Jak pozbyć się białych tłustych krostek pod oczami

Uroda Data publikacji: 04 sierpnia 2018 / Aktualizacja: 2024-04-29

Białe krostki pod oczami to prosaki. Są to zazwyczaj bardzo małe krostki, które mają żółtawy lub biały kolor. Nie da się ich jednak wycisnąć, dlatego też wiele osób nie wie, w jaki sposób je usunąć. Najczęściej pojawiają się one w okolicach oczu i w większych ilościach. Nie są one zaraźliwe i też nie ma się czym martwić. Jest to jedynie problem natury estetycznej. Często też mylone są z kaszakami, ale są one od nich mniejsze, a same kaszaki bardziej przypominają ropne krosty.

Jak zwalczyć prosaki

Dlaczego prosaki powstają? Nasza skóra wydziela sebum, które jest jej naturalną ochroną. Jednak gdy mieszek włosowy zostanie, przez nie zapchany powstają białe krostki, które znamy właśnie pod nazwą prosaków. Lepiej jednak nie przekuwać ich samodzielnie, może to zrobić dla nas kosmetyczka, ale gdy zrobimy to sami, bardzo łatwo jest doprowadzić do stanów zapalnych. Oprócz zabiegów kosmetycznych, które polegają np. na laserowym usuwaniu prosaków, peelingu chemicznym czy wymrażaniem lub po prostu ręcznym usuwaniem, możemy wykonać domowe zabiegi.

Owsianka na prosaki

Płatki owsiane mogą nam pomóc w pozbyciu się białych krostek pod oczami. Wystarczy zmielić płatki owsiane na mąkę, następnie bierzemy łyżkę mąki owsianej, dodajemy trochę wody i tak przygotowaną pastę nakładamy na prosaki. Po 15 minutach spłucz wodę i zabieg powtarzaj systematycznie do uzyskania zadowalających efektów.

Leczenie parowe

Zagotuj wodę i wlej ją do miski. Ustaw twarz nad parującą wodą i przykryj twarz ręcznikiem. Para pomoże otworzyć pory i oczyścić je ze zgromadzonego sebum. Zabieg również powtarzamy systematycznie.

Olej rycynowy

To kolejny z domowych sposobów na usunięcie prosaków. Wystarczy stosować go 1-2 razy w tygodniu. Wymieszaj 1 łyżkę oleju z 1 łyżeczką oliwy i nałóż na krostki. Pozostaw na 10 minut i spłucz ciepłą wodą.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to doskonały sposób na wiele dolegliwości. Nałóż olejek na noc na krostki i pozostaw, a rano zmyj go ze skóry i zrób swój codzienny makijaż.

Podobne artykuły