat to bardzo funkcjonalny dodatek do grilla murowanego. Umieszczony obok komory z paleniskiem będzie praktycznym miejscem do przygotowywania potraw. Może być zbudowany z kamienia, drewna lub ułożony z cegieł.
Grille ogrodowe mogą mieć różne kształty – okrągły, prostokątny, narożny czy nieregularny. Warto jednak projekt grilla murowanego dopasować do charakteru ogrodu oraz budynku.
Wymiary grilla murowanego również mogą być różne w zależności od konkretnego projektu.
Ogólne zasady przy projektowaniu grilla murowanego to:
Przed rozpoczęciem budowy grilla dobrze jest przemyśleć własne oczekiwania i potrzeby użytkowe. Zbyt duży grill nie sprawdzi się dla czteroosobowej rodziny, natomiast spełni oczekiwania osób lubiących biesiady w szerszym gronie gości.
Decydując się na grill murowany, przede wszystkim zyskujemy pewność, że posłuży nam on przez wiele lat. Stabilna i wytrzymała konstrukcja oraz materiały do jego budowy dobrane tak, aby opierały się zarówno bardzo niskim, jak i bardzo wysokim temperaturom oraz wilgoci sprawiają, że grill murowany jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Starannie zaprojektowany może być czymś więcej niż tylko kuchnią na wolnym powietrzu. Może stanowić element dekoracyjny małej architektury, doskonale wkomponowując się w wystrój posesji lub urozmaicić ogrodową przestrzeń.
Wielofunkcyjność to kolejna zaleta grilla ogrodowego murowanego. Rozbudowany może pełnić funkcję wędzarni lub kominka.
Koszty wybudowania grilla nie są znacznie wyższe od kupna zaawansowanego modelu na węgiel, czy na gaz. Jednak prosta konstrukcja grilla murowanego wyklucza możliwość jakiejkolwiek awarii, dlatego będzie on z pewnością wielosezonową inwestycją.
Miejsce, w którym postawimy grill murowany, musi być dokładnie przemyślane. Taka konstrukcja jest wbudowana na stałe, bez możliwości jej przeniesienia w inne miejsce.
Murowany grill ogrodowy powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od granic posesji. Będziemy wtedy pewni, że dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom, a dla nas i naszych gości tym samym zwiększy się poczucie prywatności.
Grill nie powinien znajdować się blisko roślin ogrodowych, drzew oraz materiałów łatwopalnych. Warto go ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru.
Funkcjonalny grill murowany powinien znajdować się niedaleko naszego wypoczynku tak, aby móc swobodnie grillować potrawy i jednocześnie przebywać wspólnie z gośćmi.
Unikajmy ustawiania grilla tuż przy murze, ponieważ pryskający tłuszcz, czy dym szybko pozostawi na nim nieestetyczne zabrudzenia.
Przestrzeń wokół grilla powinna być wyłożona gresem lub kostką brukową.
Stacjonarny grill murowany może być nie tylko miejscem, w którym przygotowujemy pyszne potrawy, ale stanowić unikalną dekorację w ogrodzie. Budowa grilla nie jest bardzo skomplikowana i trudna. Dobrze wzniesiona konstrukcja i sprawdzone materiały sprawią, że przetrwa długie lata.