Jak powstrzymać kota przed drapaniem mebli

Porady Data publikacji: 30 marca 2019

Jak powstrzymać kota przed drapaniem mebli? To prostsze niż myślisz. Natury kota nie oszukasz. Musi on stępić swoje pazury i robi to drapiąc różne rzeczy. Jeśli nie ma niczego pod łapką to chwyci nasz tapczan, szafkę czy fotel. Czy jednak musimy się na to godzić? Nie, sposobów jest co najmniej kilka i nie każdy z nich wiąże się z inwestycją.

Drapak dla kota

Oczywiście pierwszym z pomysłów, który przychodzi nam na myśl jest drapak dla kota. Jest to dobre rozwiązanie i warto je w swoim domu wprowadzić. Wiąże się to z pewną inwestycją, ale jej rozmiar możemy zmniejszyć robiąc drapak samodzielnie. Znajdziecie u nas na ten temat poradnik.

Co w sytuacji gdy kot drapakiem się nie zainteresuje? Spodobał mu się nasz fotel i uparcie wykorzystuje go do drapania. Najlepiej jest zacząć trening od samego początku. Już w ósmym tygodniu życia nasz kociak zacznie drapać. Wtedy powinien mieć swój drapak i uczyć się, że ma korzystać tylko z niego. Gdy kot jest starszy trudniej jest go przestawić, ale jest to też możliwe. Możemy sięgnąć po zapachy, których koty nie lubią i oznaczyć nimi teren drapania, który jest przez nas niepożądany.

Zapach, który powstrzyma kota przed drapaniem

Koty nie przepadają za zapachem cytrusów. Dlatego proponuję Ci przygotować butelkę z atomizerem i nalać do niej wody demineralizowanej. Dlaczego takiej? Dzięki temu na meblach nie pozostaną osady z kamienia, które mogłaby zostawić twarda woda, którą mamy w kranach. Do tej wody dodaj parę kropli olejku cytrusowego np. cytrynowego, pomarańczowego czy grejpfrutowego. Spryskaj delikatnie meble w miejscu, gdzie kot je drapie i powtarzaj tę czynność co jakiś czas aby zapach na nich pozostał.

Jednocześnie pamiętaj, że musisz zapewnić kotu jakieś zastępstwo. Dlatego w tej roli sprawdzi się dobrze drapak lub jakiś inny przedmiot, na którym może się wyżyć. Może to być nawet kawałek drzewa, które na którym kot będzie mógł zaspokoić swoje instynkty.

Uczenie kota

Drugim sposobem jest uczenie kota. Kot to mądre stworzenie, wie kiedy jest nagradzane. Dlatego możemy go nagradzać za korzystanie z drapaka jakąś przekąską, którą lubi lub pieszczotami.

Podobne artykuły